Nvidia vyvinula umelú inteligenciu GameGAN schopnú vytvoriť hru bez herného enginu |
A keďže legendárny Pac-Man oslavuje svoje 40. narodeniny, práve Pac-Mana zvolili ako ideálnu ukážku schopností technológie GameGAN
Práca Nvidie už dávno nie je len o vyrábaní grafických kariet, ale rozšírili sa do ďalších oblastí, v ktorých sa snažia priniesť pokrok. Jednou z nich je aj umelá inteligencia a teraz predstavujú jeden zo svojich najnovších výtvorov. Vytvorili totiž umelú inteligenciu, ktorá dokáže vytvoriť hru bez použitia herného enginu. Volá sa GameGAN (GAN je skratka pre Generative Adversarials Networks) a po odsledovaní 50000 epizód z hrania Pac-Mana dokázala vytvoriť vlastnú verziu hry bez použitia herného enginu.
To znamená, že len sledovala hru a bez pripravených znalostí jej pravidiel dokázala vytvoriť vlastnú verziu s presvedčivým výsledkom. Je to vôbec prvý výskum, ktorý použil GAN neurálne siete na emulovanie herného enginu a Seung-Wook Kim z Nvidie tvrdí, že chceli zistiť, či sa umelá inteligencia len zo sledovania hry dokáže naučiť jej pravidlá. A to aj dokázala.
GameGAN je vôbec prvý model neurálnej siete, ktorý napodobňuje herný engine. Skladá sa z dvoch súperiacich neurálnych sietí - generátora a diskriminátora. GAN modely sa učia vytvárať nový obsah, ktorý je rovnako presvedčivý ako originál. Je za tým obrovská kopa vedy, ktorú výskumníci z Nvidie detailne popísali a vydali vlastný výskumný dokument, no nejaké detaily nájdete tu. Umelá inteligencia stále kontroluje virtuálny svet, pamätá si, čo už bolo generované, aby zachovala vizuálnu konzistenciu snímku za snímkou, pričom nové snímky generuje na základe akcií v hre.
Pritom nezáleží na hre a GAN sa dokáže naučiť jej pravidlá len sledovaním hry a požitia klávesov na jej ovládanie pri hraní. Toto môže herným vývojárom pomôcť pri tvorbe nástroja na generovanie dizajnu nových levelov pre už existujúce hry, keď budú umelú inteligenciu "kŕmiť" záznamom z hrania pôvodných levelov ako tréningovými dátami. Nie je to však len o hrách a takt sa dajú trénovať napríklad autonómne roboty, autonómne autá, taktiež to môže slúžiť na vývoj deep learning modelov a mnoho ďalších oblastí. Sanja Fidler z výskumného laboratória Nvidie v Toronte povedal, že je to len prvý krok.
A prečo teda Pac-Man? Táto herná legenda teraz oslavuje 40 rokov, odkedy prvý raz vyšla na automatoch v Japonsku. Odvtedy dobyla celý herný svet a aj je stále relevantná, takže je ideálna príležitosť na to, aby sa opäť predviedla, no vytvorená umelou inteligenciou. Okrem toho však GameGAN trénovali aj na VizDoom.
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- RTX 5080 karty sú už v obchodoch. Koľko stoja? 231
- Grand Theft Auto: Vice City Nextgen Edition je dostupné na stiahnutie 39
- Netflix naplánoval svoje seriály a filmy na rok 2025 27
- GTA VI cieli na 30 fps na konzolách a bude sa možno predávať samostatne bez GTA On 230
- Kemperi už čakajú na RTX 5090 karty 109
- Recenzie na prvé RTX 5080 karty sú už vonku 196
- Čínska umelá inteligencia DeepSeek zasiahla akcie Nvidie 70
- Porovnania výkonu RTX 5080 grafiky 177
- Forza Horizon 5 príde na PS5 na jar 263
- RTX 5080 bude zrejme pomalšia a možno aj drahšia, ako sme čakali 157 zobraziť viac článkov >