ASUS ZENBOOK DUO 2025 |
ASUS ZENBOOK DUO 2025 |
Už vás nudia bežné pracovné notebooky? Potrebujete na prácu viac obrazoviek a často pracujete mimo svojho pracoviska? Ak aspoň na jednu z predchádzajúcich otázok bola vaša odpoveď áno, ASUS pripravil produkt priamo pre vás. ASUS Zenbook Duo vo verzii roku 2025. Hoci sme boli svedkami jeho predstavenia už minulý rok, pre niekoho môže byť stále zariadenie podobného typu neznámou novinkou. S príchodom novej generácie Intel procesorov prišiel aj menší refresh modelov od ASUSu a my sme sa pozreli na to, ako Zenbook DUO obstojí v našich praktických testoch.
Balenie a prvé dojmy
Ako už býva zvykom, ASUS balenie svojich produktov jednoducho vie a inak to nie je ani v tomto prípade. Štýl balenia je prakticky totožný s ostatnými Zenbook modelmi, teda z dizajnového hľadiska nečakajte nič extravagantné, no všetko je adekvátne zabalené a spracované vzhľadom na svoju cenovú kategóriu. V na prvý pohľad všednej krabici s jednoduchou potlačou nájdeme samostatne zabalený napájací adaptér spolu s dotykovým perom, kvalitný textilný obal na bezpečný prenos zariadenia a na záver najväčšia krabica so samotným notebookom. Tá už pri dotyku pôsobí kvalitným dojmom, rovnako ako zariadenie, ktoré v sebe ukrýva. Na prvý pohľad zariadenie pôsobí ako tradičný Zenbook. Štýlové tmavo sivé telo s kontrastným gravírovaním v podobe Zenbook loga priamo vo veku displeja pôsobia elegantne, no zároveň navodzujú prémiový dojem z materiálov. Stále ale nič nenasvedčuje tomu, o aký typ zariadenia ide.
Až samotná hrúbka nám jemne naznačí, že nejde o bežný Ultrabook. A zabudovaný kovový stojan na spodnej strane notebooku. Pod hrúbkou si ale nemusíte predstaviť nič obrovské. V zloženom stave spolu s klávesnicou dosahuje zariadenie maximálnu hrúbku dva centimetre, čo je na niečo podobné ako kompaktnejšie herné notebooky. Hrúbka samotných displejov je 1,46 cm a celková hmotnosť sa pohybuje na úrovni 1,65kg. To sú slušné hodnoty, no najväčším prekvapením bol napájací adaptér s výkonom 65W a USB-C konektorom. Hoci sme mali k dispozícii najvýkonnejší model, adaptér tvarovo pripomínal skôr adaptér pre mobil, resp. podobný nájdete pribalený k handheldu ROG Ally. Nemusíte sa teda obávať, že budete so sebou musieť nosiť ťažkú tehlu s hmotnosťou ako notebook. Aj keď nejde o primárne pracovné zariadenie, nové Intel Core Ultra procesory s integrovanými ARC grafickými kartami dávajú aj prísľub slušného herného výkonu. Pozrieme sa teda aj na to, ako nové Intel procesory obstoja v herných testoch, ak by ste si na vašom pracovnom zariadení chceli občas aj niečo zahrať. Zároveň získavame možnosť porovnať si výkon napr. s konkurenciou od AMD v iných modeloch Zenbook.
Najväčšie prekvapenie ale priniesla ľahkosť a hlavne rýchlosť prechodu z klasického notebooku na zariadenie s dvomi displejmi a „externú“ klávesnicu s touchpadom. Pripojenie zabezpečuje v bezdrôtovom režime Bluetooth a v zloženom režime špeciálne piny a magnety, pričom prechod je prakticky okamžitý. Magnety zároveň dostanú klávesnicu vždy na správne miesto a držia ju dostatočne pevne, aby držala na svojom mieste prakticky nehybne.
