CORSAIR M55 RGB PRO |
CORSAIR M55 RGB PRO |
Ak nemáte radi nesymetrické myši alebo ste ľavák, máte to pri výbere herných myší ťažké. Sú možnosti, ale je ich málo a výber nie je taký veľký. Hlavne pre ľavákov ostáva možnosť naučiť sa hrať pravou rukou, alebo sa uspokojiť s tým, čo je v ponuke.
Tiež som ľavák, takže tú slabú ponuku sám cítim. Niektoré myši sa k tomu snažia tváriť ako univerzálne, ale tlačidlá majú len na jednej strane. Našťastie viete nájsť zaujímavé kúsky, je tu napríklad Logitech G903, Razer DeathAdder vo verzii pre ľavákov, Razer Lancehead, symetrická SteelSeries Sensei 310 a Roccat Kova alebo lacnejšia Mad Catz R.A.T. 1. Teraz sa hlavne do strednej triedy k Senseike a DeathAdderu pridáva ponuka od Corsairu M55 RGB Pro. Nečakajte od nej veľa, ale neprináša ani málo.
Špecifikácie:
Senzor: optický Pixart PMW3327
DPI: 12,400 DPI
Podsvietenie: 2 zóny RGB
Pamäť: zabudovaná pre 1 profil
Programovateľných tlačidiel: 8
Switch na tlačidlách: Omron - 50 miliónov klikov
Prepojenie: káblové
Uchopenie: Palm, Claw, Fingertip
Váha: 86g
Software: iCUE podpora
Kábel: obšitý 1.8m
Vhodný na typy hier: FPS, MOBA
Rozmery: 124mm x 57mm x 40m
Podporovaný refresh: 1000Hz/500Hz/250Hz/125Hz
Samotné materiály myši sú decentné a riešené na nízku hmotnosť. Základ tvorí plast s jemnou textúrou, ktorý pokrýva prakticky celú myš, dopĺňajú ho vrúbkované pogumované okraje na oboch stranách. Možno by mohol byť gumený povrch aj mäkší, ale dôležité je, že ruka sa vám na tom nebude šmýkať ani výrazne potiť. Na spodnej strane do celé dopĺňajú tri relatívne veľké kĺzavé plochy, ktoré sa naopak budú dobre šmýkať.
Tlačidlá sú dve štandardné, koliesko, dopĺňa ich jeden prepínač DPI a dve a dve doplnkové tlačidlá na každej strane. Je to dôležité, keďže je myslená je ako pre pravákov, tak aj ľavákov. Dopĺňa to dostatočne to ešte dlhý látkou obšitý USB kábel.
Vo vnútri jej základ tvorí Pixart PMW3327 senzor, ktorý umožňuje nastavovať citlivosť do 12400 DPI. Presnejšie od 200 do 12400 DPI, kde si na šesť profilov môžete nastaviť rôzne úrovne a následne ich prepínať cez DPI tlačidlo pred kolieskom myši. Presnejšie máte jednu default úroveň, jednu sniper úroveň, ktorým môžete priradiť citlivosť, plus štyri voliteľné úrovne, ktoré môžete vypnúť alebo zapnúť a nastaviť ich citlivosť. Osobne by som povedal, že 6 je až veľa, ideálne sú tri, možno štyri. Na každú úroveň si okrem citlivosti môžete nadefinovať aj podsvietenie, aby ste ho ľahko vedeli identifikovať. Toto podsvietenie je čisto na svetielku pri DPI tlačidle, hlavné podsvietenie funguje pod logom vzadu na myši.
Všetko nastavujete cez iCUE softvér, ktorý vám sám zadeteguje všetky podporované zariadenia. Tie si následne môžete nastaviť, prípadne svetelne previazať (od myší, klávesníc, cez nastavenie podsvietenia v PC...). Konkrétne tu nastavujete spomínané DPI, zadné podsvietenie, kde si môžete vybrať ako farbu, tak aj efekt. Zmeniť môžete aj polling a samozrejme môžete pridávať makrá na každé z tlačidiel.
Môžete si makrá nastaviť aj na dve hlavné, koliesko, DPI, ak by ste to z nejakého dôvodu potrebovali, ale hlavne si ich môžete nadefinovať na všetky štyri bočné tlačidlá. Tie sú symetrické na jednej aj druhej strane a môžete ich nastaviť buď len pre praváka, kedy budú aktívne len ľavé, alebo pre ľaváka, kedy budú aktívne len ľavé, prípadne zapnúť všetky štyri tlačidlá. Keďže ľavácky režim vám prehodí aj ľavé a pravé tlačidlo, pre mňa bolo ideálne len zapnúť všetky štyri tlačidlá. Toto má Corsair v softvéri dosť neprehľadne spravené a ak chcete zapnúť tieto nastavenia, musíte ísť do cez Settings v hornom menu softvéru. Chvíľu mi trvalo, kým som to našiel. Je otázne, prečo si na to nemôžete kliknúť rovno na obrázku, ale je to natvrdo zablokované.
Ešte jedna praktická vec, ak máte nastavené používanie všetkých štyroch tlačidiel, pravé tlačidlá sa identifikujú len v niektorých hrách, napríklad Wolfenstein Youngblood podporuje len tri bočné tlačidlá, teda len jedno pravé zoberie, na druhé pri predefinovaní kláves nereaguje, Battlefield V len dve. Vtedy to musíte obchádzať cez makrá.
Dizajn je jednoduchý, pekný a aj kvalitný až na jeden detail a to plast okolo kolieska myši. Koliesko je na môj prst mierne ďalej, čo nie je ešte problém, stále sa naň dá dobre dočiahnuť, ale osobne pri mojom štýle krútenia kolieskom mi vadil plast pred ním. Totiž okolo kolieska je lesklý plast s miernym vyvýšenín vpredu a vzadu, čo vytvára priam ideálne prostredie pre vťahovanie kože, ak nescrollujete hore, ale prst vám skĺzne až na kraj. Môže sa z toho spraviť mozoľ. Postupne som si zvykol scrollovať len navrchu, ale je to možný problém.