SAMSUNG 65'' QE65QN800B - 8K TV |
SAMSUNG 65'' QE65QN800B - 8K TV |
Samsung tento rok priniesol novú ponuku svojich QLED televízorov a obohatil ich prvým OLED TV, konkrétne QD-OLED. Žiaľ, ten stále nemáme na recenziu, ale máme tu jednu z najvyšších QLED verzií, konkrétne 8K verziu QE65QN800B. Nad ňou je už len QN900B.
Ak už viete ako využiť 8K TV a chcete sledovať 8K obsah, môže byť QN800B dobrým kompromisom v cene a ponuke. Aj keď cena, samozrejme, za tohtoročný 8K TV nebude nízka a konkrétne tu teraz čakajte 3700 eur, ak by ste chceli QN900B, tak pridáte ešte tisícku. Dostanete tam ešte o trochu lepší obraz a aj zvuk. Na druhej strane, nižšia QN700B, ktorá je o tisícku lacnejšia, tiež môže byť zaujímavá.
Špecifikácie 65" Samsung QE65QN800B
Viac-menej 8K verzie sú alternatívy k 4K QN70B, QN80B a QN90B. Teda podobné rozostupy v kvalite, ale s lepšou obrazovkou. Samozrejme, potreba 8K obrazovky záleží hlavne na tom, ako ju viete využiť. 8K streamov je len minimum, aj keď teraz si tam Samsung napríklad s Amazonom vybavil preview LOTR seriálu v 8K, ale samotné filmy a seriály sa do tejto oblasti ešte nedostali. Určite sa to však blíži.
Kde sa 8K dá teraz využiť, je PC. Konzoly z nejakého dôvodu stále nemajú ani možnosť zapnúť 8K výstup, aj keď reálne by to čipy zvládli, výkon by síce chýbal, ale niektoré hry by vedeli ísť aj nad 4K. 8K viete využiť na zobrazovanie fotiek, prípadne vlastných 8K videí z nových mobilov, viete 8K obsah prehrávať aj z aplikácii, ale hlavne TV automaticky upscaluje obraz rovno do 8K s tým, že aj 4K obraz bude ešte zjemnený cez AI.
Konštrukcia
Dizajn TV je rovnaký, ako pri 4K high-endových Samsungoch, a teda čakajte úplne plochý, len okolo 2 centimetre hrubý televízor, ktorý má len tenučký kovový lem. Vzadu má priznané reproduktory a jeden port s vstupom z OneConnect boxu a USB. Totiž aj tento TV patrí k sérii, kde je procesor a porty v externom OneConnect boxe. Ten sa len jedným káblom pripojí k TV. Kábel je spravený ako priesvitný, aby ste nevyhnutne nemuseli prebúravať stenu, ak si TV chcete zavesiť na stenu. Kábel viac-menej splynie zo stenou, respektíve nebude taký nápadný, ako by bol v čisto čiernej farbe.
Následne si externý box môžete dať na poličku pre jednoduché zapájanie ďalších káblov, či už HDMI zariadení, alebo USB diskov. Nemusíte sa tak naťahovať za TV. Ale ak máte TV položený na stolíku na stojane a nechcete mať box oddelený mimo TV, viete si ho pripojiť na stojan a bude tak súčasťou TV. Box má všetky potrebné porty, a teda 4x HDMI, satelitné vstupy, káblové vstupy, zvukový výstup, LAN, USB, CI karta. Teda štandard, ktorý mávajú TV.
Ovládač
Ovládač je tu moderný štandard od Samsungu. Teda je jednoduchý len s niekoľkými tlačidlami, ale zároveň so solárnym nabíjaním zo zadnej strany, respektíve ak by ste nemali svetlo, viete ho nabiť aj cez USB-C port. Je to pekná evolúcia v ovládačoch, ktorá vás zbaví nutnosti riešiť batérie. Možno trochu škoda, že aj v týchto vyšších sériách dáva Samsung len umelú verziu ovládača. Kovová chromovaná by sa hodila viac.
Čo sa týka tlačidiel, D-pad je tu základ na pohyb v menu, pridáva sa tlačidlo na hlasové povely, nechýba Home, Back, Play tlačidlá. Rovnako základné ovládače sú hlasitosť a programy a pridávajú sa aj štyri aplikačné tlačidlá. K Netflixu, Prime a Disney plus pridáva web tlačidlo. Novinkou je aj multiview tlačidlo, ktoré umožňuje rozdeliť obrazovku na viac častí a sledovať viac vecí naraz, respektíve pridať obraz z kamery, ak ste napríklad v chate. Pritom obraz môže byť z kamery alebo aj z mobilu.
