Nová grafická karta, disk, či procesor sú vysnívaným vianočným darčekom pre nejedného hráča. Ak sa neviete rozhodnúť, čo kúpiť, možno vám pomôže tento článok. Nenájdete v ňom detailné technické špecifikácie, ale skôr rady a upozornenia, na čo si pri výbere treba dávať pozor.
|
Procesor Core 2 Duo
|
ProcesorJadro každého počítača, procesor, resp. CPU, je zároveň jedným z hlavných hnacích motorov celého systému. Doba jednojadrových procesorov končí a pomaly sa treba poobzerať po viacjadrovom riešení. Pelotón procesorov momentálne vedú zástupcovia od Intelu. Core 2 Duo procesory sú naozaj výborne navrhnuté a AMD sa márne snaží postaviť proti nim vhodného konkurenta. Tieto dvojjadrové CPU víťazia vo všetkých recenziách, vyhrávajú ocenenia papierových i elektronických magazínov. V ponuke nájdete dvojjadrové modely E6300 (1,8 GHz), E6400 (2,1 GHz), E6600 (2,4 GHz) a E6700 (2,6 GHz) a to za relatívne prijateľnú cenu. AMD so svojim 64 bitovými Athlonmi boduje u menej náročných zákazníkov, skalným fanúšikom však taktiež ponúka svoje dvojjadrové želiezka v ohni, procesory X2. "Orezané" verzie procesorov, Celeron (Intel) a Sempron (AMD) sú určené pre kancelárske zostavy a do herných strojov ich veľmi neodporúčame.
Rozhodovanie vám pri výbere uľahčia články, ktoré nájdete na každom špecializovanom serveri. PCtuning.cz ponúka svoj pohľad na Core 2 Duo
tu a
tu, pekný predvianočný článok s rozdelením procesorov podľa ceny nájdete aj na
firingsquad, zaujímavý súboj v strednej triede dvojjadrových CPU zase na
svethardware.cz.
CPU je nič bez kvalitnej a stabilnej matičnej dosky. Tých je na trhu niekoľko desiatok rôznych druhov a typov rozdelených podľa platformy, chipsetu a vybavenia. Chybu nespravíte, ak si vyberiete vhodný kúsok od renomovaných výrobcov ako DFI, ABIT, ASUS, Gigabyte.
|
Pamäťový modul
|
PamäťTu nie je absolútne čo riešiť. Čím viac, tým lepšie. 1 GB je minimum, v súvislosti s (na pamäť) náročnejšími hrami (Battlefield 2, Gothic 3) a najmä s prichádzajúcim operačným systémom Windows Vista je lepšie zainvestovať aspoň do dvojnásobne veľkej RAM. Najrozšírenejším typom pamäťových modulov sú tzv. DDR, pre istotu si ale najprv naštudujte manuál k vašej základnej doske, kde sa dočítate, aké pamäte potrebujete.
|
Pevný disk Maxtor
|
DiskI pri diskoch platí rovnaká skutočnosť ako pri pamätiach. Čím viac (kapacity), tým lepšie. Najrozšírenejšie sú momentálne SATA disky. Často kladenou otázkou je, či sú disky SATA II kompatibilné so SATA I. SATA II disk zapojíte do SATA I radiča, len samozrejme nebudete môcť využiť plnú rýchlosť novšieho rozhrania. Pri výbere značky vám každý povie svojho vlastného favorita. Ja sa v posledných rokoch prikláňam k značke Hitachi (IBM) vďaka výbornému výkonu, nízkej poruchovosti a relatívne malej hlučnosti. Disky Samsung sú známe najmä svojou nízkou prevádzkovou teplotou, širokú ponuku HDD dopĺňajú modely od Maxtor, Western Digital a Seagate.
Z veľkostí nechoďte pod 160GB, a aj tam sa rozhodnite či vám nestojí za to doplatiť si pár stovák na 250GB.
Rozhranie: spomínané SATAII (resp. SATA I) na starých základných doskách nenájdete. V takomto prípade sa musíte poobzerať po IDE (resp. PATA) disku.
