LG sľubuje výrazné zlepšenie životnosti a svietivosti OLED panelov |
LG vyvíja svoj "dream" OLED panel, ktorý má znížiť spotrebu obrazovky a dramaticky oddialiť potenciálny burn-in.
LG naznačuje novú generáciu OLED panelov s predĺženou životnosťou. Aspoň čiastočne vyriešili problém s vypaľovaním, konkrétne vypaľovaním modrého subpixelu.
Totiž spomedzi troch subpixelov (červený, zelený a modrý), ktoré sa nachádzajú v OLED paneloch, modrý trpí najviac. Má najnižšiu energetickú efektivitu a najkratšiu životnosť. LG tvrdí, že prišla na to, ako predĺžiť životnosť a efektivitu modrého subpixelu použitím kombinácie dvoch za sebou nasledujúcich (tandemových) modrých subpixelov a použitia zmesi modrých fosforeskujúcich a fluorescenčných materiálov. Táto inovácia by mala viesť ku lepšej efektivite a predĺženiu životnosti celého OLED panelu.
Výrobcovia OLED panelov vyvinuli počas posledných niekoľko dekád mnohé metódy pre zníženie burn-in problému OLED panelov. Patria medzi ne napríklad pixel dimming - stmievanie jednotlivých pixelov, pixel shifting - posun pixelov na obrazovke, aby sa zabránilo svieteniu tých istých pixelov s tými istými intenzitami a farbami na jednom mieste a iné.
Jednou z príčin burn-inu je modrý pixel a spôsob, akým produkuje svetlo v porovnaní s červeným a zeleným pixelom, resp. subpixelom. OLED pixely pozostávajú z organických materiálov, ktoré vyžarujú svetlo buď pomocou fosforescencie, alebo fluorescencie. Fosforescencia je celkovo pokladaná za viac efektívnu a degraduje ňou pixel pomalšie. Červený a zelený pixel pri niektorých OLED technológiách používajú fosforeskujúci žiarič, zatiaľ čo modré pixely obvykle vyžarujú svetlo pomocou menej efektívnej fluorescencie.
Pretože modré pixely potrebujú viac energie pre dosiahnutie podobnej svietivosti ako červené a zelené pixely, degradujú tak podstatne rýchlejšie, čo prispieva ku vypaľovaniu.
Technológia od LG nazývaná LG "dream" OLED potenciálne rieši tento problém pomocou spomínanej tandemovej (za sebou nasledujúcich pixelov) štruktúry. LG odhaduje, že "dream" OLED prinesie 10-20% zvýšenie efektivity displeja. Toto zlepšenie účinnosti zníži napätie pixelov a následne predĺži životnosť modrých pixelov.
Pre hráčov to bude mať efekt vo forme vyššej svietivosti v HDR, SDR a značne dlhšej životnosti OLED panelov. Nové panely môžeme očakávať v priebehu dvoch rokov, čo vôbec nie je zlé. Vďaka LG tak vyzerá budúcnosť OLED panelov ešte svetlejšie a robustnejšie.
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- RECENZIA: Dragon Age: The Veilguard 227
- Black Friday výpredaj na Alze už začal 46
- RECENZIA: Call of Duty: Black Ops 6 102
- Novembrové hry 28
- Za akú cenu poskladáte herné PC s novými Intel Ultra procesorom? 159
- Aké boli najpredávanejšie hry v USA za posledných zhruba 20 rokov? 89
- DOJMY: Indiana Jones and The Great Circle 43
- Google dostalo v Rusku pokutu väčšiu ako celosvetové HDP 88
- Očakávaný procesor Ryzen 7 9800X3D bol oficiálne predstavený 190
- GTA San Andreas má 20 rokov, technický riaditeľ spomína na pôvodné plány hry 101 zobraziť viac článkov >