FRAGFX V2 |
FRAGFX V2 |
Jedným z častých argumentov, ktorým sa flejmuje aj v našich pre a proti konzolových diskusiách, je ovládanie hier gamepadom. Môžeme polemizovať o tom, pre ktoré hry je lepší gamepad ako myš, ale samozrejme nikto nespochybňuje, že pre absolútne presné zameriavanie najmä v akčných hrách je lepší hlodavec. A tu prichádza na scénu FragFX V2, herná kombomyška pre PlayStation 3.
Čo sa skrýva v škatuli
Pomerne objemný obal pod priesvitným „oknom“ ukrýva hlavné časti herného setu. Pohybový ovládač a samotnú myšku. V balení ďalej nájdete manuál (iba v češtine) a verte mi, že na rozdiel od iných elektronických zázrakov budete návod na FragFX aspoň zo začiatku návod skutočne potrebovať. Pre niekoho môže byť tiež prekvapením prítomnosť rozmernej podložky, ktorú firma SplitFish k svojmu výrobku pribaľuje.
Pripomeňme si, že dispozícii sme mali FragFX vo verzii 2. Dvojka je, ako to už býva, oproti prvému modelu vylepšená vo viacerých ohľadoch a zmeny sa dotkli najmä myšky, jej citlivosti, d-padu, bol rozšírený zoznam podporovaných hier a podobne.
Dizajn a továrenské vyhotovenie
Vybalenie setu z obalu ihneď odpovie na dôležitú otázku. FragFX je drôtové USB zariadenie, čo znamená, že na jednu stranu sa nemusíte trápiť batériami, na druhú stranu ale budete musieť riešiť problém (USB predlžovací m káblom), ak máte PS3 pri hraní od seba ďalej ako cca 2,5 - 3 metre. Ako je to už zrejmé z obrázkov, gameware set sa skladá z dvoch častí spojených káblom, s PS3 je znova spojené zabezpečenie jedným káblom.
Dvojica ovládačov na podložke.
|
FragFX zastupuje všetky funkcie SIXAXISu.
|
Ľavá ruka analóg, pravá myška.
|
Ovládací prvok do ľavej ruky sa ponáša na Wiimote a jeho najpodstatnejšou časťou je klasická analógová páčka. Na povrchu sa tiež nachádzajú dve tlačidlá zastrešujúce štandardné funkcie tlačidiel SELECT a PS (majú aj ďalšie, špecifické funkcie) a farebná dióda oznamujúca režim, v ktorom zariadenie pracuje. Na prednej strane si našli svoje miesto klasické L1 a L2 tlačidlá spolu s veledôležitým tlačítkom FRAG. Posledným ovládacím prvkom „ľavej polky“ FragFX je otočné koliesko slúžiace na reguláciu citlivosti myšky.
Myška sa na prvý pohľad tvári ako klasický PC hlodavec. Stačí ale druhý pohľad a zistíte, že okrem pravého, ľavého a stredného tlačidla má myška ďalší stredový „gombík“ (START) a kompletnú Sony ovládaciu štvoricu krížik, koliesko, štvorček, trojuholník na ľavej strane myšky (v miestach, kde zväčša bývajú tlačidlá next a back).
Väčšina plôch oboch častí setu je vyrobená z lesklého plastu, čo ako iste tušíte, nie je práve najlepšie. Inak vyzerá lesklá plocha na televízore alebo monitore, kde sa vaše prsty väčšinou nezdržiavajú a inak na rukofilnom ovládači. Stačí chvíľa a ovládač je zacapkaný, lesklý plast sa zmení na plochu posiatu odtlačkami prstov, z ktorej by mali radosť iba vyšetrovatelia z CSI. Druhou mojou výhradou k spracovaniu FragFX sú tlačidlá, ich vôľa, resp. analógové prevedenie. Väčšina tlačidiel po stlačení vzbudzuje dojem lacnej vietnamskej hračky z trhu, napríklad L2 je kapitola sama o sebe. Verme ale výrobcovi, že si komponenty dobre otestoval a vydržia záťaž stovky virtuálnych bitiek.
Funkcie a možnosti
Kto si myslí, že FragFX je iba jednoduchou náhradou klasického ovládača, je na veľkom omyle. Zariadenie poskytuje niekoľko vychytávok, ktoré ho po stránke funkčnosti posúvajú o niekoľko malých krokov vopred.
Ako som už spomínal, set sa dá prepnúť do niekoľkých herných režimov. Základným je game, kedy myška simuluje pohyb pravej analógovej páčky a práve tento mód budete využívať asi najčastejšie. Stlačením kombinácie špeciálnych tlačidiel sa dá ale myš prepnúť napríklad do režimu MOUSE, čo sa výborne hodí pri browsovaní v stavanom PS3 internetovom prehliadači. Ďalej je možné funkciou SWAP prehodiť funkcie ľavej a pravej polovice ovládača, čo sa môže hodiť pri hrách, ktoré sa ovládajú v opačnom garde.
Detail na myšaciu časť setu.
|
Oproti MX518 je myška podstatne menšia.
|
Druhá podstatná časť FragFX.
|
Podstatnou informáciou je, že ľavý Wiimote ovládač dokáže zastúpiť aj motion funkcie SIXAXISu, teda sú v ňom zabudované gyroskopické snímače a pohybom ľavej ruky môžete napríklad otáčať ventilmi v Killzone 2. Citlivosť senzorov do všetkých troch osí je možné nastavovať priamo na ovládači.
Mierne kontroverznou funkciou je určite Rapidfire. Zjednodušene povedané, na ktorýkoľvek ovládací prvok FragFX si môžete aktivovať režim rýchlej streľby, čo znamená, že jeden „výstrel“ na ovládači znamená niekoľko výstrelov v hre. Výhody sú jasné, presnejšia a zároveň rýchlejšia streľba. Na druhej strane, nedá sa Rapidfire v určitom smere považovať za cheatovanie? Poslednou dôležitou nadštandardnou funkciu je zmena citlivosti pri mierení – pohybe myšou. Celková citlivosť myšky sa reguluje otočným kolieskom, navyše ak potrebujete presnejšie zamieriť, môžete si dočasne myšku spomaliť pridržaním tlačidla FRAG.
Popri tradičných L1 a L1 je na tejto strane umiestnené aj tlačidlo FRAG.
|
Otočné koliesko na nastavovanie citlivosti myšky.
|
Nad analógovou páčkou je svetelná dióda signalizujúca režim ovládača.
|
Kúpiť alebo nie?
FragFX V2 sa vám oplatí zakúpiť v prípade, ak PS3 používate primárne na hranie 1st person akčných strieľačiek, hráte ich veľa, často a hodne času strávite aj v multiplayeri. Zariadenie vám môže priniesť istú výhodu, nakoľko ponúka dostatok rôznych režimov, módov, nastavení a vylepšení oproti tradičnému gamepadu. Pri bežnom, relaxačnom hraní „for fun“ je asi ale FragFX V2 zbytočnou investíciou.