Otáčky: nízkootáčkové disky s 5400 ot/sekundu sú síce tichučké a málo hrejú, svojim výkonom ale neoslnia. 7200 otáčkové kúsky sa javia ako najvhodnejšie a to nielen s ohľadom na výkon, ale aj na cenu, pretože najvýkonnejšie 10 000 otáčkové disky sú mimo „bežného“ rozpočtu.
|
Brutálne výkonná GF 8800
|
Grafická kartaAlfa a omega každého herného systému je bez pochýb grafika. GPU napredujú vo vývoji míľovými krokmi a čo bola špička včera, je dnes iba priemer. O najvýkonnejšom modeli nemusíme vôbec diskutovať, Nvidia GeForce 8800 momentálne kraľuje všetkým rebríčkom; ako jediná karta podporuje DirectX 10 (Windows Vista) a Shader Model 4. Existuje v drahšej GTX a lacnejšej verzii GTS a pri ich kúpe si pripravte riadnu kôpku peňazí (20 000 Sk s DPH pri verzii GTX). GF8800 je pre väčšinu z nás len vzdialeným snom, preto sa treba poobzerať po niečom dostupnejšom. Donedávna high-endový segment tvorili karty GeForce 7900 a Radeon X1900. Jednoznačne najlepším pomerom výkon/cena sa môže pochváliť Geforce 7900 GTO, čo je vlastne prezlečená (recenzia na
pctuning.cz) najvýkonnejšia 7900 GTX za výbornú cenu. Momentálne je ale obrovský problém na Slovensku túto kartu zohnať, sám som pár dní bojoval o jeden z posledných kusov :-). ATI do rovnakého ringu posiela svojich boxerov označených X1900GT, XT a XTX.
Kuriozitkou je Geforce 7950GX2 (pozor nepliesť s GF7950 GT), čo sú vlastne dve grafické karty v jednej. Úžasnému výkonu zodpovedá aj úžasná cena. Extra majetní hráči sa môžu poobzerať aj po CrossFire (u ATI), resp. SLI (u Nvidia) technológii, čiže zapojení dvoch grafických kariet do jedného počítača.
V segmente strednej triedy je viacero tvrdých konkurentov, medzi ktorými rozhodujú maličkosti. Veľmi obľúbený model 6600 GT nahradil 7600 GT (resp. lacnejšia verzia GS), do úvahy pripadá aj najslabší zástupca z vyššej triedy 7900 GS, ale nesmieme zabúdať ani na výborný Radeon X1950 PRO (veľmi dobrý pomer výkon/cena). Chvíľu (ale naozaj len chvíľu) vydrží ešte aj X1600XT. Na otázku ktorá z kariet je lepšia sa odpovedá veľmi ťažko, každému GPU sedí iná hra rôzne. Pri kúpe si treba jasne určiť finančný limit a potom už len dať pozor hlavne na tieto vlastnosti:
Rozhranie: v prípade, že sa počítačom vôbec nerozumiete, dajte si pri kúpe pozor najmä na to, či je karta určená do slotu AGP alebo PCI Express. Medzi sebou nie sú kompatibilné a staršie matičné dosky, do ktorých sa karty montujú, zväčša podporujú len AGP. Naopak, väčšina grafických kariet na pultoch obchodov je určená do PCI Express, takže si naozaj zistite, čo vlastne doma máte.
Vstupy a výstupy: najrozšírenejšie výstupy sú DSUB a DVI (nové karty už majú iba 2 x DVI, takže pozor pri kúpe monitora) a S-VIDEO výstup. Ak chcete napr. editovať video, uistite sa, či vami vybraný model má aj zodpovedajúci vstup.
Pamäť: bežne sa karty osádzajú 256 alebo 512 MB pamäte. Pri menej výkonných kartách je 512 MB VRAM len marketingovým trikom, preto radšej investujte do výkonnejšieho modelu.
