FARMING SIMULATOR KIDS |
FARMING SIMULATOR KIDS |
Verili by ste tomu, že ubehlo už viac než 15 rokov odkedy sme sa mohli pustiť do virtuálneho farmárčenia? Spočiatku to vôbec nevyzeralo na fenomenálny úspech a na začiatky dnes úspešnej série Farming Simulator z dielne Giants Software si spomenie málokto. Len pamätníci si vo svojich spomienkach uchovávajú časy prvých pokusov (prvý diel vyšiel v roku 2008) s jednoduchou grafikou, minimom techniky a možností ako farmárčiť, postupný prechod na handheldy (kto neoral v posteli s Vitou, nevie, čo je život) až po súčasné diely, s ktorými strávite desiatky hodín. Bez toho, aby ste čas s hrou ľutovali. Ale to už viete aj z našej recenzie posledného dielu.
Ak už majú tvorcovia v hrsti oteckov-farmárov, prečo do kolotoča nezapojiť ďalších členov rodiny? Dospievajúca omladina nie je cieľovou skupinou a rovnako nemožno očakávať zapojenie nežného pohlavia, ktoré na naše virtuálne výlety už i tak občas hladí pomedzi prsty. Ale ešte je tu tá malá bytosť, ktorá sa konečne naučila chodiť, nekadí si do gatí a dokonca dačo bľaboce a začína prejavovať aktívny záujem o dianie na obrazovke, takže občas hru radšej pauznete, kým princeznička (poznáte to, jednorožce rulez) alebo princ (pustíte im znelku zo starého Batmana a amen tma) neprejde okolo telky, z ktorej inak vyteká krv.
Presne tak, tentoraz sa Farming Simulator s podtitulom Kids rozhodol zamieriť svoj vyčistený pluh na tých najmenších. Nálepka 3+ trochu preháňa, ale predškolské dietky by mohli byť z Farming Simulator Kids nadšené. Teda kým neobjavia Minecraft, Roboblox, Fortnite, či čo to teraz letí. Preto jedno zásadné upozornenie: táto hra skutočne nie je pre vás. Pre nikoho z vás, ktorí čítajú túto recenziu, pretože proste už vedia čítať. Ani mierne retardovaný Andrej, ktorému občas slinka vypadne a nabúra do sem...steny. Preto vychádza Farming Simulator Kids na mobilných platformách (za mrzký peniaz v podobe niekoľkých eur) a my sme ho vyskúšali na Nintende Switch (za násobne vyššiu sumu). Podobne ako 23-ka.
Samotné karikatúrne spracovanie napovie, že tentoraz sa tu nik nehrá na simulátor. Alebo dokonca hru, kde si postup musíte zaslúžiť. Kids verzia je aj na Switchi ovládaná výhradne prostredníctvom dotykového displeja. Je to ohromná škoda, pretože zapojiť Switch k telke a tráviť s ratolesťami voľný čas je rozhodne zaujímavejšie ako sa krčiť nad samotným handheldom. Ide to, budete ťapkať po displeji svojimi nemotornými prstami, posúvate predmety po obrazovke za účelom splnenia prostého zadania, presúvate sa medzi rolujúcimi obrazovkami symbolizujúcimi farmu, stodolu, dom či obchod.
A vskutku je to všetko. Ono aj samotné zadania sú jednoduché. Kravička potrebuje seno. Seno je tu vedľa. Chytím seno a presuniem ho do príslušného válova. Alebo ako sa ľahko naučiť systém drag&drop. Ak je kravička smädná, do krhly naberiem vodu a nalejem ju kravičke do misky. Kravička mi dá za to mlieko, to vo vedierku presuniem k vybranému stroju, tam ho nalejem a už len napĺňam prázdne fľašky. Spotrebný materiál sa automaticky obnovuje. Alebo sadenie: najprv pokopkáte, potom vyberiete rastlinu, zasadíte, zalejete a ani trikrát nežmurknete a zbierate úrodu. Andrej roztomilo tlieska ručičkami. V očakávaní akejkoľvek meny, ktorú by ste získavali a zvelebovali svoj statok, sa veľmi skoro prebudíte z vlhkého sna.
Môžete vyrábať sendviče pre zákazníkov (volíte druh sendviču a dve ingrediencie) a ak sa vám podarí skombinovať všetko podľa požiadavky človiečika, ten je rád. Ak nie, tak nie je. Rovnako vyrábate z rôznych surovín ďalšie produkty. A ak nemáte zrovna všetko poruke, na pulte obchodov nájdete všetko. Farming Simulator Kids neobsahuje žiadnu výzvu – na to skrátka úplne zabudnite. Naučíte sa ako zasadiť niektorú z plodín a čo z nich máme, čo nám dávajú ktoré zvieratká a podobne. Hranie ako také sa presúva do ústrania a cieľom je postupné učenie ovládania, aby detiská vedeli ťapkať po displejoch ešte lepšie, rýchlejšie a presnejšie.
Druhým a nezanedbateľným efektom je učenie sa základných informácií. To, že mliečko kúpime v obchode predsa neznamená, že sa tam zrazu objaví, ale deti sa hravou formou učia základné informácie. My z nich (až na Andreja) na zadok nespadneme, avšak edukácia príjemnou formou nie je na zahodenie. Tomu zodpovedá aj technické spracovanie, ktoré je síce jednoduché, ale pre cieľovú skupinu správne detsky roztomilé. Animácie, zvuky a hudba či ostatné technické vymoženosti podlieha samotnej myšlienke interaktívnej farmy pre najmenších.
Otázkou už len zostáva, či je práve videohra ako technologická interakcia tým najlepším, čo môžeme pre našich najmenších spraviť. Dať im do ruky zariadenie, do ktorého budú pozerať, baviť sa a aj sa niečo naučia? Istotne palec smerom nahor. Na druhej strane by bolo možno vhodnejšie, aby bola edukácia viac sofistikovanejšia a nie len karikatúrne roztomilá. Úplne najlepšie však spravíte, ak vezmete svoje ratolesti pozrieť si skutočné, živé zvieratá. Pre tých najmenších je Farming Simulator Kids zaujímavé rozptýlenie, ktorému však chýba hĺbka – už aj interaktívne knihy na to prišli a sú o úroveň prepracovanejšie. Lokalizáciu hra nepotrebuje – avšak práve preto, že hre chýba hlbšia edukácia.
RECENZIE HRÁČOV |
Mobil
Switch Vývoj: GIANTS Software / GIANTS Software
| |||
+ SLEDOVAŤ HRU
SÚVISIACE ČLÁNKY:
|