Pozreli sme na tohtoročné verzie Samsung monitorov |
Tie herné ponúknu aj špeciálnu upscalovaciu A.I.
Mal som to šťastie, že podobne ako aj minulý rok, keď som sa zúčastnil predstavenia nového line-upu televízorov od Panasonicu, tento rok mi zase pre zmenu Samsung v Londýne spravil výlet a ukázal nový line-up svojich monitorov. Mal som tak možnosť, ako jeden z prvých v rámci Česka a Slovenska, vidieť novinky, ktoré si pre nás Samsung nachystal.
Medzi prvými máme 9 modelov monitorov radu ViewFinity S6, S7 a S8 bez USB-C portov, ktoré umožňujú lepšiu prepojenosť s ďalšími zariadeniami a inteligentnú ergonómiu. Ide o modely S60D s tromi rôznymi uhlopriečkami a S70D, S80D s dvomi rôznymi uhlopriečkami. Spotreba energie je pochopiteľne iná u každého monitora a rovnako iné sú aj ich hmotnosti a rozmery. Napájací zdroj je však u všetkých zmienených modelov rovnako silný. Všetky modely taktiež majú HDMI kábel. Factory tuning majú len modely typu S7 a S8.
Až na rad S7 majú všetky monitory 3 USB porty. Modely typu S6 majú novšiu verziu Display Portov 1.4, zatiaľ čo ostatné majú len 1.2. Všetky zmienené typy majú funkciu adaptívneho obrazu. Zaujímavé je, že iba rad S6 podporuje 100Hz framerate, zatiaľ čo ostatné ponúkajú iba 60Hz. Najväčší rozdiel prichádza však pochopiteľne v rozlíšení, kedy rad S6 ponúka len QHD, zatiaľ čo modely vyššie ponúkajú až 4K. Až na 32-palcové modely S70D a S80D, ktoré majú panel typu VA, majú všetky ostatné typy IPS. Všetky modely majú pritom päťmilisekundovú odozvu.
Týmto sa však monitory ViewFinity nekončia, lebo tu máme ešte 3 modely S60UD a dva S80UD, kedy všetky majú USB-C port, prepracovaný dizajn, jednoduchú montáž bez nutnosti nejakých nástrojov alebo skrutiek. Aj v tomto prípade platí, že iba rad S6 ponúka 100Hz a rad S8 len 60Hz. Pochopiteľne každý model má inak veľkú uhlopriečku, hmotnosť, spotrebu energie a podobne. Factory tuning má len rad S8. Znova aj v tomto prípade platí, že rad S6 má len QHD a S8 4K rozlíšenie. Zaujímavé je, že všetky modely majú panel typu IPS, pričom iba S80UD s najväčšou uhlopriečkou má typ VA. Aj tu majú všetky modely 5 ms odozvu.
Potom tu máme nový rad smart monitorov M50D, M70D, M80D. Konkrétne dva modely M50D, dva modely M70D a jeden model M80D. Jednotlivé modely sa v tej istej kategórii líšia hlavne uhlopriečkou a rozlíšením.
Na smart monitoroch je pritom najzaujímavejšie to, že majú operačný systém Tizen, takže si môžete sťahovať ľubovoľné aplikácie typu Netflix, Disney a pod. Taktiež k aplikáciám Xbox a GeForce Now a ku cloudovému hraniu nepotrebujete konzolu, stačí vám len ovládač a predplatné na danú službu. K ďalším rozdielom patrí to, že diaľkový ovládač má iba M80D, M50D. Ten však zase nemá podporu DP a DVI kábla, ktorý majú zvyšné dva M70D modely a M80D model. Monitory majú rozdielnu aj váhu. Skoro u všetkých sú aj rozdielne rozmery a spotreba energie. Power Supply majú monitory, až na modely M50D a jeden M70D, všetky rozdielne. Okrem modelov M50D majú všetky ostatné aj Factory tuning a USB-C.