Špecifikácie ZenBook Duo 2025>
Ako vidíme aj v špecifikácii, o výkon sa nám stará výkonný procesor Intel Core Ultra 9 285H, ktorý disponuje 16 jadrami a 16 vláknami, pričom konfigurácia výkonných a efektívnych jadier je v kombinácii 6 výkonných a 10 efektívnych jadier. Máme teda k dispozícii polovičný počet vlákien, ako sme boli zvyknutí ešte zo starších i9 procesorov, no aj napriek tomu dosahujeme prakticky podobný výkon ako najvýkonnejšia 32-vláknová verzia poslednej mobilnej verzie i9. To je možné vďaka solídnemu nárastu výkonu na jedno jadro, čomu pomáha maximálna Turbo frekvencia výkonných jadier na hranici až 5,4GHz a 4,5GHz pre efektívne jadrá. V syntetických testoch procesor dosahuje 37 343 bodov vo viacjadrovom teste a 4257 bodov v teste na jedno jadro, čo sú podobné hodnoty, aké dosahuje desktopová verzia Ryzen 9700X (samozrejme, desktop verzia dokáže maximálny výkon podávať dlhšie a stabilnejšie). Priaznivejšia je aj spotreba, ktorá sa pohybuje bežne v rozmedzí 35-45W, čo sa prejaví aj na množstve vyprodukovaného tepla v záťaži. Je to síce krok správnym smerom oproti minulosti, no stále sa spotrebami nepribližuje ku konkurencii, ktorá vo svojich modeloch dosahuje hodnoty v rozmedzí 15-28W. A to sa prejaví nielen na chladení, ale aj výdrže batérie, ktorá je prakticky takmer polovičná a môžete počítať približne so 4 hodinami výdrže počas mierne náročnejšej práce.
Výkon ale notebook má a svoju prácu odvedie bez najmenších problémov. Procesor disponuje aj neurálnym procesorom s výkonom 13TOPS, ktorý je schopný akcelerovať výpočty pre rôzne AI funkcie. Síce má zatiaľ minimálne využitie, no budete pripravení, ak príde masívnejšia implementácia AI pomocníkov do Windows alebo aplikácií. Pripravené by ste ale mali mať aj dostatočné množstvo RAM, ktorú nepotrebujete len pre budúcnosť AI, ale aj pre samotnú grafickú kartu a beh programov. Na výber máte štandardné konfigurácie, a to 16GB s Ultra 7 procesorom a 32GB s Ultra 9 procesorom. Treba myslieť aj na to, že ide o LPDDR5x RAM, teda je pevne pripojená k základnej doske a žiaľ, nerozšíriteľná. Ideálne je preto siahnuť po čo najväčšej kapacite, teda v našom prípade 32GB, nakoľko až 16GB vie byť v prípade potreby alokovaných pre grafickú kartu a stále vám zostane 16GB pre programy a operačný systém. Ak si teda plánujete na notebooku občas aj niečo zahrať, viac VRAM sa vám odvďačí minimálne v podobe možnosti nastavenia kvalitnejších textúr v hrách.
Grafická karta je síce na pomery integrovaných grafík výkonná, no neočakávajte výkon podobný klasickým dedikovaným grafickým kartám. Ako akcelerátor pri práci funguje Intel ARC 140T fantasticky. Má dostatok VRAM pri práci s fotkami alebo videom, dokáže si načítať aj väčšie modely, no zároveň sa s jej využívaním drasticky nezvýši spotreba zariadenia, ako to býva v prípade herne orientovaných zariadení. Pre predstavu, výkon sa pohybuje na úrovni Radeon 890M, ktorú môžete poznať napr. z handheld zariadení, pričom ju v niektorých situáciách aj jemne prekonáva. Občas ale vidno, že Intel ešte mierne stráca na úrovni optimalizácie svojich ovládačov a celkovo softvéru pre GPU. Sú momenty, kedy funguje všetko výborne, no potom sa objavia hry, kedy máte výrazné prepady, záseky alebo rôzne divné artefakty. No nie je to z dôvodu, že by GPU nemala na danú hru výkon, často sme sa pohybovali v takomto prípade nad 60 fps. Prípadne sa nám počas testov prejavoval zaujímavý úkaz, a to, že lepšie skóre, resp. výkon, sme boli schopní namerať pri napájaní z batérie ako pri napájaní zo siete.
