ENDORFY LIV PLUS WIRELESS

ENDORFY LIV PLUS WIRELESS

Ľahká myška s nabíjacou stanicou

Test

Herné periférie sú jedna z mála oblastí, kde za menej platíte viac. Nie však menej funkcií, ale menej gramov. Je pravda, že posledné roky v niektorých ohľadoch ponuka herných myší stagnuje, mnohé vecí je už vymyslených a ťažko ich len posunúť ďalej. Ale stále sa zvyšuje rozlíšenie, rýchlosť a znižuje hmotnosť. Práve v tej poslednej oblasti sa firmy čoraz viac predháňajú a každá sa snaží priniesť nejaký vlastný ultraľahký model, ktorý s ktorým o pár gramov podlezie konkurenciu a získa si tak priazeň hráčov. Teraz je na rade Endorfy LIV Plus Wireless.

Endofry je dobre zbehnutá značka a myší, aj tých ľahkých, priniesla už niekoľko. Koniec koncov aj modelový rad LIV je tu s nami už nejakú dobu, teraz akurát v novej bezdrôtovej verzii Plus. Myšku už na trhu nájdete v dvoch verziách a to klasickej čiernej a aj v bielej Onyx White. V obchode za myšku dáte približne 80 eur až stovku (podľa obchodu), čo nie je úplne zlé. Tieto ľahké myšky bežne idú za takúto vyššiu cenu. Ako som písal v úvode, za menej gramov platíte viac. Ale zase je pravdou, že odtučňovacia kúra tu pomohla a myška váži len 69 gramov. Nie je to najmenej, máme na trhu aj ľahšie, ale stále je to veľmi ľahká myška. Rozmery sú štandardné: 3,93x6,57x12,6cm.

Cena teda nie je najnižšia, aj hmotnosť je o trochu vyššia ako pri niektorej konkurencii, ale zase obsah balenia je tu veľmi slušný a nájdete aj niečo navyše. V balení okrem myšky a manuálu nájdete aj nabíjací kábel USB-C na USB-A (ktorý je našťastie opletaný), bezdrôtový receiver, nálepku, náhradné nožičky a hlavne elegantnú nabíjaciu stanicu. Tú jednoducho pripojíte k PC káblom, do nej zasuniete receiver a môžete naozaj elegantne fungovať. Keď myš nepotrebujete, prichytíte ju do stanice a necháte ju tam odpočívať (a nabíjať).


V stanici pritom myška elegantne drží pomocou magnetov a je mierne naklonená, akoby sa sama vystavovala na obdiv všetkým navôkol. Vypadá to dobre, myška tam aj relatívne dobre drží, aj keď sa tam stále dokáže knísať. Pri zdvihnutí myšky zodvihnete aj stanicu, keďže je ľahká. Jej rozmery sú len 50x60x38mm. Aj nabíjacia stanica má vlastné RGB podsvietenie formou pásika po spodnej strane obvodu, ak chcete, aby svietila. Ak nie, jednoducho ho dokážete vypnúť tlačidlom na spodnej strane. Nebudem klamať, je to pekné a aj elegantné riešenie nabíjania a osobne si aj myslím, že jedno z hlavných lákadiel, prečo siahnuť práve po tejto myške.

Poďme na jej dizajn. Často píšem pri týchto ľahkých myškách, že nie som fanúšikom perforovaného dizajnu a toto je práve jedna z takých myšiek. Čo to znamená? Že sa gramy šetrili tým, že sú diery v jej kryte. V tomto prípade majú formu trojuholníkov a sú ako po celej zadnej časti (už za tlačidlami) a aj po bokoch. Čiastočne aj zo spodnej strany. Ale zase na pohľad to nevyzerá zle a plasty sú tu kvalitné, pevnejšie, tvrdšie a hrubšie. To cítite už na dotyk. Ale daňou takéhoto dizajnu je to, že sa vám do myšky dostáva neporiadok. Nie nejako výrazne, aj po viac ako mesiaci používania to nebolo nič strašne, ale tu a tam nejaký vlas a trochu prachu tam už je a treba to raz za čas prefúknuť. Ak by ste doma mali zvieratá, môže to byť ešte väčší problém.

LIV Plus Wireless je symetrická myška. Možno je trochu škoda, že teda nemá možnosť prehodiť si bočné tlačidlá na pracú stranu, aby okrem pravákov dokázala ulahodiť aj ľavákom. Vhodná je na uchopenie celou dlaňou, ale aj claw štýlom. Je skôr pre väčšie ruky. Pomedzi perforovanie je na zadnej strane RGB podsvietené Endorfy logo. Podsvietený je aj pásik ťahajúci sa stredom rolovacieho kolieska a tiež taký polkruh na spodnej strane vzadu na myške, teda osvetľuje rovno nad podložkou. Je to decentné podsvietenie, veľmi nekričí. A vždy si ho viete nastaviť podľa svojho gusta.

Na to slúži softvér Endorfy, ktorý je jednoduchý, prehľadný a vlastne aj dosť minimalistický. Možno až trochu príliš, ale zase sa v ňom rýchlo zorientuje prakticky každý. Neslúži len na to, aby ste si tu nastavili RGB, ale vlastne celú myšku. Nastavujete si tu tlačidlá, programujete makrá, kalibrujete senzor, updatujete myšku a podobne. Nájdete tu aj detailné nastavenia, ako je polling rate, DPI úrovne, nové párovanie a tak ďalej. Ale ak sa v tom nechcete vŕtať, myška sa dá používať rovno po rozbalení a pripojení k PC, softvér v zásade ani nepotrebujete. S ním akurát dostanete obrovskú dávku možností navyše, napríklad aj na to, aby ste ovplyvnili výdrž batérie, lebo čím vyšší polling rate, tým nižšia výdrž.

