TETRIS FOREVER |
TETRIS FOREVER |
Mám akýsi bucket list vývojárov, ktorých chcem stretnúť a porozprávať sa s nimi. Minulý rok sa mi na tomto zozname podarilo vyškrtnúť si jedno meno, ktoré bolo veľmi vysoko. V Prahe som mal možnosť stretnúť sa s Alexejom Pažitnovom a rovno som mu dal aj podpísať Game Boy verziu Tetrisu. V krajine, kde bolo zákonne aj technicky niečo také vlastne nemožné, sa mu podarilo vytvoriť svetový trhák. A odvtedy ten milý a dnes už starší pán robí radosť miliónom hráčov po celom svete, pričom s tým neplánuje prestať. Chcete dôkaz? Pozrite sa na Tetris Forever.
Toto nie je len ďalšia variácia na legendárnu ruskú (pôvodne, dnes už vzniká po celom svete a aj samotný Pažitnov žije v USA) puzzle hru. Toto je ďalšia interaktívna encyklopédia poriadneho kusu herných dejín od Digital Eclipse, kde nájdete kopu vecí na hranie, kopu vecí na čítanie a aj kopu vecí na sledovanie. Kedysi som napísal, že takto by mali vyzerať retro kolekcie a stále si za tým stojím. Tento formát totiž spája to najlepšie z kolekcií, dokumentárnych seriálov a aj knižných encyklopédií. Niečo si prečítate, pozriete si o tom video vsuvky, no a potom si to môžete sami zahrať. Môžete ísť chronologicky, môžete skákať, je to len na vás.
Mohol by som napísať knihu o tom, ako je Tetris jednou z najdôležitejších hier vôbec, akú rolu zohral v úspechu Nintenda, či o turbulentných okolnostiach jeho príchodu na západ. Ale bolo by to zbytočné hneď z dvoch dôvodov. Jednak preto, že to mnohí z vás už pravdepodobne videli vo veľmi zábavnom Tetris filme s Taronom Egertonom. A niečo z toho aj bola pravda. No tiež preto, že to je cieľom tejto kolekcie. Jej príbeh začína v roku 1984 na sovietskom počítači Elektronika 60 a končí až dnes, keď po 40 rokoch svet objavuje stále nové podoby hrania Tetrisu.
A že toho za tých 40 rokov bolo naozaj veľa. Hra búrala železnú oponu, hrali ju politici, bojovalo sa o jej práva, vznikali oficiálne a aj neoficiálne spin-offy, dokonca aj už spomínaný film, hrala sa na budovách a len minulý rok sa jednému mladému hráčovi podarilo Tetris „dohrať“. Nájdete tu toto všetko a ešte oveľa viac. Takže ak vás zaujímajú hry aj hlbšie a nie iba povrchne, toto je pre vás. Na rozdiel od nedávnej výročnej edície Worms Armageddon je toto totiž obsahovo naozaj nabité a to po každej stránke. Nie však bez chýb.
Môžete sa síce pustiť rovno do hrania jednotlivých hier, ale to je možno aj na škodu. Lepšie spravíte, ak sa pustíte do dokumentárneho režimu a celé si to prejdete úplne od začiatku. Naozaj tu nájdete zmapované celé štyri dekády, pričom sú tieto dejiny Tetrisu rámcované do piatich kapitol. Dáva to nielen chronologický, ale aj logický zmysel, takže takýmto rámcovaním a aj postupom vpred vám všetky tie kopy informácií zapadnú do seba ako skladačka. Pritom sú jednotlivé kapitoly naozaj dlhé, obsahujú nielen očakávané informácie a materiály, ale aj niektoré, ktoré by ste tam nečakali. Napríklad fotografie niektorých známych ľudí, ako hrali Tetris.
Začína to vlastne ešte pred rokom 1984, kedy Pažitnov svoj kultový titul vytvoril. Dozviete sa viac o inšpiráciách, ktoré ho doviedli k tomuto nápadu, ale aj o tom, ako to v jeho práci v tej dobe vyzeralo. Kolekcia tiež vypovedá viac o spoločnosti, kde hra vznikla. V nej chceli ľudia tvoriť hry a predávať ich hráčom, no nebolo to možné. Časom príde aj na to, že aj keď sa celý svet bil o práva na Tetris, samotný Pažitnov z toho nič nemal, až kým o práva neprišiel Elorg. Je to však príbeh so šťastným koncom a aj takouto formou máte možnosť spoznať jedného z najvýznamnejších herných tvorcov vôbec.
