Recenzia knihy: A Tale of Two Halves: The History Of Football Video Games |
Na 628 stranách pokrýva viac ako 400 futbalových hier z rôznych ér, platforiem, žánrov a aj krajín.
Mám doma už viacero herných kníh, ale niečo takto masívne ešte nie. Nejde len o počet strán, ale aj o celkovú veľkosť a hmotnosť. Pevná väzba A Tale of Two Halves: The History Of Football Video Games váži 3 kilá a to by sa v istých situáciách už dalo považovať za zbraň. Na druhú stranu sú to 3 kilá obsahu, ktorý futbalových fanúšikov na pekných pár hodín posadí do kresla (alebo kdekoľvek knihy čítate). Je tu toho tak strašne veľa, že nech už ste hrali akékoľvek množstvo futbalových hier, aj tak kopu z toho, čo je v knihe, jednoducho nepoznáte.
Za knihou stojí vydavateľstvo Bitmap Books, ktoré už má na konte viacero herných kníh. V základe sa sústredí na historickú časť a vizuálnu časť. Táto kniha patrí skôr do tej historickej časti a je teda monotematická. Na 628 stranách pokrýva viac ako 400 futbalových hier z rôznych ér, platforiem, žánrov a aj krajín. Od západu cez Poľsko až po ďaleký východ tu nájdete všetko. Vedeli ste vôbec o tom, že v Poľsku kedysi vznikla manažmentovka tamojšej ligy? Táto kniha o nej píše. Škoda možno, že tu v tomto kontexte chýba Czech Soccet Manager. Celkovo je tu toho ale veľa a pritom ide len o hry z raného praveku (koniec 70 rokov, keď bola všetko kópia Pongu) len po rok 2010 a pár lastovičiek po ňom.
Predslov ku knihe nenapísal žiaden skúsený vývojár. Autorom nie je Jon Hare alebo niekto podobný. Napísal ho Clive Tyldesley, skúsený anglický športový komentátor, ktorý prepožičal svoj hlas sérii FIFA od roku 2005 do 2016. Prečo práve on? Aby ilustroval, čo dnes futbalové hry znamenajú. A zároveň tým autori ilustrujú, čo od tejto knihy môžete očakávať. Na hry už sa roky pozerám úplne inak a musím priznať, že v tomto ohľade ma kniha trochu sklamala. Ale potom som si uvedomil, že nie je mierená na mňa. Je pre bežných hráčov a fanúšikov virtuálneho futbalu, ktorí chcú o ňom vedieť viac v obsahovo nasýtenej forme tam, kde to je treba, ale zároveň aj stručnej tam, kde to sadne.
Práve o tej poľskej manažmentovke by som chcel čítať aj na 10 stranách, ale informácie o nej sú len na polovici jednej strany (aj keď je tu ešte jedna časť obsahu, ktorá mne vyhovuje viac, ale k tomu sa ešte dostanem). Zato FIFA alebo Pro Evo tu majú obrovskú porciu obsahu, pričom je to ešte rozdelené na éry. Nájdete tam všetky detaily o hrateľnosti, zmenách technológií a podobne. Čo teda človek, ktorý ich väčšinu hral a o kope aj písal, dávno ovláda. Ale takto pekne časovo štruktúrované a zasadené do kontextu sa to dobre číta. Navyše je to doplnené aj o ďalšie dojmy autorov knihy v jednoduchých sumároch – najlepšia, najhoršia, najkrajšia hra a podobne. Po predslove nasleduje časť nazvaná Predsezónna príprava, ktorá vám vysvetlí, akú autori ku knihe pristupovali, prečo to niektoré hry sú a iné zas nie. To je tiež dôležité, aby ste vedeli, ako máte ku knihe pristupovať aj vy.
Autori knihu rozdelili na dva polčasy, pričom prvý je od počiatkov do roku 1994 a druhý je od roku 1995 do 2010. Hry sú spoločne zaradené do sezón ako v skutočnom futbale, takže napríklad hry z rokov 1993 a 1994 nájdete v jednej sekcii a po nej nasleduje spomínané vyhodnotenie. Dáva to knihe prehľad a môžete si porovnať, čo v rovnakej dobe vychádzalo na rôzne platformy a od rôznych vydavateľov. Niektorí žáner fakt posúvali, iní sa zase zapísali do dejín prepadákmi.