Mnohé hardvérové magazíny ponúkajú siahodlhé porovnania grafických kariet, ktoré vám môžu pomôcť pri výbere. PCtuning ponúka
recenziu 7600 GS, porovnanie kariet v cenovom rozmedzí
5-8 tisíc, pohľad na jedného z horúcich favoritov týchto Vianoc
GF7900 GS, alebo súboj v
najnižšej triede. Svethardware.cz porovnáva 14 rôznych kariet
GF7600 GS, alebo
X1800 GTO vs 7900 GT, či sleduje boj o mainstream
do 7000 Kč. Anglicky hovoriaci hráči môžu rozšíriť svoje vedomosti pri hľadaní kráľa GPU za mesiac december na
tomshardware, v recenzii dobre vyzerajúcej GF7950 GT na
xbitlabs, hľadaní ideálneho Radeonu na
anandtech, či skúmaní kvalít X1950 Pro na
firingsquad.
|
Širokouhlý LCD panel Eizo
|
Monitory/LCDInvestícia do klasického CRT monitora by zrejme pri súčasnej kvalite LCD panelov bola krokom vedľa. Ak sa profesionálne neživíte grafikou, v podstate ani nie je o čom uvažovať. Primeraný 17“ či 19“ LCD sa dá zaobstarať za slušné peniaze, takže si len pripomeňme základné parametre:
Veľkosť obrazovky: odporúčame 19“, 17-tky už pomaličky vychádzajú z módy, 20-tky (a viac) sú ešte príliš drahé
Odozva: čokoľvek vrátane a pod 8 ms bude stačiť každému hráčovi; pozor, či je hodnota odozvy skutočná
Pripojenie: kvalitnejšie monitory disponujú okrem klasického DSUB (VGA) aj digitálnym DVI vstupom, pred kúpou si skontrolujte, či je vaša grafická karta vybavená zodpovedajúcim výstupom
Doplnkové vybavenie: od monitorov so zabudovanými reproduktormi rozhodne nečakajte oslnivé podanie zvuku; pre častú prácu s dokumentmi sa zíde funkcia PIVOT (otočenie monitora na výšku); existujú aj modely so zabudovanou kamerou.
Za posledný rok je badateľná tendencia prechodu z klasického na širokouhlý formát obrazu. Pomer 16:9, resp. 16:10 je vhodný na sledovanie filmov a podporujú ho aj všetky nové hry, staršie tituly sa na takýchto paneloch zobrazujú "roztiahnuto“. Širokouhlý formát vytvára prirodzenejší obraz a preto sa časom predpokladá úplný prechod na tento formát. Stále platí, že pri kúpe LCD si treba dávať pozor, aký máte zvyšok zostavy a či si všetky hry budete môcť zahrať v natívnom rozlíšení monitora (napr. 1280x1024 pre 19“). Pri počítači s nižším výkonom budete pravdepodobne musieť znižovať rozlíšenie, čo sa odrazí na kvalite podaného obrazu, pretože LCD zobrazuje najkvalitnejšie práve svoje natívne rozlíšenie.
Z vyššej (a drahšej) triedy LCD môžem odporučiť značky ako Iiyama alebo Eizo, neprehlúpite ani pri kúpe niektorého z lepších modelov od LG, Samsung, Viewsonic, Fujitsu-Siemens alebo Acer a Benq. Podrobnejšie informácie o monitoroch spolu s recenziami nájdete na
pctuning.cz alebo
svethardware.cz.
Záver
Nakoniec, ak si plánujete kúpiť celý nový počítač, určite berte Dual Core procesor, najlepšie Core 2 Duo E6400 (2,1 GHz) alebo rýchlejší (dajú sa dobre pretaktovať), 2 GB pamäte, HDD 160 GB alebo 250 GB, grafickú kartu ATI X1950 alebo GF 7900, širokouhlý monitor 19'' alebo väčší. Takýto počítač vám bez problémov vydrží ďalších pár rokov, počas ktorých bude vhodné vymeniť jedine grafickú kartu za DX10 kompatibilnú (tie začnú hromadne vychádzať budúci rok). Zostava vás vyjde približne na 35 000 - 40 000 Sk.