Čínska umelá inteligencia DeepSeek zasiahla akcie Nvidie |
Na americkom App Store je DeepSeek na prvom mieste, Nvidiu to stálo už 14% pokles akcií v predobchodnej fáze.
Čínska spoločnosť DeepSeek nedávno uviedla na trh svoj najnovší open-source model umelej inteligencie DeepSeek-V3. Ten dosahuje výkon porovnateľný s platenými modelmi od OpenAI, avšak s výrazne nižšími nákladmi a požiadavkami na výpočtový výkon. Samozrejme, vyvolalo to diskusie o budúcnosti vývoja AI a možných dopadoch na súčasnú, už teraz veľmi kompetitívnu scénu, no dokonca DeepSeek poškodil aj akcie firmy Nvidia. Čo sa týka App Storu v Amerike, DeepSeek už obsadil prvé miesto. Môžete si ju stiahnuť aj vy na iOS alebo Androide.
V prvom rade treba vedieť, že nejde o nejakú rozbitú čínsku hračku, keďže DeepSeek-V3 je model vytrénovaný na dátovej sade obsahujúcej 14,8 bilióna tokenov. Napriek svojej veľkosti a komplexnosti bol vyvinutý za približne 5,5 milióna dolárov počas dvoch mesiacov, čo je len zlomok nákladov, ktoré vynakladajú iné spoločnosti, ako napríklad OpenAI na svoj model GPT-4. Určite treba taktiež zmieniť, že na umelej inteligencii od DeepSeeku pracovalo iba takmer 200 ľudí. Hlavným faktorom úspechu DeepSeek-V3 je určite jeho efektívnosť. Tento model bol trénovaný s využitím približne 2000 grafických procesorov Nvidia, čo je výrazne menej v porovnaní s inými modelmi, ktoré často vyžadujú až 16000 GPU.
Úspech Číňanov zasiahol Nvidiu
Investori po predstavení najnovšieho DeepSeek modelu zareagovali obavami, že efektívnosť a pomerne nízke náklady znížia dopyt po výkonných grafických procesoroch, ktoré sú alfou a omegou spoločnosti Nvidia. V dôsledku toho akcie tejto spoločnosti zaznamenali pokles až o 14 % v predobchodnej fáze.
Úspech DeepSeek-V3 má tiež širšie geopolitické dôsledky, keďže ukazuje schopnosť čínskych spoločností vyvíjať konkurencieschopné AI modely aj napriek obmedzeniam v prístupe k pokročilým čipom. Pre bežných používateľov treba určite poznamenať, že model ako taký bol vyvinutý koncom minulého roka, a tak nemá naštudované najnovšie informácie. Tie sa dajú však v DeepSeeku odomknúť cez možnosť vyhľadávania na internete, podobne ako na ChatGPT. Okrem toho zatiaľ čínskemu modelu chýba tiež možnosť hlasového asistenta, ako to je pri niektorých konkurenčných AI platformách už dnes.
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- Vivat Slovakia práve vyšla v plnej verzii 100
- Nové zľavy v Alza dňoch 44
- RECENZIA: Tempest Rising 37
- Aký výkon v testoch ukázala RTX 5060 Ti karta? 99
- RECENZIA: Chains of Freedom 0
- PS6 portable vraj nebude taký výkonný ako PS5 66
- Článok: Samsung Galaxy A56 5G 15
- Grafických kariet je na skladoch stále viac, už dostanete aj RTX 5070 Ti za lepšie 60
- Druhá séria The Last of Us už začala na HBO 74
- Vydanie Elder Scroll Oblivion Remastered je blízko, už sa objavili prvé zábery 64 zobraziť viac článkov >