Cez víkend sme doma sťahovali nábytok a pri tejto príležitosti som našiel krabicu s cennosťami, ktoré nejako súvisia s hrami a ktoré nepotrebujem pri svojich každodenných herných rituáloch. Opatrujem v nej okrem figúrok z Final Fantasy či Peugeota 206 WRC na diaľkové ovládanie aj zlovestne vyzerajúcu svetelnú pištoľ GunCon 2. Priznám sa, že doteraz som nenašiel takú hru, ktorá by ma donútila skladovať po celý rok tento netradičný ovládač hneď vedľa TV. Mám však dojem, že s príchodom najnovšieho prírastku do rodinky arkádových strieľačiek nazvaného Crisis Zone - Time Crisis sa táto situácia môže zmeniť. Ostatne, tento dojem mám pri každej novej hre určenej pre G-Con 2 a začínam mať pocit, že sa jedná len o zbožné želanie. Či to tak naozaj bude vám vyzradím až na konci recenzie. Ešte predtým, ako rozpitveme nášho pacienta však bude lepšie, keď si trochu priblížime jeho predchodcov a rodnú firmu.
NAMCO je herný gigant špecializujúci sa na arkádovú a špeciálne automatovú zábavu. Nejedná sa o žiadneho nováčika a stačí si pozrieť ich domovskú stránku aby človek pochopil, že ich obrat dosahuje objem HDP v SR. Náš malý regiónik kruto trestaný nedostatkom týchto špičkových herných zariadení sa len neochotne prebúdza aj v iných oblastiach ako sú videohry, takže niet divu, že fanúšikom žánru neostáva nič iné len kúpiť si PS2 a pištoľ a raz za rok aj nejakú tú hru s prevažne kolísavou kvalitou. Vstupná investícia je po minulomesačnom zlacnení konzol celkom prijateľná. Konzolu kúpite v príjemnej cene okolo 6000,-Sk a pištoľ stojí 1700,-Sk. Horšie to je však s hrami, ktoré takmer nikde nedostanete v zlacnenej cene, takže aj keď ponuka je veľká, ťažko sa vyberá, za čo vypláznete tie nekresťanské peniaze. Pokiaľ niekoho náhodou napadla inteligentná myšlienka, že si kúpi starší automat zo zahraničia, tak len malé info. Jedná sa o špičkovú technológiu s výkonom rovnajúcim sa strojom Silicon Graphics a s cenou nad 1 000 000,-Sk za kus! Takže sa vráťme do reality a pozrieme sa na ponuku hier. Máme tu strieľanie zombíkov (séria Resident Evil), strieľanie Ninjov (Ninja Assault), strieľanie teroristov (séria Time Crisis), strieľanie dinosaurov (Dino Stalker). Potom ešte existujú rôzne automaty využívajúce kombinácie uvedených námetov (niečo ako "Time Resident Dino Ninja Crisis" a podobne), ktoré sa však bohužiaľ nikdy nedostanú za hranice hernej Mekky - Tokijskej štvrte Akihabara. Najrozšírenejším námetom týchto hier je likvidácia teroristov, kde sa vy ako elitný vojak musíte prebíjať doslova tonami nepriateľov, nábojníc a prekážok a poväčšinou vám k tomu šliape na krk šialený časový limit v sprievode s príšernou hudbou. Jednoducho peklo vyžadujúce nemilosrdnú krutosť a pevné nervy - DOOM3 je hadr. Odmena je však sladšia ako bozk od šestnásťročnej japonskej školáčky v minisukni. Adrenalín vám po hodine hrania strieka ušami ako z fontány a na pravom (u ľavákov ľavom) ukazováku máte vypestované celkom obstojné svaly. Takýto herný zážitok nezískate nikde inde, len u arkádových strieľačiek a to sa počíta. Po tomto úvode mám dojem, že nastal čas, kedy sa plne môžeme venovať najnovším krízovým situáciám, ktoré si na nás pripravilo NAMCO.
Zápletku a príbeh v hre Crisis Zone supluje jednoduchá konštrukcia vysvetľujúca, že novootvorené londýnske námestie plné obchodov, biznis centier a podobných Auparkov prepadli teroristi vedení dospelými chlapmi, ktorí si nechajú hovoriť Tiger a Derrick. Toho Tigra by som ešte chápal (sledujem pravidelne wrestling), ale Derrick? DERRICK???!!! Ako keby nestačilo, že dlhé roky potláčal Harryho osobnosť... Takže starý pán zovúci sa podobne, ako legendárny gerontodetektív, prepadol Londýn s polovojenskou jednotkou nazvanou U.R.D.A.. V tomto momente bude najlepšie ak rezignujem na analýzu mien použitých v hre a prechádzam radšej k hrdinovi, teda k vám. Vchádzate na scénu oblečený celý v kevlare, v ruke máte nepriestrelný štít a ste po zuby ozbrojený strelnými zbraňami, lebo tie sú alfou a omegou takýchto hier. Vzhľadom k faktu, že pred rokom bol vydaný titul Time Crisis 3 som po pravde nečakal žiadne prekvapenie. Ale ukázalo sa, že zdanie klame a nebesia nám zoslali Trójskeho koňa. Koncept hry našťastie zostáva rovnaký ako doteraz. Jednoduchá zápletka ospravedlňujúca vami vykonávanú genocídu, krutý časový limit vymeriavajúci dobu, počas ktorej môžete "čistiť" aktuálnu lokáciu zaplnenú protivníkmi a neobmedzené množstvo streliva. Je to asi jediný druh hier, kde časová tieseň neznižuje hrateľnosť, ale naopak, umožňuje neustále vracanie sa k hre. Všetko je však inak, ako sme boli zvyknutí doteraz, ak sa zameriame napríklad na interakciu s prostredím.
Môžete zničiť takmer všetko, čo vidíte. Znie to možno banálne, ale mne sa spočiatku viackrát stalo, že som bol potupne zabitý len vďaka tomu, že som sa snažil zistiť, čo všetko môžem rozstrieľať. Napríklad, keď vbehnete do obchodu, tak sa po stoloch povaľujú kopy časopisov, v stojanoch sú cédečka, za nimi sú pustené televízory a tak ďalej. A po vašom zásahu nezostane nič na svojom mieste. Sú to kinetické orgie. Medzi tým sa neustále vynárajú zástupy božích bojovníkov a vy zrazu zistíte, že vydávate neartikulovaný rev. Pekné zistenie. Zjavne to znamená, že hra vás baví. Vďaka možnosti ničiť okolie pred vami nijaký terorista nemá šancu utiecť. Ak sa schová napríklad v múzeu za sochu, tak ju jednou dávkou pokropíte a vyplašeného chlapíka efektne dorazíte nekompromisnou spŕškou olova. Kancelárie, jadrové laboratórium (preboha, kde sa vzalo v nákupnom centre?), veľké haly, námestie, to všetko ponúka demolačné orgie o akých sa vám doteraz nesnívalo. Bossovia v podobe tankov, helikoptér a samotnej dvojice s podivnými menami vám dajú zabrať na dlhú dobu a aj po dohraní máte stále možnosť napraviť si skóre. Ak ste však už otrávení klasickou hrou, tak nezúfajte. Po vzore Counter Strike máte možnosť vybrať si niekoľko úloh a pokúsiť sa o splnenie krutých limitov. Napríklad o zničenie čo najviac predmetov v krátkom časovom limite a podobne. Úlohy sú zaujímavé a hlavne náročné. Okrem toho hra ponúka slušnú škálu odomykateľných bonusov v podobe zbraní a postáv, takže je stále prečo hrať.