Pažitnov ale nie je jediným hrdinom Tetrisu. Forever kolekcia prináša obrovské množstvo materiálov, kde vystupujú aj iné osobnosti, napríklad Tetsuya Mizuguchi (Rez, Tetris Effect). Druhým hrdinom, ktorý tu dostáva snáď ešte väčší priestor, je Henk Rogers. To je človek, ktorý dostal Tetris do sveta, stal sa Alexejovým priateľom a spoločne založili Tetris Company, kde sa starajú aj o budúcnosť značky. Je zaujímavé sledovať, ako sú obaja títo muži rozdielni, ale možno práve vďaka tomu sa tak dopĺňali počas všetkých tých rokov. Henk porozpráva svoju perspektívu všetkých týchto udalostí a tiež veci, ktoré sa diali na pozadí, ako sám prispel a podobne. Prináša aj skutočné pikošky, ktoré nevedeli možno ani tí, ktorí sa o Tetris naozaj zaujímali.
Čo všetko tu vlastne nájdete? Zmluvy, koncepty, manuály, skeny krabíc, dizajnové dokumenty a obrovské množstvo zákulisných vecí. To je doplnené aj archívnymi fotografiami a haldou zaujímavých informácií. Čítania je tu tak dosť. Tetris Forever zároveň ponúka sumárne asi najviac videomateriálov zo všetkých týchto kolekcií od Digital Eclipse. Sú to hodiny a nájdete tu ako nové materiály vytvorené čisto pre túto kolekciu, tak aj archívne, napríklad Henkove videá z Ruska, ktoré točil, keď tam na turistické víza naháňal licencie. Takže tu naozaj strávite kopu času hltaním informácií o Tetrise. Akurát na tých videách je občas badať, že boli umelo nastrihané, takže na konci jedného segmentu nie je prirodzený koniec videa či témy, lebo pokračuje na začiatku iného.
No a potom sú tu hry, to najdôležitejšie. Môžete veľa čítať a pozerať o pôvodnej verzii pre Elektroniku 60, ale najdôležitejšie je vyskúšať si ju na vlastnej koži. Celkovo je tu 14 hier, ale niektoré ponúkajú viaceré verzie, takže konečný počet aj s alternatívnymi verziami je 18 hier. To nie je zlé. Nie všetky hry sú však Tetris. Nájdete to tie mixy zo začiatku 90. rokov, ako je napríklad Tetris 2 + BomBliss. Je tu však aj Hatris a rovno v troch verziách. To je ako Tetris, ale s klobúkmi, čo vie tiež chytiť na slušnú dobu. No a je tu aj japonská stolová hra Go. Prečo a akú úlohu zohrala v histórii Tetrisu? To sa dozviete práve od Henka.
Je tu tak toho veľa, ale veľmi dôležité je aj to, čo tu nie je. Pri všetkých tých verziách je zahanbujúce, že chýba snáď tá najdôležitejšia (okrem teda tej prvej, ktorá to celé odštartovala). Legendárnu Game Boy verziu si tu nezahráte. Pričom je to práve táto verzia, ktorá Tetris dostala do rúk desiatkam miliónov hráčov po celom svete. Alexej o nej hovorí, Henk o nej hovorí, ďalší ľudia o nej hovoria, ale nie je tu. To je strašná podpásovka a je nepochopiteľné, že v takejto kolekcii hra absentuje. Pritom NES verzia tu je, takže snáď nemohol byť problém získať licenciu od Nintenda.
No a kým legendárna GB verzia chýba, Digital Eclipse vytvorili svoju vlastnú, ktorá si tu odbila premiéru. Tetris Time Warp je vlastne klasický Tetris s možnosťou uložiť si jeden dielik do zásoby na použitie neskôr, ale prináša zaujímavú Time Warp mechaniku. To znamená, že ako vám padajú tetriminá, niektoré majú jeden štvorec trochu iný. Ten pochádza z inej verzie a keď odstránite riadok s týmto štvorcom, hra vás prenesie do minulosti. Tam vás čaká blesková výzva a ak ju splníte, dostávate ďalšie body. Napríklad máte 6 sekúnd na to, aby ste v Elektronika 60 verzii odstránili dva riadky. Hlavne pri vyšších rýchlostiach po 100 riadkov sa vám z toho dokáže až zatočiť hlava.
Okrem toho má Time Warp aj klasické režimy, takže môžete hrať maratón či trojminútovú bleskovku bez tejto mechaniky a len si užívať klasický Tetris v trochu inej grafike. Táto nová verzia sa nechytá napríklad na podmanivý Tetris Effect, ale stále sa hrá dobre. Koniec koncov podobne ako každý poctivý Tetris, ktorý za tých 40 rokov vznikol. Tu si časť z nich vyskúšate, zaspomínate si, ponoríte sa do tajov dizajnu geniálnej puzzle myšlienky a spoznáte ľudí, ktorí za tým všetkým stoja. Tetris Forever je poctou legende a ukazuje, že v jednoduchosti je sila. Aj vďaka tomu tu Tetris bude naozaj navždy.
RECENZIE HRÁČOV |
PC
PS4 Xbox One Switch Xbox Series X|S PS5 Vývoj: Digital Eclipse / Digital Eclipse Štýl: Logická
| |||
+ SLEDOVAŤ HRU
SÚVISIACE ČLÁNKY:
|