Už som spomenul, že dodnes fungujúci giganti si tu užívajú najväčší priestor a o sérii FIFA sa dozviete naozaj veľa. Osobne ma potešilo, že sú tu aj série, ktoré som mal kedysi rád a je škoda, že sa viac nepresadili. Napríklad Actua Soccer bola veľmi dobrá a zároveň prelomová séria, ktorá v prvej časti vôbec prvý raz priniesla plný 3D engine do virtuálneho futbalu, z čoho v roku 1995 padala sánka. Nájdete tu tiež informácie o výletoch do virtuálneho futbal od vydavateľov ako Eidos či Ubisoft, o ktorých ste možno ani nevedeli (prípadne ste ich už aj zabudli).
Naozaj škoda, že o týchto hrách nešli autori hlbšie do pozadia o vývoji, konkrétnych číslach predajov, technológiách a podobne. To sú veci, ktoré by som rád čítal, ale napríklad o Mario Strikers je tu necelá strana a to je trochu málo pri niektorých značkách. Chápem dôvody, prečo sa niektorá hra dočkala 4 strán a iná necelej jednej, ale chcel by som to osobne trochu inak. Našťastie tu je ale ešte jedna časť knihy. V jej závere sa tvorcovia venujú rozhovorom s vybranými tvorcami, čo bude pre mnohých tá najzaujímavejšia časť. Celkovo ich je tu 13 a nájdete tam veľké mená ako napríklad Gerald Köhler (FIFA Manager alebo Total Club Manager), ale aj menšie a neznáme, ako napríklad Mariusz Trzaska, tvorca spomínanej poľskej manažmentovky, ktorý poskytol rozhovor na dvoch stranách.
Celé je to doplnené obrovským množstvom vizuálnych materiálov, lebo aj keď sa o hre píše len na pol strane, vždy je tam aspoň jeden screenshot, aby ste si vedeli predstaviť, ako vyzeralo to, o čom čítate. Tu a tam navyše autori hodili aj nejakú tú spomienku na časy dávno minulé, keď skoro každá futbalová hra musela komoliť mená hráčov a na virtuálnom drese brazílskeho tímu tak nad číslom 6 svietilo meno R. Larcos. Uhádnete, ktorý futbalista to bol?
A Tale of Two Halves: The History Of Football Video Games je masívna nádielka materiálov u futbalových hrách, ktorú fanúšikom žánru odporúčam. Mnohé z hier poznáte, mnohé nie. A v tom je najväčšia sila tejto knihy. Ako ste sa už asi dovtípili, kniha vyšla len v angličtine a stojí €42,95. Krásne zapadne do knižnice do zbierky a výhodou je, že tam aj pekne nerozbalená môže zostať. S pevnou väzbou totiž rovno zadarmo získate aj PDF verziu.
Názov: A Tale of Two Halves: The History Of Football Video Games
Autor: Richard Moss a kolektív
Vydavateľstvo: Bitmap Books
Jazyk: angličtina
Počet strán: 628
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- Nové výpredaje spustené 29
- RTX 5070 Ti bude mať 16GB pamäte 241
- Postavu Ciri bude v The Witcher 4 hrať Ciara Berkeley 93
- Far Cry 7 je v príprave, príde aj Far Cry extrakčná akcia 76
- The Witcher 4 bude začiatkom novej trilógie s Ciri 174
- RECENZIA: The Thing: Remastered 20
- Testy novej Intel Arc B580 grafiky ukazujú výkon nad RTX 4060 71
- Nvidia zrejme pripravuje neurálne renderovanie do RTX 50 grafík 78
- Chcete kúpiť herné PC alebo notebook pod stromček? 38
- RTX 5060 Ti má dostať 16GB pamäte, ale RTX 5060 zostane pri 8GB 133 zobraziť viac článkov >