CREATIVE STAGE 360 |
CREATIVE STAGE 360 |
Creative postupne rozširuje svoju ponuku zvukových zariadení a v oblasti soundbarov výrazne expandovalo a po Katanach, primárne určených pre PC, prichádza aj so soundbarom primárne pre TV, a to s Creative Stage 360. Creative však zostáva pri hrách a náležite tomu ho určuje pre PS5, Xbox Series XS a Switch.
Stage 360 je aktuálne najvýkonnejší z ponuky Creative a ponúka 240W peak výkonu, zároveň ako prvá verzia pridáva aj Dolby Atmos. Pre porovnanie Stage V2 a Stage mali 160W a menšie Air verzie majú po 20W výkonu. Pritom stále Stage 360 ide za dobrú cenu okolo 170 eur. To je na TV soundbar s týmto výkonom zaujímavá ponuka.
Špecifikácie vyzerajú nasledovne:
Dostanete tak kompaktný soundbar a sympatický tenší soundbar, ktoré sú vzájomne prepojené a ponúkajú dostatok možnosti na prepojenie s TV alebo aj mobilom.
Stage 360 je dizajnovo viac-menej v štandardoch soundbarov aj keď mierne užší ako bežné soundbary. Creative úmyselne zvolilo kompaktnejší dizajn pre použitie aj k menším TV a dobre sa tak zmestí aj pod monitor. Samotná konštrukcia spája kovovú mriežku s plastom a v sebe ukrýva dva dopredu smerujúce 30W reproduktory.
Soundbaru nechýba malý displej a séria základných tlačidiel na vrchu, ak by ste náhodou boli bližšie k soundbaru ako ovládaču. Soundbar má v ovládaní len základné zvyšovanie a znižovanie zvuku, zmenu vstupu a Bluetooth pripájanie. Samotný ovládač už ponúkne všetky potrebné nastavenia. Teda ponúka D-pad s play tlačidlami pre prehrávanie hudby a hlasitosťou, cez Bluetooth, prepínanie vstupov, ale je tu tlačidlo na profily zvuku Mode a aj prestavenie vzdialenosti Far alebo Near. Nakoniec je tu Bass tlačidlo na nastavovanie basov na subwooferi.
Subwoofer pri soundbare totiž nechýba a ponúka vysokú a tenšiu konštrukciu s pridaným 60W reproduktorom pre intenzívne basy. Subwoofer nepotrebuje samostatné 230V napájanie, ale je pripojený k základnému soundbaru káblom.
Čo sa týka pripojení, soundbar môžete pripojiť k TV wireless cez Bluetooth, optickým káblom, ale aj cez HDMI. Najlepšia cesta je cez ARC HDMI pripojenie s plnou ponukou zvukových formátov. Tým prepojíte konzolu s TV HDMI káblom a všetky ostatné zariadenia pôjdu štandardne s HDMI káblami do TV.
Ak by ste z nejakého dôvodu nemohli prepojiť ARC, soundbar má aj pass-through funkciu a to rovno cez dva vstupy. Viete dať rovno dva vstupy do HDMI 1 a HDMI 2, a to napríklad dve konzoly. Ale z nejakého dôvodu je to len HDMI 2.0 vstup a teda signál prejde len do 4K/60Hz. Dá sa tiež použiť na PC, ale tiež budete obmedzení HDMI 2.0, pri PC je lepšie zapojiť cez optický kábel.
V zásade prepojenie cez ARC je bezproblémové, zvuk je na túto cenovú kategóriu veľmi dobrý, hlavne prináša intenzívne basy a či už filmy, alebo hry si užijete oveľa lepšie ako s malými reproduktormi v TV. Samotný zvuk je čistý a užijete si to. Nie je to však najplnší zvuk, keďže soundbar má len dva predné reproduktory a to obmedzuje aj Dolby Atmos. Ten je síce podporovaný, ale ako predne umiestnenie reproduktorov, tak ich rozpätie v užšom soundbare neumožnia 3D zvuku dostatočne vyniknúť.
Ovládačom si viete ešte zvoliť úpravu zvuku, a to Cinema, Music, Night a Wide. Cinema a Music len mierne upravia krivku ekvalizéra, ale napríklad Night zníži basy, aby ste v noci tak nebúchali a Wide rozšíri frekvencie zvukov a je najlepší režim zvuku soundbaru. K tomu si môžete nastaviť aj Far a Near spracovanie zvuku, kde pri Near upraví soundbar zvuk na počúvanie do jedného metra, napríklad pri monitore, pri Far na vzdialenejšie počúvanie pred TV.
Rátajte však s tým, že tu nie je eARC, ale štandardné ARC a teda je použité komprimované Dolby, na rozdiel od eARC kde je nekomprimovaný zvuk. Ale je to cenová hladina, v ktorej nečakáte najčistejší zvuk sveta. ARC však zistí, že sa soundbar vie automaticky zapnúť, keď zapnete TV a aj vypnúť, keď televízor vypnete. Aj keď pri zapnutí je nabiehanie trochu pomalšie a počkáte si približne 10 sekúnd, kým sa mu zapne zvuk. Nie je to veľký problém, ale na soundbar je to prekvapivo dlhý booting.
Skôr mi pri soundbare vadili stále svietiace dve čiarky na displeji vo vypnutom stave. Je to dosť zbytočné a zvláštne. Zvláštne hlavne preto, že pri pozeraní viete tento displej vypnúť, aby vás nerušil, ale pri vypnutom stave nie. Čo mi ešte trochu vadilo, je, že minimálna hlasitosť je dosť hlasná a večer by som to chcel ešte trochu stíšiť. Nepomôže tu ani Night režim. Je to tým, že regulácia zvuku skáče po troch dielikoch na TV, respektíve štyroch cez Bluetooth.
Celkovo Creative Stage 360 ponúka na svoju cenu veľmi dobrý zvuk, a to rovno aj s Dolby Atmos podporou. Za tých 170 euro je to slušná kvalita aj s dostatočnou podporou pripojení. Zároveň sa snažil Creative ísť do kompaktných veľkostí, a teda ako k veľkým, tak aj malým TV, respektíve monitorom a aj ak nemáte veľa miesta, dobre sa vám zmestí ako soundbar, tak nájdete miesto aj pre subwoofer. Možno len škoda toho, že Dolby Atmos až tak nevynikne.