SCUF VALOR PRO WIRED |
SCUF VALOR PRO WIRED |
Viete, kto vlastne vytvoril kategóriu profesionálnych gamepadov? Prezradím vám to hneď teraz, keďže viem, že mnohí články nečítate až do konca, takže nech si aspoň nejakú informáciu zoberiete hneď z úvodu – bola to značka SCUF. V roku 2011 priniesla ovládač so zadnými pádlami, čím sa rozšírili možnosti ovládania a vlastne sa ostatným ukázala cesta, ako sa tieto periférie dajú ďalej upravovať. Postupne s tým prišiel každý vrátane Sony či Microsoftu, ale SCUF s tým má najviac skúseností. Práve tých 14 rokov skúseností chce teraz firma zúročiť vo svojej novinke - SCUF Valor Pro Wired. A my tento ovládač už nejakú dobu používame.
Mnohí z vás sa ale pozrú na ovládač a povedia si, že prečo sa z toho robí toľká veda. Veď rovnaký ovládač od Xboxu leží na stole aj im. Ale budú mať len čiastočne pravdu. Áno, Valor sa navonok až tak zásadne nelíši od bežných Xbox ovládačov. Koniec koncov za tie roky je ich ergonómia už dotiahnutá do dokonalosti a ak niekto vyslovene nechce ísť proti prúdu, nebude to meniť. To dôležité sa tu ale skrýva vo vnútornostiach tohto ovládača a jeho na prvý pohľad skrytých možnostiach. Takže síce vyzerá tradične, ale ponúka toho oveľa viac.
Najskôr tie tradičné informácie o balení. SCUF si síce nahodil prémiovú cenovku 129,99€, ale stále podlieza niektorú konkurenciu, takže v balení nenájdete napríklad pevné puzdrá, ktoré sú súčasťou niektorých drahších ovládačov. Ale predsa len sa tu nachádza aj niečo viac ako len samotný ovládač a jeho dokumentácia. Keďže je to káblový ovládač, nájdete tu samostatný 3,6m dlhý opletaný kábel s USB-C koncovkou. Kábel je kvalitný (opletanie je vždy výhoda) a tých 60cm navyše pridáva na pohodlí najmä vo väčších obývačkách. Sú tu dva náhradné analógy s vyšším profilom, ak by ste chceli vyššie páčky. No a tiež dve záslepky na zadné pádla, ktoré môžete odstrániť a prekryť. K tomu sa ešte dostanem.
Ako som už písal, ten dizajn je veľmi podobný štandardnému Xbox ovládaču v aktuálnej verzii, avšak nie je totožný. Nejaké menšie zmeny tu nájdete, pár tvarov je upravených, ale na celkovej ergonómii to nič nemení. Zachované sú tak aj rozmery a poteší hmotnosť len 260 gramov, keďže ovládač nemá akumulátor. Ovládač je navyše upraviteľný, takže vrchný plate môžete vymeniť za iný, napríklad tematický. Je prichytený na magnetoch a jednoducho ho odstránite, aj keď na druhej strane zas pri hraní drží pomerne pevne. Rovnako viete vymeniť aj analógy a antifrikčné krúžky okolo páčok. Tu ale za mňa dokonale vyhovuje to, čo je v balení. Faceplate by mal sedieť z tých, ktoré už SCUF predáva.
Valor Pro je pritom už teraz dostupný v troch rôznych vyhotoveniach, takže si môžete vybrať takú farebnú schému, ktorá vám čo najviac vyhovuje. Možno aj práve podľa toho, akú konzolu máte, ale bez problémov funguje aj s PC (kde čoskoro updatom dostane aj podporu 1000Hz polling rate). Ovládač tak nájdete v tradičnej čiernej, k bielemu Xboxu aj v bielej, no a do tretice ponuku uzatvára Steel Gray verzia, ktorá je doplnená oranžovými prvkami a vyzerá veľmi dobre, aj keď možno teda na polici pod TV nezapadne ku konzole. No na pohľad vyzerá dobre a kým jeho predná strana je sivá, zadná je zase čierna.
Je presne zachované rozloženie ovládacích prvkov, teda tých hlavných. Akurát tvar sa pri niektorých zmenil – napríklad Start, Options a Share tlačidlá vyzerajú trochu inak. Rovnako je trochu iný aj D-pad, ktorý nemá podobu klasického kríža, ale opäť je to kruhová „kolíska“. Opticky pôsobí byť menší, ale nie je, ovláda sa s ním relatívne fajn, aj keď pre niekoho to možno bude o chvíli zvykania si. RB/LB tlačidlá sú väčšie aj širšie, čo môže mnohým vyhovovať, ale nemajú na sebe jemnú textúru, sú hladké. Triggery sú podobne veľké, pekne prehnuté a s jemnou textúrou pre dobrý grip. Obsahujú spätnú väzbu, ako je v Xbox ovládačoch bežné.
