Prečo skončili Steam Machines? |
Pred pár rokmi skúsilo Valve rozbehnúť svoju vlastnú hernú platformu Steam Machines postavenú na SteamOS systéme. No tak rýchlo ako prišla, tak rýchlo aj odišla. A prečo vlastne? Čo sa tam stalo?
Pred pár rokmi skúsilo Valve rozbehnúť svoju vlastnú hernú platformu Steam Machines postavenú na SteamOS systéme. No tak rýchlo ako prišla, tak rýchlo aj odišla. A prečo vlastne? Čo sa tam stalo? PC Gamer sa na to spýtal výrobcov týchto obývačkových miniPC.
V zásade výrobcov sklamali ako predaje, tak aj prístup Valve. Veľa im sľubovalo, ale nakoniec veľa z toho nesplnilo. Valve hovorilo, že všetky hry presunie na Linux (teda aj Steam OS), ale to sa nestalo a Valve veľmi rýchlo s touto aktivitou skončilo. Podobne skončilo aj s updatovaním Steam OS. Výrobcovia boli závislí na Valve, no to sa postupne odmlčalo.
To bola len jedna strana problému, druhý problem je, že zákazníci Steam OS jednoducho nechceli. Okrem slabej ponuky hier, ich výkon nedokázal prekročiť hry na Windows. Tam napríklad Digital Storm skočil s predajom Steam Machines so Steam OS, ale ešte ich predáva s Windowsom. Dodáva, že s Valve už nekomunikuje, ale nevyhýba sa ďalšej spolupráci, ak Valve ponúkne niečo, čo zákazníci skutočne chcú.
iBuyPower, tiež jeden z výrobcov hovorí, že Steamlink, ktorý streamuje PC gameplay do TV, bol sám o sebe konkurenciou pre Steam Machines. Bol to podraz od Valve, totiž zatiaľ, čo ich tlačilo do Steam OS a Steam Machines, oni ponúkali lacnú náhradu ako doplnok k PC. iBuyPower to celé hodnotí ako veľký fail a už by do niečoho takéhoto s Valve nešlo. Rovnako by už nešlo do uzavretých PC, ktoré zákazníci nechcú. K tomu vidí, ako z tohto failu Valve profituje, okrem Steamlinku, zlepšovalo na ich úkor aj Big Picture Mode, ktoré sa nakoniec usadilo vo Windows verzii Steamu a k tomu museli predávať aj ich Steam controller gamepady. Valve z toho malo čistý zisk. Nakoniec Steamlink a Steam controller sú jediné veci ktoré z toho celého prežili a Valve sa predávajú celkom dobre.
A prečo to Valve vlastne začalo robiť? Bolo to vtedy, ako začal Gabe Newell útočiť na Windows 8, kedy chcel využiť nenávisť k platforme, aby postavil niečo vlastné a presunul hráčov plne k sebe. Možno keby ich tlačil s Windowsom a nefragmentoval si prakticky vlastný trh, mohlo to dopadnúť inak. Teraz však už Steam Machines neriešia, prešli na VR a SteamVR, ktoré je ich hlavným záujmom. Hovoria, že VR chcú priniesť aj do SteamOS a systém vraj postupne updatujú.
Otázne je, čo s ním ešte môžu robiť. Totiž SteamOS už rozbehnúť nemajú ako. Nemajú čím zaujať výrobcov a ani hráčov, keďže najpredávanejšie hry SteamOS obchádzajú a nejde tam PlayerUnknowns Battlegrounds, Witcher 3 a ani ďalšie najpredávanejšie tituly ako Nier: Automata, Black Desert Online, H1Z1, GTA V alebo Prey.
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- RECENZIA: Dragon Age: The Veilguard 227
- Black Friday výpredaj na Alze už začal 46
- RECENZIA: Call of Duty: Black Ops 6 102
- Novembrové hry 28
- Za akú cenu poskladáte herné PC s novými Intel Ultra procesorom? 159
- Aké boli najpredávanejšie hry v USA za posledných zhruba 20 rokov? 89
- DOJMY: Indiana Jones and The Great Circle 43
- Google dostalo v Rusku pokutu väčšiu ako celosvetové HDP 88
- Očakávaný procesor Ryzen 7 9800X3D bol oficiálne predstavený 190
- GTA San Andreas má 20 rokov, technický riaditeľ spomína na pôvodné plány hry 101 zobraziť viac článkov >