TRANSPORT GIANT |
TRANSPORT GIANT |
Máte radi autodráhu alebo elektronické vláčiky? Ak áno, zrejme vás poteší nová budovateľská stratégia Transport Giant. Jedná sa o nenásilnú hru, ktorej podstatou je výstavba tratí a ciest pre dopravné prostriedky. Hráč v úlohe podnikateľa sa musí postarať nielen o to, aby mal plné vrecká peňazí, ale aj napĺňať stanovené požiadavky. A tie bývajú neraz poriadne náročné. Preto pred začatím kampane dobre zvážte, či zvolíte tú ľahšiu a budete dobýjať americký kontinent, alebo sa vydáte do Európy. V prípade potreby si ešte zvoľte jednoduchšiu obtiažnosť na jednotlivých mapách.
Všetky činnosti a možnosti sú kedykoľvek počas hry k dispozícii. Stačí kliknúť na niektorú ikonu v ľavom dolnom rohu obrazovky a zvoliť požadovanú stavbu, činnosť alebo menu so základnými nastaveniami. Väčšina spomínaných možností sa samozrejme týka výstavby nových ciest, plánovania tratí a nakupovania nových dopravných prostriedkov. Tieto činnosti sú základom, ktorý si treba osvojiť.
|
|
|
Na mape sú vyznačené mestá, továrne, farmy a ložiská nerastných surovín. Zvyčajne k nim nevedú žiadne alebo len symbolické cesty. To je príležitosť pre vás, pánov podnikateľov. Budujete cesty, trate, mosty, letiská a lodenice, aby ste zabezpečili prepravu ľudí a materiálov. Najlepším riešením je vytvorenie dopravných uzlov, ktoré spájajú na seba viazané a nadväzujúce objekty. Takže napríklad postavíte železnicu, ktorá povedie od miesta, kde sa rúbu stromy, cez drevospracujúci podnik na výrobu dosiek. Odtiaľ postupujete k továrni na výrobu nábytku a napokon do mesta.
Na každom kľúčovom mieste vybudujete stanicu, prípadne sklad. Prepravovať ľudí, nakladať a vykladať tovar môžete len z objektov v okolí stanice. Dostupnosť zistíte jednoducho. V ponuke vyberiete povedzme železničnú stanicu. Myšou pohybujete po území tak, aby bola na vyhovujúcom, zelenou farbou označenom mieste. Súčasne vidíte zvýraznené aj priľahlé objekty, ktoré majú prístup k stanici. Odporúčam vybaviť stanice praktickými opravovňami, nádržami s vodou, prípadne stánkami a inými dodatkami. Nájdete ich v doplnkovom menu.
Ďalej si zvolíte ponuku tratí. Pomocou predvolených roviniek a zákrut vybudujete trasu a potvrdíte jej výstavbu. Tu musím povedať, že budovanie príjazdových komunikácií v iných hrách podobného druhu je jednoduchšie a praktickejšie. Neviem prečo autori neponechali budovanie a intuitívne úpravy tratí (hlavne zákrut) pomocou myši, ako to zvyčajne býva. Ďalším mínusom sú neukončené trasy. Na slepej koľaji nenájdete žiadne koncovky alebo zátarasy. A to nepôsobí veľmi dobre. Keď máte aspoň dve prepojené stanice, môžete kúpiť vlak a pripraviť ho na transport. Podobný proces prebieha aj pri automobilovej, lodnej a leteckej doprave
|
|
|
Kúpa dopravných prostriedkov a transport
Keď máte pripravené stanice (letiská, prístavy), je čas zakúpiť a umiestniť dopravu. V ponuke nájdete niekoľko rôznych dopravných prostriedkov z daného odvetvia. Sortiment zodpovedá historickému obdobiu, v ktorom sa práve nachádzate. Prostriedky sa líšia životnosťou, požiadavkami na údržbu, rýchlosťou a prepravnými možnosťami. Lepšie a výkonnejšie samozrejme stoja viac peňazí. Zvolíte si podľa chuti, financií a umiestnite nový prírastok na stanovenú trasu. Súčasne určíte transportné požiadavky. Takže napríklad umiestnite vlak na stanicu A, kde sa naloží 10 ošípaných z neďalekej farmy. Priradíte stanicu B, neďaleko ktorej je mäsokombinát. Tu vyložíte zvieratá a naložíte 5 kusov (vagónov) mäsa. Napokon zvolíte stanicu C, kde vyložíte zásielku z mäsokombinátu. Peniažky sa budú len tak sypať! Tu upozorňujem na ďalší nedostatok, ktorý som už pozoroval aj v iných hrách. Vlakové súpravy môžu jazdiť po tej istej koľaji a pri stretnutí nenasleduje logická kolízia, ale jednoducho prejdú cez seba. Trasy vlakov, druh a množstvo prevážaného tovaru a dopravný prostriedok môžete kedykoľvek upraviť alebo zmeniť. Je dôležité vhodne zvoliť množstvo prevážaných surovín a tovaru. Ťažko naložený vlak sa viac opotrebúva a nedosahuje plnú rýchlosť. A teda do cieľovej stanice dorazí oveľa neskôr (ak vôbec). Spomínané skutočnosti sa opäť týkajú všetkých dopravných prostriedkov.
Všetky procesy môžete uskutočňovať v pokoji, bez stresu. Hra sa dá kedykoľvek zapauzovať alebo znížite/zvýšite jej rýchlosť podľa potreby. Takto bez náhlenia naplánujete trasu a nakúpite. Alebo naopak urýchlite čas, keď nemáte čo robiť (keď ste bez peňazí :)). Cieľom misií je najčastejšie dosiahnutie určitého zisku v priebehu niekoľkých rokov alebo vysporiadanie sa s konkurenciou. A opäť jeden postreh. Ak nestihnete včas splniť požiadavky misie, hra aj napriek tomu pokračuje. Neskončí sa upozornením typu "mission failed“, ani nie ste upovedomení o tom, že ďalšia snaha je zbytočná a tak by bolo vhodné misiu ukončiť. Ľahko sa vám môže stať, že ak nesledujete čas, budete sa zbytočne namáhať bez akejkoľvek šance na úspech.
Hra je spracovaná v peknom, ale trochu zastaralom 2D prostredí. Objekty a krajinu si môžete približovať a vzďaľovať podľa potreby, ale nenašiel som možnosť rotácie mapy. Ocenil by som ju najmä v nepriehľadných lokáciách. Dajú sa síce vypnúť stromy aj nežiadúce objekty, ale nie je to celkom ono. Ak máte CPU 800 Mhz, 256MB ram a priemernú 3D kartu, mala by vám hra fungovať bez problémov.
|
|
|
Transport Giant je vcelku zábavná budovateľská stratégia. Bohužiaľ neprináša absolútne nič nové. Nedávno sa v istom hernom časopise objavila plná hra Industry Giant II. Nová stratégia je tomuto titulu až priveľmi podobná. Navyše niektoré procesy v Transport Giant (plánovanie tratí, voľba prevážaných surovín) sú riešené zložitejšie, ako v porovnávanej hre. Takže opakujem, Transport Giant je vcelku zábavná vecička, ale ak máte doma Industry Giant II, je zbytočné kupovať si ju.