SAMSUNG 8K Q900 UKAZUJE PRVÝ NÁZNAK BUDÚCNOSTI |
SAMSUNG 8K Q900 UKAZUJE PRVÝ NÁZNAK BUDÚCNOSTI |
4K rozlíšenie je už v TV sfére plne zabehnuté a firmy postupne robia prvé kroky vpred k 8K. Najväčší takýto krok spravil Samsung, ktorý za reálnu cenu, teda tisíce a nie desaťtisíce eur, ponúka 8K rozlíšenie vo svojej kvalitnej QLED sérii. Samozrejme, je drahší ako 4K QLED verzie, ale stále v oblasti medzi inými kvalitnými TV.
Ide o model QLED Q900, ktorý vychádza z Q9N, teda doteraz najvyššej verzie QLED. Je mu parametrami podobný, ale pridáva nový čip s AI upscalingom a, samozrejme, 8K obrazovku s parádnym 4000-nitovým podsvietením.
Špecifikácie vyzerajú nasledovne:
Prakticky ponúka rovnaké podsvietenie, rovnakých 480 zón lokálneho podsvietenia, rovnaký zvukový systém. Mierne zmeny sú len v konštrukcii, kde TV má dve samostatné nožičky po stranách a nie jednu veľkú nohu v strede. Pritom majú veľmi dobrý odkladací priestor, a to vzadu a ak ich nepoužívate, odložíte ich priamo do zadnej steny TV.
Dizajnovo tomu ťažko niečo vytknúť. Samsung použil kvalitné materiály ako na okraje TV, tak aj na zadnú časť. Celý televízor tak nevyzerá lacno. Pritom v TV je len minimálna elektronika a ako štandardne Samsung oddeľuje celý hardvér do externého boxu. Ten má hneď niekoľko výhod.
Externý box umožňuje jednoduché zapájanie káblov, a teda sa nemusíte pri nových pripojeniach snažiť dostať za TV, čo je problém hlavne ak ho máte na stene. Jednoducho pripojíte HDD alebo USB, prípadne aj klávesnicu a myš. Ale zároveň ak sa vám páči TV na stene a nemáte cez stenu spravenú prípravu na káble, tu vám to nebude výrazne prekáťať, keďže box sa s TV spája len jedným tenkým takmer priesvitným káblom. Nakoniec, čo je veľmi dôležité a veľmi dobré, ak si chcete vylepšiť TV, nemusíte ho meniť celý. Stačí vymeniť externý box. Pri tomto 8K modeli je to veľmi vhodné.
Zatiaľ ešte nikto nie je plne pripravený na 8K. HDMI 2.1 ešte nie je plne aplikované, a teda aj 8K vstupy sú na externom boxe obmedzené. Samsung tam dal HDMI 2.0b vstupy, ale s tým, že jeden z nich dokáže prijať 8K 30 Hz signál. Ak však budete chcieť plný 8K 60 Hz, Samsung vám box tento rok vymení hneď ako bude dostupný a zrejme naň dlho nebudete musieť čakať. Teraz na CES 2019 sa totiž naplno rozbehne 8K éra aj s HDMI 2.1.
Samozrejme, problém teraz zo začiatku ešte bude s tým, čo do HDMI 2.1 napojiť. Alebo prečo vôbec. Totiž ani konzoly zatiaľ nedávajú 8K, ani 8K Blu- ray nie sú, ani kamery, ktoré by mali podporu. Jediné čo má podporu, sú PC a tam sa používa Displayport. Takže ostane jediné čakať na redukciu.
Čo zrejme ešte dlhšie zostane štandardom, bude konzumácia 8K digitálne, a to buď z internetu, kábla (ak by niekto vysielal v 8K) alebo z USB disku. TV podporuje nový HEVC - H.265, ktorý vie spracovať videá v 7680 x 4320 rozlíšeni pri 60 fps a so 100-megabitovým tokom dát. A teda ak si v tomto formáte niečo stiahnete z internetu, užijete si pekný 8K obraz. Je však škoda, že TV minimálne zatiaľ nepodporuje 8K kodek z Youtube a teda ani Youtube aplikácia v TV ani na webe vám neumožní priamo prehrať 8K videá. Ostáva vám len prekonvertovať si ich do HEVC.
Mimo podpory filmových služieb to už je s aplikáciami skromnejšie, je tam browser, Youtube, niekoľko sociálnych aplikácii, samozrejme, Smarthings aplikácia, ktorou si môžete prepojiť ostatné wifi Samsung zariadenia v byte (práčku, chladničku atď). Z hier tu stále veľa nečakajte, len jednoduché a možno zbytočné malé hry, takže sa lepšie zahráte aj na mobile. Čo je však veľmi dobrá aplikácia, je Steam link, ktorý vám priamo vie streamovať obraz z PC do TV.
Čo sa týka spotreby, mal som tu 65-palcový televízor, ktorý v bežnom TV móde berie okolo 150-200 W podľa intenzity podsvietenia, pričom hry v HDR spotrebujú aj 350 W. V porovnaní s 9FN, ktorý bol rovnako 65-palcový, to bolo okolo 250 W, ale s tým rozdielom, že ten mal 2000-nitové podsvienie, tento má 4000-nitové, ktoré už ťahá viac, ale aj ponúka viac.
Keď to zhodnotíme, Samsung Q900 je prvá lastovička rozbiehajúca 8K éru v TV pre masy. 8K televízory už síce boli aj predtým, ale drahé a nie pre bežných spotrebiteľov. S týmto televízorom klesla hranica na 5000 eur a už pôjde len nižšie. Konkrétne 5000 eur je za 65-palcovú verziu, čo je cena, v akej nájdete kvalitné 4K TV a je to relatívne prijateľná suma, hlavne ak chcete niečo viac ako 4K.
Samozrejme, ak do toho pôjdete, tak hlavne kvôli upscalingu. Čistého 8K obsahu je ešte málo. Tento rok sa to však už rozbehne aj po obsahovej stránke, keďže zrejme každá väčšia TV firma teraz na CES 2019 predstaví svoj 8K model a bude ho presadzovať.