Qualcomm môže oslavovať, vyhral súd s ARMom, neporušuje ich licencie |
Qualcomm bude mať pekné Vianoce a zároveň aj ich Snapdragon X procesory môžu pokračovať.
Výrobca Snapdragon čipov, spoločnosť Qualcomm, v piatok vyhrala súdny proces v spore so spoločnosťou Arm. Proces začal Arm s obvineniami, že firma porušila podmienky svojej licenčnej zmluvy. Konkrétne dvoch zmlúv na architektúry ALA a TLA a to tým, že odkúpila firmu Nuvia a použila jej IP v procesoroch Snapdragon X pre klientske počítače.
Totiž Qualcomm použil jadrá Oryon založené na Armv8, ktoré pôvodne navrhla spoločnosť Nuvia pre procesory serverovej triedy. Tu Arm tvrdil, že licencie vyžadujú opätovné prerokovanie po akvizícii. Jednoducho, chceli viac peňazí.
Po tom, čo sa Qualcomm rozhodol pokračovať vo vývoji svojich procesorov Snapdragon X s jadrami Oryon, Arm požadoval, aby Qualcomm zničil dizajny, pretože porušujú podmienky licencií Nuvia týkajúcich sa technológií Arm. Jeden z vedúcich vývojárov Oryonu a viacerých procesorov Apple, uviedol, že konečný dizajn vyvinutý spoločnosťou Nuvia obsahoval menej ako 1% technológie Arm.
Porota v Delaware sa postavila na stranu spoločnosti Qualcomm a dospela k záveru, že jej procesory Snapdragon X neporušili licenčnú zmluvu so spoločnosťou Arm. To zaisťuje, že Qualcomm môže pokračovať v predaji týchto produktov bez toho, aby ich musel od základov prerábať.
"Sme spokojní s dnešným rozhodnutím," uvádza sa vo vyhlásení spoločnosti Qualcomm. "Porota obhájila právo spoločnosti Qualcomm inovovať a potvrdila, že všetky produkty spoločnosti Qualcomm, o ktoré ide v tomto prípade, sú chránené zmluvou spoločnosti Qualcomm so spoločnosťou Arm. Budeme pokračovať vo vývoji špičkových produktov svetovej triedy, ktoré sú prínosom pre spotrebiteľov na celom svete, s našimi vlastnými procesormi kompatibilnými s Oryon Arm."
Súd však hodnotil aj druhú časť žaloby, v ktorej sa porota nevedela jednomyseľne rozhodnúť. Išlo o to, či Nuvia porušila svoju zmluvu s Arm, ktorá stanovovala, že Nuvia bude vyrábať serverové procesory. Súd tak nie je plne ukončený a sudkyňa požiadala firmy, aby sa dohodli.
Qualcomm potrebuje vysokovýkonné jadrá Oryon a zároveň potrebuje, aby neplatil Armu aby v PC sfére dokázal konkurovať procesorom od Apple, AMD a Intelu. S týmto rozhodnutím môže s procesormi ďalej pokračovať a vylepšovať sa. Aktuálne má len 0,8% trhu.
Qualcomm tak minimálne za tieto PC čipy nemusí Armu platiť licencie, sú totiž prakticky celé od Nubie. Zrejme ďalšia verzia už zruší aj tie zbytky ArmV8 technológií. Qualcomm však stále používa Cortex jadrá v mobilných čipoch a Armu platí okolo 300 miliónov dolárov ročne za licencie. Pri PC čipoch tak budú môcť mať nižšie ceny a lepšie konkurovať Apple, AMD alebo Intelu.
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- Nové výpredaje spustené 30
- Postavu Ciri bude v The Witcher 4 hrať Ciara Berkeley 93
- Far Cry 7 je v príprave, príde aj Far Cry extrakčná akcia 77
- RECENZIA: The Thing: Remastered 20
- Nvidia zrejme pripravuje neurálne renderovanie do RTX 50 grafík 82
- Testy novej Intel Arc B580 grafiky ukazujú výkon nad RTX 4060 71
- RTX 5060 Ti má dostať 16GB pamäte, ale RTX 5060 zostane pri 8GB 133
- Stalker 2 dostal veľký patch 1.1, vylepšuje A-life 112
- EA spustilo odmeny pre predplatiteľov EA Play a Xbox Game Pass Ultimate 16
- Steam spustil zimný výpredaj a hlasovanie o hru roka 61 zobraziť viac článkov >