Výsledky prieskumu záujmu štúdia v oblasti herného priemyslu na Slovensku |
Slovenská asociácia herných vývojárov skúmala, aký je záujem o herný priemysel a štúdium relevantných odborov
Slovenská asociácia herných vývojárov skúmala, aký je záujem o herný priemysel a štúdium relevantných odborov a to v rámci prieskumu na vzorke 246 respondentov prostredníctvom formulára. 83% z nich predstavovali stredoškoláci, ktorí sa ešte len rozhodujú o svojom vysokoškolskom štúdiu. Formulár mapoval znalosť herného priemyslu a následne smeroval otázky na záujem o prácu vo videohernom priemysle a tiež na znalosť možností štúdia relevantných oborov na Slovensku či povedomie o dostupných zdrojoch informácií. Celkové výsledky prieskumu si môžete pozrieť na oficiálnej stránke SGDA. my vám výsledky stručne zhrnieme.
Kariéru v hernom priemysle si vie predstaviť 113 respondentov, z nich ale až 96 nevie o možnostiach štúdia oborov spojených s herným priemyslom u nás. Z nich 68 by zvážilo možnosť študovať takéto obory na vysokej škole, 14 by to preferovalo a 14 ľudí nie je ochotných takéto obory študovať na vysokej škole. Z tých, ktorí by zvážili alebo preferovali takéto štúdium, by si 31 radšej zvolilo štúdium v zahraničí.
Zaujímavé výsledky vzišli z otázok na zdroj informácií pri rozhodovaní o štúdiu, kde s prehľadom vedie Google a to aj pri zameraní na štúdium v obore s uplatnením a aj na štúdium s kariérou v hernom biznise. Školy tu prakticky úplne prepadli.
Prieskum sa tiež pozrel na dôvodu vstupu do herného biznisu spomedzi 113 respondentov (ktorí si vedia predstaviť kariéru v hernom biznise), pričom najvýraznejším racionálnym dôvodom je potenciálny zamestnávateľ a hneď za ním nasleduje plat. V emocionálnych dôvodoch je plat na prvom mieste a 53% opýtaných by bolo ochotných pracovať v obore kvôli vášni k hrám. V malých a stredných podnikoch by chcelo pracovať nadpolovičné množstvo respondentov – 58 zo 113. Väčšina respondentov bez ohľadu na veľkosť firmy očakáva prvý plat na úrovni 1000-1500 eur.
No a ako je to na Slovensku so samotným štúdiom tvorby videohier? Možno sa to nezdá, ale možností tu máme relatívne dosť a SGDA ich na svojej stránke zhrnula 20. Nájdete medzi nimi vysoké školy so študijnými odbormi a predmetmi zameranými priamo na tvorbu hier, stredné školy zameraná na predmety súvisiace s tvorbou hier, školy s príbuznými obormi a aj možnosti neformálneho vzdelávania v tejto oblasti v súkromných iniciatívach, ako sú známe Butterfly Effect, Hemisféra alebo Summer Game Dev.
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- Nvidia predstavila RTX 5070, RTX 5070ti, RTX 5080 a RTX 5090 grafické karty 381
- Mega zľavy začínajú 39
- Alza spustila nové zľavy 9
- Objavil sa záber z preview verzie GTA VI priamo z kancelárií Rockstaru 23
- Spotreba RTX 5080 a RTX 5090 upresnená 196
- Fanúšikovský NFS Underground 2 remake na Unreal engine 5 dostal demo 46
- Filmy a seriály v roku 2025 44
- Čínska firma predstavila dosku s 1500W 50-pinom, aby PC nepotrebovalo žiadne káblo 33
- Prvý pohľad na RTX 5090 grafickú kartu 124
- Prvá cenovka RTX 5080 grafiky z obchodov ukazuje cenu a naznačuje DLSS4 212 zobraziť viac článkov >