Tím stojaci za HoloLens žiada Microsoft o zrušenie kontraktu s armádou, nechcú podporovať vojnu |
Podľa ich slov pracovali s cieľom priniesť niečo nové do herného priemyslu a nie zlepšiť útočnú silu americkej armády
Microsoft už niekoľko rokov láka v prezentačných videách na možnosti ich zariadenia rozšírenej reality s názvom HoloLens. Okuliare prvej generácie sa vo vývojárskej verzii dostali na trh už pred približne tromi rokmi a pár dní dozadu firma oznámila druhú generáciu. Kde si však prvá generácia našla väčšie uplatnenie je armáda, konkrétne tá americká, ktorá si od Microsoftu objednala zariadenia v celkovej hodnote 479 miliónov dolárov.
O tejto objednávke sme písali už dávnejšie, no ako sa teraz ukazuje, takýto prístup firmy sa nepáči konkrétnemu tímu, ktorý na vývoji HoloLens pracoval. Ten si hovorí "Microsoft Workers 4 Good" a na oficiálnom účte na Twitteri zverejnili otvorený list s názvom "HoloLens For Good. Not War." V ňom píšu, že si sú vedomí rozhodnutia Microsoftu poskytnúť americkej armáde technológiu, ktorú vytvorili, a ktorá má pomôcť krajine zvýšiť "útočnú silu".
Ďalej svoje slová dopĺňajú o dosť jasné stanovisko a požiadavku: "Nepodpísali sme vývoj zbraní, takže chceme mať právo hovoriť do toho, ako bude naša práca použitá." Tvrdia, že množstvo ľudí, ktorí na vývoji tohto zariadenia pre virtuálnu realitu pracovali, robili svoju prácu s dobrým úmyslom. S úmyslom pomôcť architektom alebo inžinierom dizajnovať budovy či autá, učiť všetko od komplexných operácií až po hranie na klavíri, a taktiež s myšlienkou posunúť hranice herného priemyslu. Ale teraz zistili, že má byť použitý aj v boji: "Bude vypustený na bojiská, aby zmenil vojnu na simulovanú videohru, čím chcú vojakov odosobniť od krutej reality v podobe krviprelievania."
Nadella, šéf Microsoftu, už na to odpovedal a hovorí: "Za prvé, vítame dialóg s našimi zamestnancami. Už sme o tom diskutovali, keď sa prvýkrát táto téma rozbiehala, diskutovali sme a urobili sme zásadné rozhodnutie, že nebudeme zadržiavať technológiu pre inštitúcie, ktoré sme zvolili, na ochranu slobody, ktorú máme radi. S týmto rozhodnutím sme boli veľmi transparentní a v tomto dialógu budeme naďalej pokračovať."
Zo zaujímavostí v armáde sa využíva veľa produktov Microsoftu, okrem ich softvéru napríklad aj Xbox gamepady, ktoré sa používajú ako v ponorkách, tak aj pri navádzaní dronov.
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- Black Friday výpredaj na Alze už začal 99
- RECENZIA: S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl 318
- Half-Life 2 je k svojmu 20. výročiu zadarmo 84
- Aké hodnotenia dostal Stalker 2 v recenziách? 98
- Zľavy na PS5 konzoly a príslušenstvo boli spustené 81
- Chcete si zložiť herné PC s AMD Ryzen procesorom? 113
- Aký výkon má PS5 Pro oproti RTX 4070 v Alan Wake 2? 163
- Takto vyzerá prostredie Skyrimu na Unreal Engine 5 27
- Ako to bolo s Half-Life Episode 3? Prečo ju Valve nedokončilo? 63
- Stalker 2 predstavil niektoré z artefaktov 67 zobraziť viac článkov >