Obrazovka
Obrazovka je tu NeoQLED, a teda mini LEDkami podsvietený LCD displej s Quantum Dot filtrom. Pričom od mini LED podsvietenia tu čakajte 1344 zón, nie desiatky ako pri štandardnom zadnom podsvietení. Znamená to, že obrazovka bude podsvietená len tam, kde je to potrebné a takou intenzitou akou potrebuje. Čakajte tak veľmi čiernu čiernu a len malé rozšírenia svetlá okolo svetlých objektov. Nie je to OLED ostrosť, ale je tomu dostatočne blízko, respektíve dobrý kompromis. Na reguláciu mini LED si Samsung pripravil novú Quantum Matrix Pro technológiu, ktorá umožňuje 14-bitové levely intenzity podsvietenia, teda 16384 úrovní, štyrikrát viac ako minulý rok. Znamená to miliardu farieb a 100% pokrytie DCI-P3 farebného pásma aj v HDR. HDR tu bude vysoké, Samsung to označuje Q HDR 2000, a teda maximum sa bude blížiť k 2000 nitom (okolo 1800 nitov podľa testov).
Zároveň sa teraz o obraz stará upgradovaný Neo Quantum procesor, ktorý používa 20 neurálnych sietí na upscalovanie obrazu do 8K. V televízoroch firmy veľmi radi používajú rôzne marketingové označenia procesorov, aj keď väčšinou za tým je niektorý Mediatek procesor. Tu nevieme presne, ktorý to bude, ale zdá sa, že v 800B a 900B verziách môže byť nový Mediatek Pentonic 2000 7nm, ten totiž ponúka aj Wifi 6E podporu a obe TV ho rovnako majú. Získate tak rýchlejšie wi-fi s lepšou odozvou. Rovnako podporuje 8K 120Hz a aj 4K 144Hz, čo sú nové funkcie tohtoročných Samsung televízorov.
Samotný obraz je parádny, farby sú veľmi dobré, rovnako úprava obrazu do 8K funguje, HDR je intenzívne a ťažko niečo vytknúť. Samozrejme, intenzita podsvietenia sa odráža na spotrebe, aj keď nebude výrazne vysoká a najčastejšie sa budete pohybovať okolo 150W-220W, podľa aktuálneho nastavenia TV.
Systém
Systém je tu nová verzia Tizenu 6.5, ktorá sa od minulého roka výraznejšie zmenila. Už má svoju Home obrazovku s výpisom vašich primárnych aplikácii a zariadení aj výber zaujímavých filmov a seriálov z jednotlivých streamovacích aplikácii. Je to nový prístup k používaniu TV, kde rovnako aj Google TV aj ďalšie systémy idú primárne po aplikáciách. Nakoniec tie získavajú stále väčší podiel na trhu.
Tizen, respektíve natívne systémy TV, majú určité výhody oproti Google TV, a to hlavne priame spojenie aplikácii a zariadení. Teda zariadenia cez HDMI porty nie sú oddelené od systému, ale rovno sa zaradia medzi ikonky aplikácii. Samsung to má rovno vyriešené cez automatickú detekciu a samé si vie rozpoznať zariadenie. Napríklad Xbox Series XS konzoly rovno spozná a pridá im aj ikonku. Podobne vie rozpoznať, respektíve si viete nadefinovať aj set-top box, kde viete vybrať ako zariadenie, tak aj službu, ktorú ponúka a napríklad sa následne bude identifikovať ako Skylink ak používate Skylink. Už roky tu je aj prepojenie ovládania, a teda ak sa to prepojí a Samsung rozpozná aj ovládanie, viete ním ovládať aj set-top box. Podobne automatické to je pri Xboxe a PS, ktoré viete ovládať ovládačom až pokým neprejdete do hry, vtedy musíte už ovládať hry gamepadom.
Čo sa týka aplikácii, Samsung má všetky štandardné aplikácie pre video služby, nechýba Youtube, ktoré tu už má aj 8K podporu. Nie je tu až taká ponuka ako pri Google TV, ale možno vám nič ani chýbať nebude. Pribudli zaujímavé veci ako herné streamovacie aplikácie.
Nechýbajú štandardné funkcie Samsung televízorov, a to prepojenie s PC, Office 365, alebo Samsung DEX systémom, kde si viete pripojiť mobil k TV a fungovať na ňom ako na desktope. Doplnkom je aj multiview, ktoré umožňuje rôzne tieto systémy, TV alebo aplikácie rozdeliť do okien a sledovať viac vecí naraz. Rovnako pribudla aj priama podpora videochatu, či už cez mobilnú kameru, alebo doplnkovú kameru, ktorú viete pripojiť na TV.
Pridáva sa aj Ambient režim, ktorý má stále širšiu ponuku a umožňuje na TV zapnúť rôzne oddychové scény na obrazovke, či už animované, alebo rôzne statické zábery. Novinkou tu je podpora NFT, ktoré si môžete cez TV kúpiť a nechať si ich na TV zobrazovať, ak by ste si mysleli, že na niečo také nevyhnutne potrebujete míňať peniaze.
A čo hry?
