MEDIEVAL TOTAL WAR |
MEDIEVAL TOTAL WAR |
Už je to nejaký ten mesiac, čo srdcia herných stratégov a taktikov potešila kvalitná vecička SHOGUN : TOTAL WAR, kde sa odohrávali veľkolepé historické boje o ovládnutie rozdrobeného Japonska. Nasledoval datadisk, prostredníctvom ktorého bolo možné zúčastniť sa mongolskej invázie. No a dnes je tu už aj skvelé pokračovanie pod názvom MEDIEVAL:TOTAL WAR.
Podobne ako Shogun aj Medieval je o spravovaní provincií a predovšetkým o veľkolepých bojoch, ibaže tentokrát sa prenesieme do Európy a Ázie v období križiackych vojen.
|
|
|
Herné menu je naozaj pestré.Okrem bežných nastavení máte tieto možnosti:
Rýchly boj - hráte vopred vygenerovanú bojovú situáciu s určenými jednotkami. Jednoducho spustíte a bojujete.
Boj podľa vlastných nastavení - vyberiete bojovú plochu, ročné obdobie a v rámci pridelených bodov nakúpite ľubovoľnú armádu, s ktorou nastúpite do bitky.
Historické boje - Obsahujú významné bitky o nezávislosť Škótska za účasti Williama Wallacea Roberta de Bruce, spor Francúzko-Anglicko
Historické kampane - umožňujú prežiť boje, ktoré sa skutočne odohrali v stredoveku. Výber obsahuje 100-ročnú vojnu medzi Francúzskom a Anglickom (za obidve strany), Richardovo ťaženie, Saladinove výpravy, Barbarossove osudy a dobyvačné ťaženie povestnej Zlatej hordy.
Nechýba multiplayer a editor.
Nakoniec je tu komplexná kampaň, kde sa venujete boju, ale aj spravovaniu provincií.
Po výbere obtiažnosti a historickej epochy (ranné obdobie, stredné obdobie, neskoré obdobie) si zvolíte národ-mocnosť, s ktorou sa pokúsite ovládnuť okolitý svet. Zvyčajne začínate s dvomi alebo viacerými územiami, podľa reálnej historickej situácie. Ďalšie osudy kráľovstva závisia už len na vás (a na vašich súperoch).
Na svetovej mape spravujete vaše provincie, staviate obydlia a budujete armády, vyberáte dane a venujete sa diplomacii. Máte na výber desiatky rôznorodých budov:
Bojové, aby ste mohli rekrútovať kopijníkov, rytierov, lukostrelcov, obliehacie stroje atď.
hospodárske, ktoré zvyšujú príjmy v krajine, ako napríklad obchodné centrá, bane(v závislosti na polohe územia) a poľnohospodárske výdobytky (vďaka ktorým stúpa množstvo úrody o 20,40,60,80 %)
diplomatické a špionážne na výrobu emisárov, vyjednávačov, agentov a kazateľov viery
obranné veže, hradby a opevnenia
prístavy na výrobu lodí a presun po mori.
Všetky budovy sa dajú niekoľkonásobne vylepšiť, čím sa zvyšuje ich efekt a umožňujú produkciu lepších a kvalitnejších jednotiek, ktorých je v hre taktiež veľké množstvo. Posúďte sami. Môžete vyrábať mnoho druhov lukostrelcov, kušostrelcov, kopijníkov, halapartníkov, rytierov, jazdcov, katapulty, balistov, trebušety. Po vynájdení pušného prachu aj armády vyzbrojené puškami a výbušninami, taktiež delá a mortar. Pričom rôzne národy a územné celky produkujú rôznorodé jednotky v závislosti na územnej polohe a viere. Napríklad v Škótsku môžete popri bežných jednotkách vyrábať drsných horalov, v severských krajinách vikingov, v moslimských provinciách sú k dispozícii jazdci na ťavách, mamelukovia, janičiari, lukostrelci na koňoch. A toto všetko môžete použiť v boji!
|
|
|
Výroba budovy trvá niekoľko rokov, produkcia bežnej armády rok, pričom 1 rok zodpovedá 1 hernému ťahu na základnej hernej mape. Vyrobené jednotky predstavuje na mape vojačik so zástavou, ktorá je zafarbená podľa toho, aký veľký rozsah má vojsko. Útočíte jednoduchým presunom figúrky na cudzie územie. Boje sa odohrávajú v reálnom čase, pričom je tu možnosť regulovať rýchlosť plynúceho času.
