AOC CU34G2XP - HERNÝ ULTRAWIDE MONITOR |
AOC CU34G2XP - HERNÝ ULTRAWIDE MONITOR |
AOC rozširuje ponuku svojich monitorov do všetkých smerov a nechýbajú jej ani monitory s 21:9 pomerom strán. AOC CU34G2XP/BK je jedným z nich a presnejšie jedným z novších, ktorý prináša rovno 180Hz refresh.
Ak vám je teda 16:9 málo, tieto 21:9 monitory ponúknu zaujímavé rozšírenie obrazu a väčšinou k tomu pridávajú aj zakrivenie, aby vás do obrazu lepšie vtiahli. Sú ideálne hlavne na FPS alebo TPS hry, ale dobre sa hrajú aj simulácie, racingovky. Ale keď si zvyknete na zakrivenie, ani ostatné žánre alebo práca v desktope nebude robiť problém. Nevyhnutne však nie sú ideálne na grafické práce, ak potrebujete mať presný obraz z toho, čo vidíte. Zakrivenie to mierne deformuje.
Špecifikácie AOC CU34G2XP/BK:
Dostanete tak veľký monitor s peknou farebnosťou, dostatočným jasom a nechýba mu ani základné HDR. V zásade za svoje peniaze dostanete pekný monitor.
Konštrukcia
Dizajnovo a konštrukčne ide monitor v línii zahnutých 21:9 monitorov a farebne v AOC štýle, teda čierna kombinácia s červenými prvkami. Čakajte relatívne tenkú ale zahnutú obrazovku, čo vytvára dojem masívnosti, a tomu pridáva sa stabilný véčkový stojan. Véčkové stojany nie sú vždy ideálne, ak hrávate s klávesnicou na šikmo a s prisunutou až k monitoru, ale myslím, že tento stojana príliš nevytŕča a osobne mi nevadil. Ale ak s takýmto dizajnom môžete mať problém, rátajte s tým.
Stojan umožňuje pohyb do strán, ako aj pohyb a natáčanie hore a dole, jedine tu nie je rotácia, ale tú nevyhnutne od 21:9 monitora nepotrebujete. Samozrejme, je tu aj možnosť uchytenia cez VESA úchyt na ľubovoľný držiak.
Obrazovka je vsadená v tenkom ráme, ktorý je pri LCD len spodnej hrane hrubší a aspoň si tam firmy môžu dávať logo. Pri OLEDoch už tento priestor nepotrebujú, a tak ho často vypúšťajú. Na rozdiel od väčšiny AOC monitorov, tento má ovládanie na na spodnej hrane s piatimi tlačidlami. Jedno je priamo určené na zapínanie.
Nečakajte tu zadné RGB podsvietenie, jediné čo tu svieti, je LED power svetielko a, samozrejme, obrazovka. Čo sa týka portov, tie sú rozdelené na dve časti, v jednej sú čisto USB porty, v druhej videoporty a 3,5mm jack. HDMI porty sú hneď štyri, kde sú dva HDMI a dva DisplayPorty. USB-A sú tiež štyri, a to USB2 3.2 Type-A Gen 1 s piatym USB-B portom na hub kábel. Jeden USB port je aj na nabíjanie (90W), ak by ste si napríklad chceli nabíjať mobil.
Obraz
Obraz je tu riešený cez VA panel, konkrétne 34-palcový s 21:9 pomerom strán, a teda natiahnutý do strán s rozlíšením 3440×1440 px. Zároveň je zahnutý s 1500R oblúkom, čo je však len jemné zakrivenie a nemusíte sa báť, že by ste mali problém zvyknúť si. Zároveň je dostatočný, aby vás lepšie vtiahol do hry. 180Hz refresh tu pomôže dosiahnuť plynulosť. Nechýba ani VRR a konkrétne Freesync premium, ktorý automaticky podporuje aj základný G-Sync compatible.
Jas tu nie je veľmi vysoký, je tu 418 nitov maximum, ale na bežné používanie úplne stačí. Pridáva sa aj HDR, ktoré je označené ako DisplayHDR 400, a teda veľa od neho nečakajte, je tu len ako doplnok. Nevyhnutne ho ani nezapínajte, výrazne zážitok nevylepší.
Keďže je tu VA panel, nečakajte vysoký kontrast, ale panel zaistí, že čierne sú sú tu dostatočne čierne a umožnia tak vyniknúť ako hernému, tak filmovému obrazu. Zároveň je parádna farebnosť, a to ako čistotou farieb, tak parametrami, kde monitor ponúkne 100% sRGB a 91% DCI-P3 a 85% Adobe RGB farebného pásma. Je to solídne a na hry a filmy úplne stačí, zrejme na ňom nebudete robiť s grafikou, takže viac ani nepotrebujete.
Menu
AOC má svoje štandardné červené menu, v monitoroch relatívne pekné, dobre navrhnuté, joystickom dobre ovládateľné, ale tu nie je jej štandardné menu. Je tu je malé stredové menu, síce vizuálne modernejšie, ale menej prehľadné a keďže na monitore chýba joystick, musíte ho ovládať sériou tlačidiel na spodnej hrane monitoru. Je to trochu neergonomické a neintuitívne, ale nakoniec do menu nechodíte každú chvíľu, tak po chvíli trápenia sa to dá ponastavovať. Navyše všetko viete ovládať aj z PC cez G-Menu aplikáciu AOC, tam je to jednoduchšie.
V samotnom menu máte nastavenia jasu, farebnosti, ale aj PiP možnosti, ak chcete naraz obraz z dvoch zdrojov. V herných možnostiach máte nastavenia herných režimov, ako režim na RTS, FPS, racing, alebo dve špecifické nastavenia, pridáva sa aj nastavenie počítadla frejmov, krížika na obrazovke, ale aj znižovanie Motion Blur, adaptívneho obrazu.
Spotreba
Spotrebou čakajte v mierne vyššom, ale stále prijateľnom pásme, a to okolo 60-75W, podľa jasu a aktuálneho obrazu. Vzhľadom na veľkosť monitora to nie je vysoká spotreba.
Celkovo dostanete zaujímavý monitor s veľmi dobrým pomerom ceny, výkonu a nakoniec aj ponuky. Je to 21:9 monitor s 1440p rozlíšením a 170Hz, zároveň je obraz veľmi slušný a to všetko v pekných 380 eurách. Jediná škoda horšie ovládateľného menu, ale to nie je zásadný problém.