SALAMMBO |
SALAMMBO |
Pôvodne mala byť táto recenzia súbojom dvoch, v našich končinách, neznámych celebrít. Salammbo vs Thorgal. Karthágijská princezná proti barbarovi zrodenom z hviezd, Thorgalovi. Nakoniec som sa rozhodol venovať každému vlastný článok. Tieto dva tituly majú mnoho spoločného a predsa sú rozdielne. Dáma ma prednosť a tak sa budeme zaoberať ako prvou, Salammbo.
Mnoho fanúšikov, zaplakalo, keď ako blesk z čistého neba prišla správa, že tým Cryo končí. Nezabudnuteľná sága Atlantis, surrealistická špičková grafika, vždy dovoľovala týmto titulom vybočiť trochu z radu. Francúzi sú divný a dávali to pociťovať aj hráčom. Koniec raz musel prísť, ich produkcia sa v poslednej dobe zaoberala výukovými rádoby adventúrami a v zálohe zostali ešte ďalšie, ktoré nikomu okrem Francúzov nepovedia nič. Samozrejme, fanúškovia sa isto nájdu aj v našich končinách, ale je ich úboho málo. Práve jedným z týchto titulov zo zálohy je Salammbo. Všetka ta pompézna krása a až neskutočná precítenosť, je vo vnútri prehnitá! V podstate ide stále o adventúru, ale pre ľudí, ktorí nepoznajú pozadie príbehu, je absolútne nezábavná. Podobne dopadli aj oba diely Ring od Arxel Tribe, kde hráč doplácal na svoju nevedomosť legiend. Ale vráťme sa späť k Salammbo.
|
|
|
Je rok 264 pred Kristom, vonku zúri Púnska vojna a niekde za múrmi Karthágskeho paláca sa odohráva príbeh, beznádejného, na smrť odsúdeného otroka, menom Spendius. Stratiť už nemá čo, tak sa pokúša o útek, ktorý sa mu aj podarí. Na dvore v paláci ho však zastaví Salammbo, ktorá mu ponúkne výmenný obchod, život za doručenie sošky predstavujúcej jej nekonečnú krásu. Soška sa má ocitnúť v rukách jej milého, zakázanej lásky Matho. Brány Karthága sú obliehané žoldniermi, ktorí viedli vojnu proti Rímu, avšak sa im nedostalo dostatočnej odmeny, zlata. Vodcom tejto vzbury je Matho, neohrozený bojovník, milujúc Salammbo. Ona je dcérou Hamilcara, veliteľa Karthágskeho vojska, preto si nemôžu dovoliť stretať sa. Úloha je to preťažká, ale Spendius to s pomocou hráča predsa musí dokázať!
Predlohou samotnej hry je dielo Francúskeho spisovateľa Gustava Flauberta a komixu, ktorý vznikol z tohto diela vďaka dvornému maliarovi Crya, Philipovi Druillet. Ten sa opäť postaral o grafické spracovanie celého sveta, svojím spôsobom. Z Flaubertovho diela si požičal konflikt a vsadil doň svoje vlastné kulisy, tak ako to urobil už v pôvodnom komixe. Jeho kresbu sme už mohli vidieť napríklad v sérii Ring, ktorá inklinovala skôr k umeleckému dielu ako hre. A, že Salammbo nebude mať podobný osud? Uvidíme.
|
|
|
Kvalitatívne môžeme zaradiť Salammbo niekde po boku Atlantis 3, je postavená na rovnakom engine a využíva rovnaké renderovacie postupy. Zmeny sa dočkala vizualizácia, celkový výstup je tmavý a temný, na mnohých miestach pripomína Gigerove kresby. Ku grafike nemám čo dodať, je nádherná a neraz som sa pristihol ako som sledoval blesky na temnej oblohe. Na druhej strane, je značne zubatá, čo sa dá odstrániť vyšším rozlíšením (až 1024x768), kde sa prejaví rozmazanosť a objavia sa známky kompresie. Pohyb zostal rovnaký ako v Atlantis, krokový s možnosťou otáčať sa o 360stupňov. Prechody medzi lokáciami uľahčuje prehľadná mapka, čo je len dobre, pretože v tom množstve lokácií sa dá ľahko stratiť. Logické úlohy nie sú ťažké, dokonca je k dispozícii aj nápoveda, vždy sa dá nájsť cesta ďalej. Pri hraní doporučujem, zatiahnuť závesy a zvýšiť kontrast, kvôli tmavosti celej hry. Hranie bolo, okrem logických puzzlov a skladačiek, okorenené o akčné medzihry, ako streľba z luku alebo hádzanie prilieb na pohyblivé kyvadlo. Celý priebeh hry je zaznamenávaný ako komix, ktorý si môžete prezerať samostatne s doprovodom rozprávača. Okrem grafického umenia Druilleta, bola do hry zakomponovaná aj orchestrálna hudba z pera Dvořáka.
Salammbo je hrou, ktorú môžu oceniť iba znalci Flaubertovho diela alebo Druilleta. Ako samotná adventúra nestojí za veľa, je príliš jednoduchá a aj po jej dohraní nebudete chápať čo sa vlastne stalo. Podobne ako Ring II, dokonalá prezentácia, fantastický svet so svojimi zákonmi, ale s nulovou hrateľnosťou. Škoda, hra mala určite naviac.
|
|
|
Plusy:
+hudba
+FMV sekvencie
+modely postáv
Mínusy:
-engine
-jednoduchosť