Čo nám Microsoft na Gamescome prezradil o hraní na Windows 10? |
Windows 10 prináša mnoho zmien a niektoré z nich sa týkajú aj hrania. Microsoft nám o nich povedal niečo viac.
Windows 10 je tu už nejakú dobu s nami a aj vďaka upgradu zo starších systémov zadarmo sa medzi používateľov rozšíril rekordnou rýchlosťou. O systéme sa už toho povedalo skutočne veľa a aj u nás ste sa o ňom mohli v hojnej miere dočítať mnoho vecí, aj tak sme si však na Gamescome dohodli stretnutie v Microsofte, kde nám dvaja ľudia stojaci za hernými možnosťami systému mali bližšie priblížiť hranie na Windows 10 ako platforme.
Tento systém završuje snahu Microsoftu o zjednotenie všetkých svojich systémov pod jednou strechou. Navyše dokonale prezentuje víziu Xbox divízie pod vedením Phila Spencera, ktorá si pod Xbox hraním nepredstavuje už len konzolu, ale všetky systémy Microsoftu. Teda ak ste Xbox hráč, v očiach Microsoftu hráte na konzole, PC a aj mobilných zariadeniach so systémom Windows. Preto by ste už v zásade mali všade dostať rovnaké možnosti, no taktiež nezabúdajú ani na to, že každý zo systémov ponúka unikátne možnosti.
Jedným z kľúčových pilierov pri vývoji systému bolo to, že podľa Microsoftu väčšina hráčov zostala na systéme Windows 7 a neprešla na 8 alebo 8.1. Práve týchto sa snažia presvedčiť k prechodu na 10. To jednak lepšou kompatibilitou, ktorá je však zatiaľ len v začiatkoch, no majú s ňou veľké plány. Taktiež v hernej sfére veľa vsádzajú na toľko omieľaný DX12. No dokážu zaujať aj rôznymi drobnosťami. Vlastnými slovami takto pridávajú hodnotu ku hrám. V skutočnosti sú to však rôzne menšie funkcie, na ktoré ste doteraz potrebovali aplikácie tretích strán a teraz sú zabudované priamo v systéme.
Príkladom môže byť Game Bar, jednoduché OSD menu, ktoré vám umožní nahrávať gameplay videá, zachytávať screenshoty a taktiež tieto veci zdieľať a podobne. Game Bar vyvolá malé menu v spodnej časti obrazovky, no ak ho vidieť nechcete, umožňuje aj namapovanie na klávesové skratky a dokážete tieto funkcie používať bez zobrazenia Game Baru. Systém taktiež ponúka zabudovanú Xbox aplikáciu, ktorá mapuje vaše hranie, umožňuje vám spravovať vašich priateľov a aj chat s nimi. To navyše naprieč platformami, takže aj medzi PC a Xbox konzolou.
K nej patria, samozrejme, aj achievementy a iné podobné sociálne funkcie, no medzi tie zaujímavejšie patrí streamovanie obrazu z Xbox One na PC, no vyskúšali sme si aj stream na Surface. To je však niečo, čo si môžete vyskúšať už aj sami doma. Beží to bezproblémovo a spúšťanie je jednoduché. Na Windows 10 funguje všetko príslušenstvo z Xbox One a dokonca sú tieto systémy kompatibilné na crossplatform hranie, čo nám predvedie Fable Legends. Taktiež je možné odomykať si herný obsah medzi platformami, či zdieľať uložené pozície.
Windows 10 ale ponúka aj obrovský potenciál do budúcnosti. Zjednotenie systémov môže priniesť mnoho výhod hráčom, pričom medzi nimi možno uvidíme aj cross-buy a iné. V samotných hrách zatiaľ nepredstavuje žiaden výrazný výkonnostný nárast, no po skončení stretnutia padla otázka aj na túto tému. Odpoveď bola jednoznačná. Systém je oveľa lepšie optimalizovaný vo využívaní zdrojov a rozhodne už pracujú na tom, aby sa to odrazilo aj v lepšom výkone v hrách. Prídu nové ovládače a iné aktualizácie, ktoré by sa pod to mali podpísať. Teraz už len musíme čakať, kedy sa tieto slová naplnia.
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- Nvidia predstavila RTX 5070, RTX 5070ti, RTX 5080 a RTX 5090 grafické karty 286
- Mega zľavy začínajú 39
- Hry v roku 2025 88
- Objavil sa záber z preview verzie GTA VI priamo z kancelárií Rockstaru 23
- Spotreba RTX 5080 a RTX 5090 upresnená 196
- Fanúšikovský NFS Underground 2 remake na Unreal engine 5 dostal demo 46
- Čínska firma predstavila dosku s 1500W 50-pinom, aby PC nepotrebovalo žiadne káblo 33
- Filmy a seriály v roku 2025 44
- Január do PlayStation Plus prinesie veľké mená 43
- Prvý pohľad na RTX 5090 grafickú kartu 124 zobraziť viac článkov >