Všetky smart monitory podporujú HDR 10, pričom ale iba model M80D podporuje HDR10+. M50D modely majú Full HD rozlíšenie, ostatné majú 4K. M80D model má pritom ako jediný AI procesor, ktorý dokáže upscalovať obraz z FullHD až takmer do 4K rozlíšenia. Vďaka tomu napríklad FullHD film vie monitor prerobiť na takmer 4K.Všetky monitory tu majú aj 4-milisekundovú odozvu a maximálnu 60Hz frekvenciu. Žiadny zo SMART monitorov nemá funkciu G-Sync ani FreeSync. Každý Smart monitor však podporuje funkcie Game Bar a Gaming Hub. Gaming Hub ale nie je u nás dostupný, takže tu máte len vyššie zmienené aplikácie Xbox a GeForce Now. Čo sa týka voice asistenta a virtuálneho asistenta a smart kalibrácie, majú ich všetky monitory až na M50D. Bezdrôtový displey majú všetky zmienené modely. Monitory tohto radu umožňujú aj dynamické prepínanie medzi dvoma obrazovkami na jednom monitore.
Teraz prechádzame na herné monitory značky Odyssey, kedy tu máme 27-palcový G60SD s 360Hz obnovovacou frekvenciou, 0.03ms odozvou a s HDR10+ Gaming, Safeguard+. Monitor prichádza taktiež s novinkou v podobe chladenia, ktoré má zabrániť vypaľovaniu OLEDu a ktoré chladí 5x lepšie ako predtým. Rozlíšenie je tu pritom, podobne ako u S6 modelov, QHD. Monitor obsahuje aj FreeSync Premium Pro a nemá G-Sync. Nemá ďalej Game Bar, Gaming Hub, Smart funkcie, USB-C a nie je bezdrôtový.
Celý lineup ukončíme ďalším monitorom radu Odyssey a to OLEDom G8. Ide presnejšie o model G80SD s 32-palcovou uhlopriečkou, ktorý má 4K Ultra HD rozlíšenie, 240Hz obnovovaciu frekvenciu, 0.03ms odozvu, HDR typu VESA DisplayHDR True Black 400, Safeguard+ a k tomu ešte chladiacu ochranu OLED, akú má G60SD model. 4K rozlíšenie u FullHD kvality obrazu umožňuje dosiahnuť upscalingom aj tu AI procesor v monitore. Monitor má aj HDR10+. Má matný bezdrôtový displey, Factory kalibráciu, kompatibilitu s Macom, FreeSync Premium Pro. Podporuje Auto Game Mode, Game Motion Plus, priestorový zvuk, Game Bar, Minimap Zoom, HGiG, Gaming Hub. Nepodporuje však USB-C. Má však 360-stupňový zvuk a adaptívny zvuk Pro. Navyše ide o smart typ monitoru a má preto všetky s tým súvisiace funkcie. Umožňuje tiež dynamické prepínanie medzi dvoma obrazovkami na jednom monitore.
Celkovo pekná a rozmanitá ponuka. Vďačíme Samsungu za pozvanie a sme zvedaví, s čím prídu na trh nabudúce.
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- Nové výpredaje spustené 33
- Desktopy od Aceru s RTX 5080 a RTX 5090 grafikami ukázali aj ceny 169
- Diablo 4 je zadarmo na zahranie až do nového roka 84
- Ciri bude mať vo Witcher 4 zaujímavé a zmysluplné možnosti vzťahov 107
- Nvidia zrejme pripravuje neurálne renderovanie do RTX 50 grafík 83
- Takto bude vyzerať balenie RTX 50 grafík 25
- Najpredávanejšie hry na Steame za rok 2024 13
- Black Desert je zadarmo na Steame 7
- Take 2: GTA 6 bude výnimočné a oplatí sa naň počkať 79
- Sony dostalo nové predvianočné zľavy 80 zobraziť viac článkov >