Zariadenie sme mali ale k dispozícii relatívne skoro, takže je možné, že v čase čítania recenzie boli už niektoré zo spomínaných problémov vyriešené aktualizáciami softvéru. Ďalšou drobnou softvérovou nedokonalosťou bola z môjho pohľadu nemožnosť jednoducho alokovať veľkosť RAM pre grafickú kartu. Intel sa snaží VRAM alokovať automaticky a robí to dobre, no ako sme písali vyššie, vie zabrať až 16GB, čo môže byť v niektorých pracovných scenároch nežiadúce a oveľa efektívnejšie by bolo mať k dispozícii viac RAM. Pri konkurencii máte v aplikácii pre GPU jednoduchý zoznam s ponúkanými alokáciami a stačí si len vybrať. V prípade Intelu by ste museli siahnuť do nastavení v Biose, no pre drvivú väčšinu používateľov to nebude potrebné. Je len dobré vedieť, že keď pri vašej VRAM uvidíte hodnoty na úrovni 256MB, tak nejde o chybu a nemusíte hľadať, kde prideliť viac pamäte.
Komfortnejšiemu hraniu pomáha do značnej miery aj technológia XeSS, čo je obdobná technológia ako DLSS a FSR. Na upscaling využíva natrénované AI modely rovnako ako DLSS, takže v prípade, že máte Intel grafickú kartu, dosiahnete prekvapivo veľmi dobrú kvalitu obrazu aj na nízkom 1200p rozlíšení. Ale zatiaľ nedisponuje funkciou generovania snímok, takže ak by ste sa rozhodli využiť túto technológiu, môžete bez problémov siahnuť po technológii FSR od AMD. Aby vedelo relatívne kompaktné, no výkonné zariadenie pracovať efektívne, je potrebné zabezpečiť čo najefektívnejšie chladenie. ASUS svoj Zenbook DUO vybavil dvomi samostatnými ventilátormi s vlastnými Heat pipes, rozptyľovačom tepla a pod procesorom sa o lepší odvod tepla postará aj špeciálny grafénový plát. Vďaka tomu dokáže zariadenie pracovať so stabilnejším výkonom po dlhú dobu. Aj keď v maximálnej záťaži sa mierne prepady výkonu dostavia, s TDP okolo 35W si chladenie poradí bez problémov. Pri bežnej pracovnej činnosti sú ventilátory relatívne tiché, resp. nevydávajú hlasné „turbínové“ zvuky. Tie sa prejavia až pri maximálnom zaťažení, ale nejde sa o nič hrozné a v porovnaní s hernými zariadeniami sú ventilátory stále relatívne tiché. Nečakajte ale tichý nehlučný chod pri bežných jednoduchých činnostiach. Jednoducho určitá forma hluku z chladenia bude prítomná takmer vždy.
Tento typ zariadenia si ale nekupujete len kvôli výkonnému procesoru a dobrému chladeniu. Hlavnou dominantou sú, samozrejme, displeje. A ide o skutočne kvalitné displeje. Oba využívajú technológiu OLED, pomer strán 16:10 a disponujú obnovovacou frekvenciou 120Hz s odozvou len 0,2ms. Jediným výrazným rozdielom je rozlíšenie, kde primárny displej (horný) dosahuje 3K rozlíšenie (2880x1800) a sekundárny disponuje rozlíšením 1920x1200 pixelov. Nakoľko ale veľkosť uhlopriečky je 14“, oba displeje sú dostatočne jemné a vďaka OLED technológii disponujú skvelým kontrastom a podaním farieb. Notebook cieli primárne na profesionálne použitie a asi každého grafika alebo video editora poteší 100% pokrytie DCI-P3 farieb s PANTONE validáciou a VESA certifikátom pre HDR True Black 500. Tieto parametre platia pre oba displeje.