Zadná strana je pre čo najlepšie pohodlie aj pri dlhom letnom hraní pogumovaná, takže sa naozaj drží dobre a hlavne príjemne. Nie je to len tak gumený povrch, ale má aj jemné vzorovanie, takže to nepôsobí lacno. Ovládač tak veľmi dobre chytíte a vždy ho budete pevne držať bez nejakých šmykov a podobne. Materiál na faceplate je tiež kvalitný, pevný a vyzerá dobre. Ale na môj vkus trochu príliš jednoducho chytá odtlačky prstov. Takže ak ho chcete mať pekne čistý, musíte ho vždy po hraní aj utrieť.
No a poďme pomaly na to, čo je tu navyše. Sú to napríklad Hall effect analógy, čo je teda označenie, ktoré v posledných rokoch čítate asi pomerne často. Ak túto technológiu nepoznáte, tak len skrátene zhrniem, že slúži na to, aby sa eliminovalo riziko driftovania, takže ovládač bude fungovať roky. Trochu pri tom klesá rýchlosť a presnosť, ale Corsair tu analógy vyladil tak, aby sa rozdiel nedal poznať. A sú naozaj dobré. Taktiež sú tu zámky na triggery, čo síce nie je žiadna prelomová novinka, ale funguje to dobre a má to svoje výhody. Akurát škoda, že sú tu len dve polohy – plné analógové stláčanie a rýchle stlačenie ako s mechanickým tlačidlom. Sami si vyberiete, čo vám kedy vyhovuje, navyše na každom nezávisle. Stačí len presunúť zámky na zadnej strane.
Cez klasická 3,5mm vstup dokážete k ovládaču pripojiť slúchadlá či headset, no okolo portu si všimnete dva zaujímavé valčeky. Ovládač obsahuje ovládanie audia priamo na doske a týmito valčekmi si môžete elegantne upravovať svoj audio mix počas hrania. Ľavým ovládate hlasitosť herného zvuku, pravým zase svoju komunikáciu. Ak stlačíte ľavý, okamžite vypnete zvuk hry. ak zase pravý, vypnete svoj mikrofón. Je to zatiaľ asi najelegantnejšie a najintuitívnejšie riešenie, aké som na takýchto ovládačoch videl. Viacero značiek to už má, ale tieto valčeky fungujú skvele, sú jednoducho dostupné a aj počas rýchleho zápasu ich vždy správne nájdete a použijete.
No a potom sú tu zadné tlačidlá. Nájdete tu vlastne dva páry, vonkajšie väčšie pádla a vnútorné menšie tlačidlá. Sprvu som nebol fanúšikom hlavne tých menších, lebo na všetkých ostatných mojich ovládačoch majú inú polohu aj tvar, takže sa mi menej intuitívne ovládali. Väčšie pádla sú umiestnené tradične a fungujú skvele, ale tieto menšie sú za nimi smerom vpred, takže aj v rovnakej výške. A ich tvar vystupuje von zhruba v strede. Takže kým na pádla rovno položíte prstenníky a môžete hrať, tieto menšie musíte hľadať prostredníkmi. Ale dá sa na to zvyknúť. Ak ich nechcete používať, jednoducho ich nechtom vyberiete a dáte záslepky.
Okrem nich je ešte v strede zadnej strany ovládača aj programovacie tlačidlo, aby ste si dokázali namapovať funkcie na tieto pádla a tlačidlá. Pritom je len na vás, ako sa to rozhodnete využívať. Závisí často od hier či žánrov, ktoré hrávate. Obrovskou výhodou je, že oproti mnohým iným ovládačom s takto programovateľnými tlačidlami tento obsahuje pamäť až na 3 profily, medzi ktorými si potom prepínate. Takže môžete mať profil na pretekanie vo Forze, strieľanie v Call of Duty a potom tretí len na také bežné hranie, keď nechcete stláčať analógy ako tlačidlá. Je to naozaj šikovná funkcia a tu s možnosťami navyše.
SCUF Valor Pro Wired je veľmi dobrý káblový ovládač, ktorý prichádza s pestrou ponukou funkcií navyše, ktoré vám hranie zjednodušia a spríjemnia. Akurát si myslím, že to mohlo byť ešte trošku lepšie. Pred pár dokmi by som jasal, dnes už sa v týchto ovládačoch častejšie používajú mechanické tlačidlá, no tu sú stále membránové. To by napríklad bol ďalší skvelý prídavok, ktorý by ešte zlepšil hodnotu ovládača pre hráčov. Stále je to však veľmi dobrý ovládač a ak nemáte hlboko do kapsy, rozhodne nad ním pouvažujte.