Od leta už môžeme Samsung TV z 2022 roku deliť v hernej oblasti na dve časti: jedna je hranie z konzoly alebo PC na TV a druhá je cloudové hranie cez aplikácie. Totiž nová séria už podporuje herné streamovacie aplikácie a umožňuje tak hrať bez nutnosti iného zariadenia, stačí vám dobrý internet a gamepad. U nás je teraz z aplikácii dostupný hlavne Game Pass, ktorý za predplatné ponúka stovky hier. Pridala sa aj Stadia, ale tam nie je veľa hier, sľúbený je aj Geforce Now, ale ten zatiaľ ešte neprišiel (zrejme tam má časovú exkluzivitu LG). Prekvapivo tento rok z ponuky streamovacích aplikácii odbudol aj Steam link, je to zvláštne hlavne pri tom tlačení na streaming.
Game Pass je tak teraz najlepšia možnosť streamovacieho hrania v TV, kde viete aj relatívne lacno získať Game Pass Ultimate predplatné (úvodný mesiac je za 1 euro). Aj keď ak by ste si to chceli ešte vyskúšať pred kúpou predplatného, zadarmo je v službe dostupný Fortnite. Ten vám naznačí, či máte na službu dostatočne dobrý internet. Detailnejšie sme si to otestovali v samostatnom článku.
Hranie je, samozrejme, bezproblémové, Samsung má veľmi rýchle odozvy, ktoré idú pod 5ms pri 120Hz a pod 10ms pri 60Hz, a teda reakcie sa objavia na obrazovke veľmi rýchlo. Zároveň má ako VRR podporu, tak ALLM pre automatické prepínanie herného režimu. Pridáva aj doplnkové veci ako Game Motion Plus ak máte slabý framerate, ale novinkou je aj 32:9 podpora rozlíšenia pre PC, nechýba Game Bar, ktorý ponúka rýchle nastavenia a ukazuje aj aktuálny framerate.
Ak však máte vlastnú konzolu, môžete si ju štandardne pripojiť k TV a hrať aj v 4K/120fps, ak vám to niektorá hra podporuje. Na PC môžete ísť v plnom 8K, ak teda na to máte výkon.
Zvuk
Samotný TV ponúka veľmi kvalitný zvuk, a to 70W výkon pri 4.2.2. konfigurácii, kde prakticky TV nahrádza soundbar. Zároveň ponúka podporu Dolby Atmos, sledovanie objektov na obraze alebo Space fit technológiu, ktorá zoptimalizuje zvuk podľa vašej miestnosti.
Samozrejme, stále to nebude ako plnohodnotný soundbar alebo externé reproduktory, a to hlavne pre chýbajúci subwoofer. Ten dodáva zvukom hĺbku a zlepšuje atmosféru, špeciálne pri filmoch alebo hrách. Určite ak idete do takýchto vyšších TV, soundbar sa oplatí dokúpiť.
Soundbar Samsung HW-Q930B
Samsung nám k TV dal high-endovy soundbar HW-Q930B, ktorý ponúka ako soundbar, tak subwoofer a aj dva zadné reproduktory. Znamená to 9.1.4 konfiguráciu s výkonom 540W a, samozrejme, prináša parádny priestorový zvuk aj s Dolby Atmos, Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus, DTS: X a Dolby Digital podporami. Ak by ste chceli viac, Q940 ponúka ešte vyššiu 11.1.4 konfiguráciu.
Ako subwoofer, tak aj zadné reproduktory sa pripájajú automaticky wireless. Zadné reproduktory sú rovno napájané zo siete, a teda každý zapojíte do zásuvky. Je to lepší systém ako rôzne batériové zadné reproduktory, ktoré musíte dobíjať. Len, samozrejme, musíte mať poruke zásuvky.
Soundbar prichádza so štandardnou ponukou portov, a teda ako HDMI ARC výstup, tak prechodové HDMI, svetelný port, ale, samozrejme, aj wifi pripojenie na TV. Aj keď ak chcete najkvalitnejší zvuk, ten vždy ide cez HDMI ARC.
Televízoru dodá tento soundbar parádny priestorový zvuk a zároveň plný a veľmi príjemný bez prehnaného dunenia alebo hučania. Pritom si ho môžete zapnúť ako samostatne, tak Samsung TV má možnosť aj zapnúť svoje reproduktory a aj soundbar, čo je konkrétne tu najlepšia možnosť, keďže počty reproduktorov sa ešte zvýšia a zvuk bude ešte bohatší. Odrazenie zvuku od steny za TV mu ešte dodalo zaujímavý nádych.
Celkovo je QN800B kvalitný TV s kvalitným dizajnom a možnosťami. Obraz s miniLED podsvietením nesklame a 8K môže ponúknuť bonus. Aj keď je na vás, či vás 8K už teraz dokáže zlákať a máte ho ako využiť. Minimálne dostanete kvalitnejší obraz. Aj keď by ste ho nebrali pre 8K obsah, tieto 8K TV sú high-endové, a teda dostanete najlepšie parametre a zároveň AI na upscaling aj 4K obrazu.