Dve hlavné myšítka sú veľké a dlhé. Sú z matného a pevného plastu. Pod nimi sú spínače Kailh GM 8.0 s životnosťou až 80 miliónov kliknutí. Teda aspoň tak tvrdí výrobca, ťažko sa dá také číslo otestovať aj po viac ako mesiaci hrania doma. Ale sú to kvalitné a časom overené spínače. Majú jasné kliknutie, naň vyžadujú takú akurátnu silu. Na ľavej strane nájdete dve bočné tlačidlá, ktoré sú relatívne malé a osobne sa mi častejšie (v porovnaní s mojou primárnou G502 X) stávalo, že som ich nechtiac stlačil. Koliesko je gumené, ľahké a extrémne tiché. Jedno z najtichších, aké som asi mal. Za ním je ešte ďalšie tlačidlo. Na spodnej strane nájdete slider na zapnutie myšky a prepínanie pripojenia.

Myšku môžete pripojiť k PC tromi spôsobmi. Základ je bezdrôtové 2,4GHz pripojenie cez priložený receiver, s ktorým dostanete vysokú rýchlosť, ale aj nižšiu výdrž. Stále dostatočnú, ale nižšiu. Ak chcete s myšou pracovať bezdrôtovo a šetriť batériu, použite Bluetooth pripojenie, ktoré batériu šetrí. Na hernom desktope tak môžete fičať plnou rýchlosťou, na pracovnom notebooku šetriť batériu s Bluetooth pripojením. Len jednoducho prepnete slider na spodnej strane myšky. Alebo ak preferujete kábel, vždy môžete využiť aj ten.


A aká je teda výdrž? To závisí hlavne od vášho používania – spôsob pripojenia, rýchlosť myšky, RGB podsvietenie a jeho intenzita a tak ďalej. Sami ju tak môžete vo veľkej miere ovplyvniť. Maximum pri šetrení na jedno nabitie dosahuje 160 hodín, ale pri bežnom bezdrôtovom hernom používaní sa dostanete skôr na nejakých 20, čo je už výrazne menej. Na druhú stranu ale s takouto nabíjaco stanicou myšku asi málokedy vybijete, lebo ju jednoducho prakticky takmer stále nabíjate, takže aj keď výdržou neohuruje, nie je to až taký problém, ak ju budete poctivo používať aj s nabíjacou stanicou.

Ešte vám dlhujem informácie o tom, čo sa skrýva jej črevách. Tam nájdete dobre známy optický senzor PixArt PAW3395. na trhu je už niekoľko rokov, poznáte ho z hromady herných myšiek rôznych značiek, takže je časom overený a kvalitný. Je dostatočne rýchly, nie maximálne, ale stále dosť na to, čo bežne hráč potrebuje. Maximálna podporovaná citlivosť je až 26000 DPI, pričom maximálna rýchlosť snímania 16,51 m/s. Na trhu sú aj myšky s pôsobivejšími číslami, ale to už sa dostávame na úrovne, kde to hráč už asi ani nepostrehne.

Chcete ľahkú myšku za relatívne obstojnú cenu s dobrými technológiami a elegantnou nabíjacou stanicou? Neviem, či má Endorfy LIV Plus Wireless nejakú konkurenciu. Najmä ak sa bavíme práve o tej stanici, ktorá je tu naozaj šikovným riešením. Perforovaný dizajn neulahodí každému a niekomu sa tie hrany dier budú dokonca nepríjemne držať, ale ak vám tento dizajn vyhovuje, choďte smelo do nej. V niektorých obchodoch ju nájdete aj za ceny, ktoré dosť podliezajú väčšinu iných myšiek, čo jej tiež rozhodne pomáha v konkurenčnom boji.


napísal matus_ace 20.1.2025
Páči sa mi!
ENDORFY LIV PLUS WIRELESS


Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Môžete sa prihlásiť cez Sector konto, alebo Facebook.
SOCIÁLNE SIETE
NOVÉ FÓRA
|Moje posledné herné pc (help) (4)
Zdravím všetkých! Trošku clickbajtovo by som chce...
|Amd ryzen 5 2600u - w11 (3)
Ahojte, skúšali ste niekto nainštalovať W11 na ten...
|Cod black ops 6 - net type mod... (1)
Zdravím, hľadám radu ohľadne nastavenie NAT - v h...
|Far cry 5 - klávesnica (7)
ahojte,priatelia. hrám fc 5 a občas mi vyhodi kláv...
|Controller k pc (20)
Caute, ktory controller je k PC idealny? Hladam ni...
|Svet, ukrajina, vojny ... (32745)
Sem môžete dávať správy zo sveta, o Ukrajine a ďal...
vaše novinky zo sveta zábavy
sector logo
Sector.sk - hry, recenzie, novinky
Ochrana súkromia | Reklama | Kontakt
ISSN 1336-7285. Všetky práva vyhradené. (c) 2025 SECTOR Online Entertainment / sector@sector.sk