Na Netflixe je nová dokumentárna séria o hrách High Score a je fakt dobrá |
Obsahuje 6 častí a je zameraná na hernú históriu s fokusom na priekopníkov, budovanie komunity a aj súťažné hranie
Mainstreamové dokumenty o videohrách už roky narážajú na to, že publiku, ktoré do hier nie je až tak zasvätené, s úžasom opakujú "nečakanú a prekvapivú" správu o tom, ako sú hry úspešné a už predbehli hudobný aj filmový priemysel. Netflix sa však pokúsil chopiť tejto témy z inej strany a priniesol naozaj svieži a výborne spracovaný dokument nazvaný High Score, ktorý sa skladá zo 6 zhruba 40 minútových častí a celý vyšiel v stredu.
Ak sa o hry zaujímate aj trošku hlbšie a detailnejšie ako je každoročná kúpa nového ročníka Call of Duty a FIFA, High Score vás až tak neprekvapí. Zopakuje vám dobre známe mená a aj ich životné príbehy, spolu s tvorcami dokumentu si prejdete vznik niektorých hier a aj konzol, ktoré sa z dnešného pohľadu dajú označiť za kľúčové, revolučné a určite aj legendárne. Sami určite dobre viete o vojne medzi Nintendom a Segou, poznáte tvorcu Maria a viete aj to, ako vznikol kultový Doom. Avšak aj tieto dobre známy fakty dokument podáva veľmi príjemnou formou, ktorá je navyše obohatená o humor a možno aj trochu nečakané vsuvky.
Dá sa síce povedať, že v niektorých bodoch dokument možno trochu príliš tlačí na pílu. Akoby sa občas snažil hľadať antagonistu, aj keď to vo väčšine prípadov nie je nutné. Sú to však len drobné chyby na inak kvalitne spracovanej sérii, ktorá osloví aj svojim zdanlivo roztriešteným naratívom jednotlivých epizód. Sprvu to môže pôsobiť chaoticky, keď jeden segment preskakuje do druhého a prípadne aj tretieho, avšak spoločne smerujú k nejakému rozuzleniu na záver, čím imituje klasický filmovú dramatickú štruktúru. A aby ste to nedokázali len tak vypnúť, každá epizóda končí už aj drobným teaserom na to, čo vás čaká v tej ďalšej.
Herná história je jadrom seriálu. Uvidíte prvé herné automaty a ich rozmach, prvú konzolu na cartridge, vzostup Atari a aj krach konzolového trhu v Amerike. A to je len prvá epizóda. Dozviete sa tiež, že nebyť Nintenda, možno by dnes konzolový trh nebol, keďže práve oni ho po tom dramatickom prepade opäť naštartovali. Nesmie chýbať spomínaný súboj so Segou, rozmach PC hrania a máte tu aj pohľad na kontroverzie kvôli násiliu v hrách, ktoré sa dostali až do amerického Senátu. Nechýba EA, boom športových hier a ani prvé 3D kroky na PC aj konzolách.
Informačne je to naozaj bohaté a osobne veľmi oceňujem, že okrem dnes už notoricky známych mien ako John Romero, John Carmack, Shigeru Miyamoto, Toru Iwatani a ďalší sa nezabudlo ani na ďalších priekopníkov. Roberta Williams tu prezradí, ako tvorila svoju prvú adventúru a toto patrí medzi moje osobne highlighty celej série. Dokonca by som uvítal, ak by sa Sierre venovali aj viac. Bokom nezostal ani Richard Garriott a jeho mnohé tváre. No a mihne sa tu aj niekoľko menej známych, no z globálneho pohľadu dôležitých tvárí.
Nie je to však len o histórii. Volá sa to High Score, takže sa dozviete viac o našej túžbe dosahovať najlepšie výsledky, porovnávať sa nielen sami so sebou, prípadne s nejakou umelou inteligenciou, ale aj s ostatnými hráčmi. Každá epizóda rozvinie nejaký aspekt príchodu a rastu kompetetívneho hrania. Každá epizóda tiež pridá niečo viac k tomu, ako sa herná komunita rozrastala, začínali hrať stále ďalší a ďalší ľudia a čo pre túto komunitu hry znamenali. Dokonca je tu aj segment o tom, čo RPG znamenajú pre ľudí a ako pomáhajú aj hráčom z LGBTQ komunity.
V konečnom dôsledku je to možno až trošku krátka mozaika o tom, kam sa hry od roku 1962 dostali. Od Spacewar! po najväčšie aktuálne hity. Od prvých hackerov, ktorí vlastne tento termín vymysleli, až po vývojárov, ktorí sú dnes na úrovni rockových hviezd kedysi. Je to hlavne pre nehráčov, ktorým približuje históriu a kultúru aktuálne najvýraznejšej a najsilnejšej formy popkultúry a média, avšak bez už toľko prevarených klišé. Ale aj ako hráč si to užijete a zhltnete to za jeden-dva večery. Veľmi tomu pomáha kvalitná produkcia, zvládnutá dramatická forma, dobrý výber respondentov a hostí, úvodná skladba od Power Glove, no a vyšperkoval to komentár Charlesa Martineta, ktorý vás bude sprevádzať každou epizódou a možno si ani neuvedomíte, odkiaľ je vám tento hlas tak známy. Drobná pomôcka - dabuje asi najikonickejšiu postavu v histórii videohier.
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- Black Friday výpredaj na Alze už začal 99
- RECENZIA: S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl 292
- Half-Life 2 je k svojmu 20. výročiu zadarmo 84
- Aké hodnotenia dostal Stalker 2 v recenziách? 98
- Zľavy na PS5 konzoly a príslušenstvo boli spustené 80
- Chcete si zložiť herné PC s AMD Ryzen procesorom? 113
- Aký výkon má PS5 Pro oproti RTX 4070 v Alan Wake 2? 163
- Takto vyzerá prostredie Skyrimu na Unreal Engine 5 27
- Ako to bolo s Half-Life Episode 3? Prečo ju Valve nedokončilo? 63
- Stalker 2 predstavil niektoré z artefaktov 67 zobraziť viac článkov >