Skôr ako podrobnejšie popíšem priebeh boja, musím sa zmieniť o panovníckom rode a diplomacii. Na čele každej mocnosti stojí kráľ. Môžete ho nechať odpočívať v pevnosti, alebo zapojiť priamo do akcie.
na bojisku alebo mimo neho, zvyčajne sa nájde schopný nástupca, ktorý ho nahradí. Keď sa narodí princ, vyčkáva do obdobia dospelosti a potom v sprievode 20-člennej elitnej jazdy (kresťania-royal knights, moslimovia-bodyguards) je pripravený slúžiť kráľovstvu. Ak je princov viac, v prípade kráľovej smrti nastupuje na trón najstarší a po ňom jeho dediči.
Princezná sa dá použiť ako diplomatka. Ak ju úspešne ponúknete inému vládcovi (jeho synovi), významne sa zlepšia vzťahy s daným kráľovstvom. Niekedy sa dá svadbou ukončiť vojna.
V bežných prípadoch na vyjednávanie slúži emisár. Potrebné informácie zabezpečí špión a nepohodlných mocnárov a ich posluhovačov dokáže zneškodniť zabijak. Práve pomocou zabijakov je možné vyhladiť celú (súperovu) kráľovskú rodinu a tak zapríčiniť pád mocnosti! Opustené územia potom často ovládnu bandy rebelov.Rebeli sa objavujú aj vo vašich kolóniách, keď sú nespokojní napr. kvôli vyskokým daniam. Ak si s nimi neporadíte, stratíte kolóniu. Našťastie armády rebelov nemajú dobrých veliteľov a preto sú bitky s nimi jednoduchšie.
V boji sa môže zúčastniť až 1000 mužov na každej strane, plus ďalšie jednotky, ktoré čakajú v zálohe. Vojsko sa skladá z oddielov, zvyčajne v počte 40-100 mužov. Každý oddiel má svojho veliteľa, bojovú morálku a stupeň únavy. Platí, že čím vyššia morálka, tým lepší efekt na bojisku. Unavení ozbrojenci sú pomalší a slabší v boji.
Na čele kompletného vojska stojí najvyšší generál (niekedy kráľ !)Zvyčajne má pridelenú najsilnejšiu jednotku a dá sa rozoznať podľa tvaru zástavy, ktorou sa odlišujú jednotlivé oddiely. Smrť alebo zajatie hlavného veliteľa má za následok paniku a pokles morálky u celého vojska. Často sa pádom tohto hodnostára končí celý boj, pretože vojaci sa mnohokrát vôbec nespamätajú a zutekajú.
Oddiely sa dajú formovať do troch základných formácií - uzavretá slúži predovšetkým ako obranná pozícia, otvorená sa využíva pri ataku nepriateľských strelcov a útočná je efektívna pri výpade na súpera. Oddiely sa dajú zoskupovať do väčších celkov a preskupiť do zložitejších formácií. Napríklad vpredu kopijníci, vzadu kušostrelci, po krídlach ťažká jazda.
|
|
|
Lepšiu kontrolu jednotiek okrem vlajok umožňujú aj ikony s vyobrazením oddielov a ich aktuálnym stavom. Kliknete na ikonu cieľovej jednotky a je vám okamžite k dispozícii. Oddiel, v ktorom je najvyšší generál, je označený hviezdičkou. Za zmienku stojí dobýjanie hradov, ktoré v Shogunovi chýbalo. Pri tomto akte pred bojom rozostavíte obliehacie stroje a potom sa pokúšate eliminovať nepriateľských obrancov za hradbami. Ak pravdaže nedáte prednosť vyhladovaniu, pri ktorom sú podstatne menšie straty.
Zaujímavým doplnkom sú križiacke výpravy (za kresťanov) a jihad (pre moslimov). Pomocou týchto svätých vojen môžete zhromaždiť extrémne veľkú armádu a bez diplomatických postihov prepochodovať cez celú mapu na miesto, ktoré ste sa rozhodli vyplieniť. Po boji sa v tabuľkách ukážu aktuálne stavy jednotiek a výsledky boja, získaná prestíž, počet zabitých a zajatých nepriateľov a straty. V prípade víťazstva môžete zajatcov za patričný obnos vrátiť súperovi. V opačnom prípade môžete odkúpiť zajatcov z vašich radov. Boje sa odohrávajú v krásnom 3D prostredí za sprievodu dobovej hudby. Vzhľadom
na nadmerné množstvo zobrazených bodov (jednotiek) na bojisku odporúčam výkonnejší počítač. Myslím, že pri P 700 s 32mb TNT2 nebudete mať s hrou žiadne problémy.
Stručne na záver, MEDIEVAL: TOTAL WAR je dôstojné pokračovanie skvelej stratégie SHOGUN:TOTAL WAR a ponúka zábavu na dlhý čas.
Plusy:
+ nové prvky (dobýjanie hradu, zajatci)
+ hrateľnosť
+ hra sa drží historických faktov
Mínusy:
- Je to len mierne upravený Shogun:total war
- V prípade výrazného úspechu, neférové zásahy do vývoja situácie.
- grafika (2d jednotky)