ALIENWARE 34'' QD-OLED HERNÝ MONITOR - AW3423DW |
ALIENWARE 34'' QD-OLED HERNÝ MONITOR - AW3423DW |
Alienware už má na PC peknú ponuku herných monitorov, ale aktuálny 34-palcový QD OLED AW3423DW je vrcholom jeho ponuky. Respektíve je rovno vrcholom aktuálnej ponuky herných monitorov vôbec. Používa novú OLED technológiu od Samsungu a ponúka jedinečný obraz, a to rovno v pôsobivom 21:9 formáte pri vysokých 175Hz
Alienware tu nešetril a, samozrejme, nešetrí ani vašu peňaženku, ale za svoje peniaze dostanete veľmi kvalitný monitor. Špecifikácie to lepšie priblížia:
Čakajte tak veľký, do strán natiahnutý monitor, kde 34-palcové ultrawide monitory sú ako natiahnuté 27-palcové monitory. Rozlíšenie toto natiahnutie kopíruje, kde štandardné 2560x1440 sa rozširuje na 3440 x 1440. Čakajte tak široký obraz, ktorý vás priam vtiahne ako farbami, tak vysokými kontrastmi. Nakoniec je to OLED, ktorý je ešte vylepšený o Quantum Dot vrstvu Samsungu. Tá slúži na to, aby bol obraz ešte jasnejší s tým, že netlmí tmavé farby.
Konštrukčne čakajte dizajnovo veľmi pekne vyriešený monitor. Kombinuje jemne šedé a čierne farby, kde masívny véčkový stojan je už sám osebe dizajnovo pekne vyriešený a monitor ho nasleduje, je zozadu biely s tým, že okraje sú čierne. Vystúpená je stredná časť monitora, v ktorej je elektronika. Samotná obrazovka je tenká keďže ide o OLED. Len rátajte s tým, že monitor absenciu reflexnej vrstvy odráža svetlo za vami a nie je tak vhodné, ak máte za sebou okno.
Vzadu má monitor ako pripojenie na stojan a VESA držiak, tak aj odkrývací kryt, pod ktorým skrýva bohatú ponuku portov a teda HDMI, DisplayPort, tri USB a 3,5mm jack. Pritom ešte na spodnej hrane monitoru sú ďalšie dva USB porty pre rýchle zapojenie a aj 3,5mm jack na headset. Power tlačidlo je klasicky na pravom kraji dole, ale menu tlačidlo hľadajte v strede dole, kde je malý joystick pre jednoduché ovládanie.
Čo je zaujímavé, monitor v sebe skrýva aj ventilátory. To nie je bežné. Sú tam dva ale ak by vám nepovedali, že tam sú, asi to ani nezistíte. Sú tiché a len mierne vejú s vetrákov vzadu okolo monitora. Cítite to len keď tam priložíte ruku. V každom prípade je to zvláštne, keďže ventilátory sa nedávajú ani do veľkých TV, nie to do monitorov. Ale možno zníženie zahrievania zaistí vyššiu životnosť, respektíve, aby sa teplo nedostávalo až na obrazovku.
Monitor má aj štandardné Alienware podsvietenie, kde hlavne vzadu svieti uchytenie okolo stojana a malé logo Alienware a vpredu je v strede spodná strana jemne podsvietená.
Samotný obraz je však parádny. Monitor ponúka veľmi kvalitné farby, jas, ostrosť. K tomu lesklý povrch nerozmazáva pixely a necháva ich ostrými. Ich ostrosť ešte zvýrazňujú vysoké kontrasty OLED technológie. K tomu Alienware zapracovalo dve úrovne HDR, a to HDR True Black 400 a 1000. Kde 400 je štandard s vyššou žiarivosťou na celom povrchu, 1000 dokáže žeraviť na menšom percente obrazovky. Pri hrách to však úplne stačí a je to veľmi dobré. Plus dôležité je, že Windows 11 má už dobre zapracované HDR a po jeho zapnutí sa obraz nepokazí, naopak vylepší. SDR podsvietenie je 250 nitov, nie práve najviac, ale úplne stačí.
