SONY INZONE M9 II - 4K/160HZ MINI LED MONITOR |
SONY INZONE M9 II - 4K/160HZ MINI LED MONITOR |
Sony posledné roky rozbieha svoju InZone značku určenú pre PC herné zariadenia a ponúka v nej ako headsety, tak aj monitory. Najnovšie prináša druhú generáciu svojich monitorov. Konkrétne predstavila dva nové, a to parádnu OLED M10S verziu a druhú verziu 4K Mini LED monitora M9.
Pôvodná verzia Inzone M9 pred dvomi rokmi ponúkala Mini LED podsvietenie, 4K a 144Hz refresh. Teraz v novej verzii Sony upgradovala panel, ten ponúka rovno 160Hz refresh a vylepšený bol aj stojan. Zachováva sa Display HDR 600 a aj 96 dimming zón. Je trochu škoda, že ich počet nebol rozšírený.
Špecifikácie monitora:
Samotná ponuka bude pekná, s dobrým jasom a širokým sortimentom funkcií.
Konštrukčne ponúka M9 II veľký odskok oproti pôvodnému M9 dizajnu. Ten bol primárne herný, zameraný na dizajn a zo zadnej strany biely s masívnou dizajnovou nohou, ale obmedzenými možnosťami bez možnosti rotovania. Pri tejto druhej verzii išla Sony do viac štandardného bežného a aj lacnejšieho dizajnu, ale teraz pre zmenu funkčného. Monitor má teraz malú kruhovú základňu, ktorá má voľnú rotáciu do strán aj bezproblémové nastavenie výšky. Jedine nemá pivot rotáciu a teda obrazovku neotočíte na výšku. Respektíve nie s týmto stojanom, ale monitor má štandardný VESA úchyt a viete si tak pridať ľubovoľný.
Samotná konštrukcia nohy je jednoduchá, len priskrutkujete stojan, nacvaknete ho dozadu do monitora a máte to spojazdnené. Je to rýchly a už štandardizovaný systém, zároveň sa zdá, že firmy štandardizujú aj externý zdroj. Ten je aj tu. Znamená to, že externý zdroj musíte niekam umiestniť. Je to niekedy otrava, hlavne ak chcete mať poriadok v kábloch. Výhodou môže byť to, že do monitora vám ide len tenký kábel a ľahšie sa s ním manipuluje.
Plus, samozrejme, vzadu pripojíte videokáble. Nájdete tu jeden DisplayPort 2.1 a dva HDMI 2.1 porty. Chýbať vám môže USB-C, ak napájate obraz cez ten. Pridaný je USB hub, ak by ste ho mali ako využiť a jeden USB port je využívaný čisto na update Biosu monitoru. Bios si tak musíte v PC nakopírovať a cez USB kľúč následne monitore updatujete.
Samotný dizajn prednej strany monitora je minimalistický. Sony tu použila len milimetrovú konštrukciu okolo obrazovky a jedine spodná hrana je väčšia. Tam majú LCD monitory stále približne centimetrový odskok. Nie je to problém, len pre zaujímavosť, pri OLED verzii Sony má hrany milimetrové aj na spodnej strane. Vzadu čakajte mierne zaoblený dizajn s výstupmi v spodnej časti zaoblenia. Na pravej strane zadnej časti sa pridáva power tlačidlo a malý joystick na ovládanie menu. Monitor má aj power LED diódu, ale umiestnenú na pravej hrane monitora, čo zaisťuje, že vás nebude rušiť. Ak by vám to vadilo, viete si ju v menu plne vypnúť.
Obrazovka je tu spomínaná LCD s Mini LED podsvietením a konkrétne je 27", ale s tým, že okolo nej sú približne polcentimetrové okraje. Ak by ste chceli viac týchto monitorov prepájať vedľa seba, rátajte s tým. Nie je to problém, len je trochu škoda, že napriek väčším okrajom a aj Mini LED podsvieteniu nie sú zaistené plné intenzity jasu v horných rohoch obrazu. Znamená to, že hlavne vidíte malé stmavnutie obrazu. Podobnú vec mala aj predchádzajúca verzia monitoru. Pri práci vo Windows si to môžete všimnúť. Rovnako vo Windowse vidíte jednotlivé stmievanie zón, kedy sa mierne zmenia farby ikoniek, osobne mám preto radšej lokálne stmievanie v systéme vypnuté. Iné je to pri hrách a filmoch, kde aj 96 zón pracuje s lokálnym stmievaním veľmi dobre a zaisťuje veľmi pekné kontrasty a aj vysoký jas.
Napriek Mini LED podsvieteniu je spotreba prekvapivo nízka. Pri bežnom sledovaní v 50% jase má monitor spotrebu len okolo 36W, na 100% jase je to 45W a pri HDR to vie miestami vyskočiť na 76W. Stále pekná spotreba na 27-palcový Mini LED.
Samotné nastavenia sú hlboké. Menu má kompletnú ponuku možností a v aplikácii sú následne ešte väčšie možnosti nastavení. Priamo v menu si viete vybrať režim obrazu, kde je ponuka podľa niekoľkých typov hier, je tu aj nastavenie na filmy, štandardné farby a aj sRGB farby. Pridávajú sa herné asistencie, kde je vyváženie čiernej, redukcia motion bluru, môžete si znížiť odozvu, je tu aj možnosti zapnutia alebo vypnutia adaptive sync, pridanie framerate počítadla, krížik do stredu obrazovky alebo odpočítavanie času.
Zaujímavosťou je možnosť zapnutia 24,5-palcového režimu obrazu. Ak vám je pri intenzívnych hrách 27-palcový obraz veľký, zapnutím tohto režimu sa vám obrazovka zmenší pre lepšiu prehľadnosť. Hlavne je to ponuka pre eSports hráčov. Tento zmenšený obraz si môžete umiestniť buď do stredu, alebo na spodok obrazovky. Spolu s tým sa zmenší aj rozlíšenie a hry tak môžu ísť rýchlejšie.
Z nastavení obrazu viete upraviť jas, kontrast, ostrosť, gammu, ale aj nastaviť Local dimming na dve úrovne, respektíve ho vypnúť, pridávajú sa nastavenia farieb a ich teploty. Nechýba zmena vstupu, zvuk a hlasitosť, vypnutie power LED.
Celé to dopĺňa aplikácia, v ktorej si to viete všetko nastaviť priamo cez Windows systém. Ale ešte je to rozšírené o definovanie profilov k rôznym aplikáciám, kde si k rôznym hrám môžete nechať automaticky zapnúť vybrané profily. Rovnako vám umožní stiahnuť si najnovší firmware pre monitor, aj keď nainštalovať ho musíte cez spomínané USB.
Čo sa týka zvuku, monitor má podobne ako predchodca dva reproduktory, ktoré sú však teraz kvalitnejšie a síce to nie je kvalita, ako keď si zapnete headset, ale stále ponúkne decentný zvuk či už na pozeranie filmov, alebo hranie. Ak by ste chceli napríklad pri zapojení konzoly dosiahnuť lepší zvuk, je tu 3,5mm jack na externé prepojenie reproduktorov.
Celkovo je Sony Inzone M9 II menším, ale pekným vylepšením predchádzajúceho 4K Mini LED monitora. Sony ide dobrým smerom. Síce na jednej strane je dizajn jednoduchší a nie taký štýlový, ale zato má funkčnejší a minimalizovaný stojan. Je škoda, že zostalo len 96 zón podsvietenia a niektoré nedostatky s tým súvisiace, ale stále je obraz veľmi pôsobivý a ostrý, s peknou farebnosťou a vysokým 160Hz refreshom.