ASUS TUF GAMING A15 (FA507NV) |
ASUS TUF GAMING A15 (FA507NV) |
Asus má v notebookoch širokú ponuku konfigurácií a verzií, ale ak by ste chceli niečo optimálne za cenu okolo tisíc eur, je tu pre vás zaujímavý model Asus TUF Gaming A15 (FA507NV), konkrétne verzia FA507NV-LP111. Tá spája Ryzen 5 procesor s RTX 4060 grafikou a tvoria spolu veľmi dobre vyváženú konfiguráciu v strednej triede.
Notebook je ešte v TUF sérii, čo je nižšia séria pod ROG, ale to nie je žiadne mínus, keďže aj TUF séria má veľmi dobrý dizajn, v tejto verzii aj chladenie a chýbať vám nebude nič. Možno ROG má viac RGB svetielok, ale ak vám to netreba, toto bude dobrá voľba.
Špecifikácia ASUS TUF Gaming A15 (FA507NV)
Čakajte tak dostatočne veľkú batériu a výkon na nenáročnú prácu a decentné hranie. Viac-menej rozbehnete všetko a to aj vďaka RTX funkciám, ako DLSS 3 s Frame Generation, ktoré ešte zrýchli grafiku. Ale aj bez toho má RTX 4060 dostatok výkonu na bežné hranie v 1080p.
Konštrukcia notebooku je z pevného plastu, ktorý dopĺňa kovový kryt s dizajnovým nápisom a TUF logom. Zároveň, keď je notebook zavretý, vidíte štyri LED diódy, ktoré vám naznačujú nabíjanie, prácu SSD alebo letový režim. Aj keď keď je notebook zavretý, hlavne vidíte nabíjanie, respektíve, či je notebook zapnutý. V balení sa k notebooku pridáva relatívne veľký zdroj. Ale ak by ste aj zdroj so sebou nenosili, viete notebook nabíjať cez jeden z dvoch USB-C portov, pridávajú sa aj dva USB-A porty. Nechýba LAN port a HDMI port.
Notebook má 15,6-palcový IPS displej s rozlíšením 1920x1080px a 144 Hz frekvenciou. Jeho obraz vás nesklame, farby budú pekné a na hranie dostatočne verné. Je tu totiž 100% sRGB pokrytie. Aspoň 144Hz je pri herných notebookoch samozrejmosť, a hoci s čistým výkonom GeForce RTX 4060 čipu ho v náročnejších hrách len tak nevytiahnete, NVIDIA funkcie v tom pekne pomôžu.
Klávesnica je plná aj s numpadom a je RGB podsvietená, aj keď len jednozónovým podsvietením a teda môžete si nastaviť farbu alebo efekty podsvietenia. Klávesy majú presvietené písmená, aj keď WSAD klávesy sú invertované a sú presvetlené celé až na písmená. Klávesnica je dobre rozložená, jedine šípky mohli byť väčšie, ale dá sa zvyknúť. Pridané sú aj štyri klávesy na hlasitosť, mute a otvorenie Asus aplikácie.
Osobne sa mi výkonovo notebook veľmi páči. Nemá síce najvyšší výkon ani v grafike, ani v procesore, ale má výkonu dostatok, aby bolo všetko dostatočne plynulé a svižné. Čo je pre mňa dôležitejšie, notebook sa neprehrieva a je tichý. Obe vlastnosti Ryzen 5 s RTX 4060 spĺňaj, a to aj pri hraní. Teda ani pri hraní vám notebook nemusí hučať.
Samozrejme, tu záleží, aké výkonnostné nastavenie si vyberiete. Špeciálne Performance, alebo Turbo. Ideálne je mať štandardne nastavené Performance, to je nakoniec aj predvolená možnosť v notebooku. Turbo síce mierne výkon zvýši, ale je to len zanedbateľný výkon za cenu odomknutia ventilátorov na maximálny hluk.
Ukážka na 3D marku:
V novom benchmarku Steel Nomad bol rozdiel:
Ukazuje to malé rozdiely, pri vyššom framerate to vidieť lepšie, ale stále bez toho skoku prežijete. Napríklad BeamNG:
Môžete experimentovať s Turbo a Performance režimami podľa toho, ako chcete zvýšiť výkon. Pri Performance režime je výkon dostatočný a hlučnosť sa pohybuje medzi 27 dB až 37 dB, pričom notebook sa snaží byť čo najtichší. Ak chcete vytiahnuť maximum z notebooku, môžete prepínať na Turbo režim, avšak zvýšenie výkonu je len o 5% až 7% FPS navrch, čo nie je vždy stojí za zvýšený hluk a zahrievanie. Hluk v Turbo režime môže dosiahnuť až 47 dB.
Čo sa týka výkonu hier, tie v zásade pôjdu nad 60 fps, kde napríklad Hellblade 2 išiel na 100 fps alebo Ghost of Tsushima takmer 140 fps, v oboch pomáha ako DLSS Super resolution, tak Frame Generation.
Hellblade je dnes jedna z najkrajších hier, zároveň funguje na Unreal engine 5, a teda sú v nej všetky najmodernejšie funkcie ako Naninte alebo Lumen nasvietenie, ktoré tu funguje na hardvérovom Ray-Tracingu. Na maximálnych nastaveniach na 1080p rozlíšení.
Základný výkon, samozrejme, nie je ideálny, ale s DLSS na Quality nastavení je hra už bližšie k 60 fps a s Frame Generation už stúpa k 90 fps. Ghost je menej náročná hra, keďže je to port ešte z PS4, ale pekne zase ukazuje, ako vie pre zmenu využiť 144Hz displej:
Podobne okolo 60-70 pôjde väčšina náročnejších hier v 1080p, s DLSS alebo inými upscalingmi to často viete vytiahnuť k 100 fps. O výkon sa tu nemusíte báť. Jedine čo mi trochu robí starosti, je 16GB RAM - hlavne do budúcnosti. Ideálne by bolo mať už 32GB, ale to si v notebooku viete rozšíriť, ak to bude potrebné. Mimochodom, SSD je tu 1TB s 5000MB/s rýchlosťou na čítanie a 3400MB/s na zápis, čo je dostatočné rýchle a nebude vás obmedzovať ako pri práci v systéme, ani pri hrách.
Pre zaujímavosť, spotreba je okolo 28W-56W v desktope na 144W sa vytiahne pri záťaži. Ak budete hrať bez napájania, notebook sa podtaktuje viac v oblasti CPU aj GPU, čo znamená obmedzený výkon, vhodný skôr na menej náročné hranie. Batéria vám tiež nevydrží dlho, preto je vhodné pre hranie mať notebook pripojený k napájaniu.
Na ASUS TUF Gaming A15 (FA507NV) sa pozrite hlavne vtedy, ak hľadáte výkonný a tichý notebook v cene okolo 1000 eur. Toto je presne notebook, ktorý sa do tejto kategórie hodí a ktorý tu exceluje vo všetkých potrebných oblastiach. Viete ho použiť na prácu, školu, hranie, editovanie fotografií, eventuálne videí. Nie je úplne stavaný na vyššiu záťaž, napríklad v 3D programoch, ale ak je to potrebné, viete na ňom spraviť všetko.