Čo sa týka samotných pixelov, sú malé a ostré, čo znamená, že pri 1440p rozlíšení ich pri bližšom pohľade vidíte. Nie je to však veľký problém. Dokonca ani na internete dosť spomínané neštandardné usporiadanie pixelov sa mi nezdalo ako výrazne viditeľný problém. Pixely tu totiž majú trojuholníkový tvar, ktorý môže vytvárať určité artefakty pri zarovnávaní písmen alebo hrán okien a objektov, keďže Windows nevie, aký je tvar pixelov, štandardne to upravuje na kockaté pixely. Ale ako som povedal, nie je to výrazný problém, pokiaľ sa na to nezameriavate, nespozorujete nejaké problémy. Skôr by som bol radšej za verziu obrazovky v 4K rozlíšení.
Pri OLED je, samozrejme, riziko vypaľovania pixelov. Nevieme presne, aké je veľké pri tomto modeli, keďže je to ešte skoro, ale Alienware zapracovalo technológie na šetrenie pixelov a doslova aj na ich refreshovanie. Má tri režimy, kde pri jednom vám po 4 hodinách práce vyskočí okno, aby sa na pár minút vypol monitor a ošetril pixely, ak to zrušíte nabehne druhý mód, kedy sa ošetrovanie zapne po vypnutí. Ak však máte monitor dlho spustený, spraví to v rámci ochrany automaticky. To sa stane po 20-tich hodinách, teda netreba sa toho báť, skôr pomôže, ak zabudnete vypnúť monitor a Windows sa neprepne do spiaceho režimu.
Monitor je úplne ideálny na hry a filmy, kde si to skutočne užijete. Dostanete široký obraz na takmer vaše celé zorné pole, kde v hrách to je parádne na FPS akcie, racingovky, akčné adventúry. Jednoducho všade kde si môžete vychutnávať rozhľad. Zároveň je tu G-Sync ultimate, a teda ak máte Nvidia grafiku, naplno si to užijete aj vo vysokom framerate a s HDR, ak máte AMD grafiku stále dokážete využiť AMD freesync. Len ešte rátajte s tým, že pri 144Hz režime máte na monitore miliardu farieb, ak prepnete na 175Hz klesne na 8-bitov, a teda 16,7 milióna farieb. Pri multiplayerovkách to však nebude problém a väčšina grafík náročnejšie hry aj tak nedá nad 144Hz.
Samotná obrazovka je zaoblená, ale je to len 1800R zaoblenie (čím vyššie číslo, tým je zaoblenie menšie) a teda aj ak nemáte zaoblenia radi, toto vám nevyhnutne vadiť nemusí. Zaoblenie je len jemné a osobne mi to na rozdiel od 1600R alebo nižších nevadilo ani pri browsovaní, písaní textov alebo grafických programoch.
Monitoru nechýba menu, ktoré umožňuje štandardné úpravy farieb, výber HDR režimu medzi spomínanými 400 a 1000, ale aj štandardné kontrasty, nastavenie podsvietenia a bežné doplnky. Nie je tu možnosť rozdelenia obrazu z dvoch vstupov, niektoré 21:9 monitory to majú aj keď väčšinou zle zapracované. Také rozdelenie je skôr vhodnejšie pre 32:9.
Zároveň, keďže je monitor 21:9, nie je ideálny na používanie s konzolami, ktoré obraz využijú len čiastočne, keďže poznajú 16:9 pomer strán. Pritom PS5 stále nevyužije 1440p, aj keď Xbox konzoly môžete rovno natívne prepnúť na 1440p. Sú tu síce len HDMI 2.0 porty, ale aj tie zvládnu z Xboxu dostať 1440p pri 120Hz.
Spotreba monitora je veľmi pekných približne 34W, je to veľmi nízke, keď si zoberieme, že 11W sú obvody a ventilátory, ktoré sa ešte chvíľu krútia aj keď monitor vypnete. Maximum má monitor napísané 200W, ale to neviem za akých okolností by dosiahol.
Alienware v 34" QD-OLED AW3423DW monitore ponúklo PC scéne to, čo ešte nemala, a teda parádne ostrý obraz s vysokým obnovovaním a parádnymi farbami a jedinečným kontrastom. To všetko v 21:9 prevedení. Ak chcete najlepší monitor na hranie, teraz jednoznačne tento, aj keď má svoju cenu a stojí cez tisíc eur. Za tie však dostanete jedinečný zážitok, a to ako na hranie s ostrým obrazom bez rozmazávania, tak aj sledovanie filmov alebo browsovanie a prácu. Monitor je totiž len mierne zahnutý a nevyhnutne to tak nerobí pri používaní na prácu alebo grafiku problém.
Monitor Alienware 34" QD-OLED AW3423DW kúpite za 1349 eur.