Dôležitým údajom je aj jas, ktorý dosahuje bežne maximálne 400 nitov, v peaku vie dosiahnuť až 500 nitov. Ako sme spomínali už na začiatku, ASUS k Zenbooku pribaľuje aj dotykové pero, ktoré je pri tomto zariadení aj výborne využiteľné. Či už v klasickej notebookovej konfigurácii, kedy na spodnom displeji vo vodorovnej polohe viete efektívne písať alebo kresliť a primárny displej využívať ako monitor, alebo viete dostať oba displeje do vodorovnej polohy a využívať ich skôr ako tablet. Displeje viete použiť či už na šírku alebo v portrétovom režime, pričom orientácia sa vám prestaví automaticky po otočení zariadenia. Záleží teda len na vašej kreativite, ako zariadenie využijete. Osobne som si ale najviac obľúbil dvojmonitorové nastavenie, nakoľko dva monitory nad sebou využívam aj bežne a takéto využitie notebooku bolo pre mne okamžite prirodzené.
Jedinou vymeniteľnou, resp. rozšíriteľnou časťou je úložisko, ktoré tvorí jeden M.2 2280 PCIe 4.0 slot. V našom prípade sme mali k dispozícii 2TB rýchleho úložiska, čo bolo na pomery zariadenia určite dostatočné. Rýchlosti SSD sa v testoch pohybovali na úrovni 5202 MB pri čítaní a 4784 MB pri zápise. Z pohľadu konektivity budete mať k dispozícii aj dva rýchle Thunderbolt 4 porty, ktoré okrem napájania zariadenia dokážu prenášať obraz a zároveň dosahovať rýchlosť prenosu dát až do 40 Gbps. Nechýba ani jeden klasický USB port pre pripojenie vašich periférií alebo hubov a, samozrejme, HDMI port vo verzii 2.1 TMDS. To znamená, že pomocou HDMI viete prenášať obraz v kvalite až 8K pri 60 fps alebo 4K a 120 fps.
Hry
Testovaniu sme podrobili niekoľko hier, ktoré mali preveriť rôzne aspekty notebooku. Cieľ bol ale vždy dosiahnuť čo najvyššiu plynulosť pri čo najväčšej efektivite v 1200p rozlíšení. Samozrejme, sme si vedomí toho, že nejde o herné zariadenie, ale šlo nám o to demonštrovať, kam sa posunul výkon integrovaných grafík a že aj na tenkom pracovnom notebooku si viete zahrať esport alebo staršie hry. Otestovali sme si ale aj novinky z AAA tvorby. Zvolili sme si teda vzorku hier:
CS 2
Nástupca legendárneho Counter-Strike Global Offesive a hra, ktorú netreba asi nikomu bližšie predstavovať. Dohady o optimálnom nastavení sú rôzne, no pre účely testovania sme sa rozhodli využiť High a Medium presset v 1200p rozlíšení. Totožné nastavenia sme následne otestovali aj pri napájaní z batérie. Vďaka výkonnej integrovanej grafickej karte sme sa pohybovali na úrovni 80 fps s FSR na Quality a Medium pressete v 1200p rozlíšení a 70 fps s FSR nastaveným na Quality v High pressete.
Pri napájaní z batérie sme sa dostali bez zmien v nastavení (Medium, 1200p) na úroveň 75 fps so zapnutým FSR na Quality a 60 fps pri nastavení na High. Hra bola bez problémov hrateľná, no bolo miestami cítiť prepady fps k hranici cca 45 fps pri náročnejšej scéne (kombinácia smoke a molotov).
CyberPunk 2077
Jedna z mála hier, ktorá stále drží krok a optimalizáciu s najnovšími technológiami. Je síce už staršia, ale stále ide o jednu z graficky najnáročnejších hier, no získané výsledky nám dokážu naznačiť trend, kam notebook zapadne v najbližších rokoch pri nových hrách, ktoré ešte len prídu. Hru sme testovali na Ultra a SteamDeck presete v 1200p rozlíšení. Tu sa už naplno prejaví, že nejde o herný notebook a hra je hrateľná len nízkych nastaveniach. Pri 1200p rozlíšení sa bez pomoci FSR alebo XeSS dostávame len na priemerných 20 fps, čo je nehrateľná hodnota. No v nižšom nastavení spolu s XeSS na Quality si viete zahrať na už hrateľných 37 fps. Viete, samozrejme, využiť aj FSR a generovanie snímok, kedy sa pri nastavení FSR na Balanced dostaneme na priemerných 59 fps. Hru si teda zahráte prakticky v podobnej kvalite ako na handheldoch a tak treba na hranie na tomto zariadení aj pozerať.
Warhammer 40 000: Boltgun
Kde ale si ale Zenbook počína dobre a cíti sa tam ako ryba vo vode, sú moderné retro FPS hry. Vizuálne prepracovaná retro grafika vďaka svojej farebnosti vynikne na výbornom OLED displeji, a zároveň hra nie je prehnane náročná na požadovaný výkon. Pri 1200p rozlíšení v Ultra pressete dosiahnete priemerne okolo 80 fps, no znížením nastavení na Medium sa dostaneme hneď na 110 fps, čo pri rýchlej FPS hre je už vynikajúca hodnota. Zároveň prakticky totožné výsledky dosiahnete aj pri hraní z batérie. Prvýkrát sa nám ale pri hraní ukázal zaujímavý jav, a to výrazné prepady fps pri napájaní zo siete až k 16 fps. To spôsobovalo nepríjemné záseky a trhnutia. Ide ale pravdepodobne o problém na strane ovládačov, nakoľko pri hraní z batérie hra neklesla pod 60 fps.
Horizon: Forbiden West
Pokračovanie Horizon: Zero Down po rokoch prišlo konečne aj na PC a okrem strhujúceho príbehu prináša aj kvalitný vizuál a podporu aktuálnych technológií. Zenbook ale nie je cieľové zariadenie, na ktorom si autori predstavovali, že hru budete hrať. Hra je síce ako-tak hrateľná v 1200p rozlíšení, ale len za pomoci XeSS na Quality nastavenia v Medium presete kedy viete dosiahnuť priemerných 30 fps. Ak by ste si chceli hru aj tak zahrať, tak skôr než po znižovaní nastavení treba siahnuť po nižšom, napr. 720p rozlíšení. Je ale fajn vidieť, že integrovaná grafická karta dokáže spustiť s obstojný snímkovaním aj takúto náročnú hru, a to aj pri napájaní z batérie.
Spider-man: Miles Morales
Ďalším titulom nabitým technológiami je Spider-man: Miles Morales. Prekvapením počas testov bolo, že dosiahnuť hranicu hrateľných 60 fps na Medium preset nebol vôbec problém. Dokonca aj pri napájaní z batérie bola hra hrateľná v 1200p s fps na úrovni 45-60. Otestovali sme si aj schopnosti Ray-tracingu, od čoho sme nemali absolútne žiadne očakávania, no pri Medium presset s RTX nastavením na Medium a zapnutým XeSS na Quality sme sa pohybovali na úrovni 30-40 fps, pričom rovnaké hodnoty sme dosiahli aj pri napájaní z batérie. Zároveň pri hraní neprekročila spotreba GPU úroveň 25W.
Blender, Rendering
Notebook sme podrobili aj Classroom render testu v Blenderi, pričom sme otestovali CPU aj GPU rendering. Rovnako tak aj rendering z batérie a aj napájania zo siete, aby sme vedeli odsledovať prípadný pokles výkonu.
Pri CPU renderingu sme na render jednej snímky potrebovali 14min 34s, resp. 15min 7s pri napájaní z batérie. Podobné rozdiely sme zaznamenali aj pri renderingu pomocou GPU, kde na render jednej snímky sme potrebovali 7min 57s, a pri napájaní z batérie 9min. Test zároveň pekne ukázal, ako výrazne musí Inel z dôvodu chladenia postupne znižovať výkon, nakoľko po prvých cca 20 snímkach odhadoval zostávajúci čas do 5 minút, pričom postupne spomalí až na 8min. Prejavila sa aj efektivita voči batérii, kedy jeden renderovací cyklus spotreboval 6% batérie, a teda odhadovaná výdrž v záťaži sa pohybuje na úrovni približne 2h.
Pri renderovaní v DaVinci Resolve sme tradične využili naše testovacie 4K ProRes Raw videá, pričom sme testovali redner 1min 30s videa do FHD záznamu, spolu aj s operáciami ako farbenie videa a pod. Práca v programe bola príjemná, bez sekania a bez problémov s náhľadom videa. Zároveň bolo možné využívať horizontálne rolovanie timeline vďaka pohybu po hornej hrane touchpadu. Render trval 24s, pričom render z batérie trval 23s, čo sú solídne hodnoty na takéto kompaktné zariadenie. Zároveň počas práce s videom aj počas renderingu bol Zenbook až prekvapivo tichý. Ak by sme porovnali dosiahnutý čas s konkurenciou od AMD, rendering zrýchlil o 20s, teda takmer o polovicu.
3DMark
Pri syntetických testoch v 3DMark sme Zenbook DUO podrobili tradičnému benchmarku Time Spy, Port Royal a Speed Way. V Time Spy sme dosiahli hodnotu 4260 bodov, pričom GPU skóre dosahovalo 4006 bodov a CPU skóre dosiahlo 6659 bodov. Pri opakovaní testu s napájaním z batérie sme dosiahli 4486 bodov, pričom GPU skóre dosiahlo 4006 bodov a CPU skóre bolo na úrovni 6659 bodov. V Port Royal benchmarku sme dosiahli hranicu 1727 bodov a priemerných 8 fps a pri napájaní z batérie sme dosiahli 2015 bodov a 9,33 fps. Opäť môžeme vidieť zaujímavý úkaz, kedy dosahujeme lepšie výsledky pri testoch z batérie. Pripisujeme to pravdepodobne optimálnejšej výkonovej krivke, kedy procesor nedosahuje maximálne Turbo frekvencie, a teda dokáže dlhšie bežať na čo najvyššom výkone. V Speed Way teste sme dosiahli 655 bodov a 6,55 fps, resp. 651 bodov a 6,51 fps pri napájaní z batérie.
V teste CPU Profile sme dosiahli nasledujúce výsledky:
Test |
Napájanie |
Batéria |
Max Threads |
9828 |
9955 |
16 Threads |
91360 |
7609 |
8 Threads |
6089 |
5928 |
4 Threads |
3646 |
3886 |
2 Threads |
2139 |
2052 |
1 Thread |
1064 |
1225 |
Záver
ASUS Zenbook DUO je jedným z najpríjemnejších technologických prekvapení tohto roka v oblasti notebookov. Dva veľmi kvalitné displeje dodávajú zariadeniu celkom nový rozmer, pričom dokážu veľmi efektívne nahradiť vaše pracovné prostredie nielen na cestách. Na používanie dvoch displejov si dokážete rýchlo zvyknúť, rovnako aj na dotykové ovládanie alebo využívanie dotykového pera. Intel zároveň poskytne dostatočný výkon na všetky pracovné činnosti, pričom nebudete obmedzení len na prácu a vo voľnom čase si budete môcť vychutnať nejednu hru. Zariadenie, samozrejme, nie je dokonalé, nájdu sa drobné chybičky, no prevažujú pozitíva. Výdrž batérie sa radí taktiež skôr k priemeru, no ak zvážime, že tie priemerné hodnoty na úrovni okolo 5 hodín dokáže dosahovať aj s dvomi displejmi, tak nejde o až také hrozné číslo. Pri sledovaní videa viete dosiahnuť pri jednom displeji a úsporných nastaveniach, samozrejme, aj vyššie hodnoty, no s propagovanými 13 hodinami by som na vašom mieste nepočítal. Zároveň vďaka rýchlemu nabíjaniu viete zariadenie dobiť na 60% za 49 minút. Ak teda hľadáte primárne pracovné zariadenie a často cestujete, Zenbook DUO by mohlo byť vhodné zariadenie práve pre vás.