Tomb RaiderAko vyzerajú Larine prsia na PPC? Tak isto dobre ako kdekoľvek inde. Plne 3D grafika dodáva hraniu úplne iný nádych, ovládanie však už také úchvatné nie je. Titul sa dá ovládať pomocou veľkých dotykových ikôn na displeji alebo ovládacími klávesmi. Ani jedno riešenie nie je úplne ideálne, fanúšikom slávnej série to ale aj tak vadiť nebude.
Worms World PartyNajväčšia zábava pre viacerých hráčov, rýchle a geniálne odreagovanie pre jednotlivca. Kto by už nepoznal militantných červov vybavených zbraňami masovej deštrukcie. V plnej sile obsadili aj formát PPC a výsledkom je vzduch presiaknutý vôňou napalmu, zem posiata nábojnicami z UZI a brokovníc, skrvavené baseballové palice maličké roztomilučké kamenné náhrobky.
Pocket UFOJedna z absolútne najlepších hier. Zahŕňa všetky aspekty originálu, stavanie a manežment základní, výskum výrobu, letecké súboje a samozrejme pozemné výsadky. Aktuálna verzia 1.25 opravuje oproti predchádzajúcej množstvo chýb, ale akosi sa pozabudlo na granáty (nedajú sa odistiť a tým pádom ani reálne použiť) a zo základní chybou v programe mizne Elirium.
Pocket Mini Golf + datadiskyJednoduchá zábava aj pre tých najmenších. Základný Pocket Mini Golf ponúka 48 jamiek, ďalšie sa dajú dokúpiť vo forme ostrovov. Každý je tematicky zameraný na inú oblasť, napr. ľadový alebo vulkanický.
Tony Hawk's Pro Skater 2Meno famózneho amerického skateboardera dáva tušiť, že si treba nachystať dosku so štyrmi kolieskami. Triky, skoky, grindy, u-rampy, krkolomné pády, rozbité kolená – to všetko si užijete do sýtosti vo výbornej 3D grafike. Daňou za skvelú vizuálnu stránku je vyššia hardvérová náročnosť, odporúča sa procesor tikajúci s frekvenciou okolo 500 MHz.
Tennis AddictDo zoznamu som zaradil aspoň jednu rýdzo športovú hry. Tennis Addict sa síce nemôže pochváliť licenciou na hráčov a turnajové okruhy, to mu však neuberá na zábavnosti. Zaujímavo je vyriešené ovládanie stylusom, kedy smer pohybu pierkom po displeji reprezentuje smeru úderu a silu úderu ovplyvňujete dĺžkou „nakreslenej“ čiary.
Za ostatné hry vymenujem ešte aspoň hopsačku
Rayman, fantastický dungeon
Undercroft od českého tímu Rake in Grass (na svedomí majú geniálnu strieľačku Jets'n'Guns), adventúru
Gilbert Goodmate, atmosferický
Fade alebo akčné peklo v Quake II a Quake III. Medzi pripravovanými titulmi vyniká Pyromania!, ktorý sa necháva inšpirovať legendárnym Falloutom.
Samostatnou kapitolou sú emulátory starších herných zariadení. Bez väčších problémov na svojom PPC rozbeháte hry z GameBoy, GameBoy Advance, rôznych konzol od Segy, ale hlavne z prvej PlayStation. Je to skutočne tak, výkonnejšie modely nemajú problém rozbehnúť všetky tie klasiky z PSX a svoje obľúbené konzolové pecky si budete môcť zahrať kdekoľvek. Osobne som vyskúšal Grand Theft Auto, mlátičku Batman Returns, Final Fantasy: Tactics a Reign of Fire. Všetky hry fungovali bez problémov so stabilným framerate okolo 30 fps.
Geocaching – tak trochu iné hraniePredstavte si modelovú situáciu: máte k dispozícii PPC s integrovaným alebo externým GPS modulom, ďalej disponujete kopou voľného času, aspoň minimálnou chuťou sa pohybovať a hodil by sa aj nejaký kamarát, s ktorým si dobre rozumiete (priateľ/priateľka je „recommended"). Potom je pre vás geocaching ideálnym riešením, ako zabiť nudu. V jednoduchosti môžeme o geocachingu ako takom povedať, že sa jedná o hľadanie pokladov. Niekto s dobrým srdcom použije plastovú krabicu na potraviny, veľkú plechovku alebo iný odolný obal, naplní ho drobnosťami (perá, nálepky, hračky z kinderiek...), schová ho na určitom mieste a o GPS súradnice sa podelí na internete. Vašou úlohou je poklad nájsť, vybrať si odtiaľ nejakú drobnosť, nezabudnúť niečím malým prispieť, zapísať sa do priloženého zoznamu a svojim úspechom sa pochváliť na internete.
Blbosť, poviete si. Ale nie je to tak. Na slovensku sú hľadači pokladov združení pod stránkou
geocaching.sk. Pri letmom pohľade na
mapu skrýš zistíte, že sa nachádzajú v hojnom počte na celom území Slovenska, napríklad v Bratislave je cca 30 kúskov. Samozrejme, geocaching nie je slovenský výmysel, globálna komunita sa schádza
tu, pričom skrýše existujú snáď v každej (rozvinutejšej) krajine na svete, takže tejto záľube sa môžete venovať aj počas dovolenky v Chorvátsku či Egypte.
Ako prebieha samotné hľadanie? Na vyššie uvedenej stránke si vyberiete skrýšu blízko vašeho bydliska, opíšete si súradnice pokladu (v jednoduchšom prípade) alebo súradnice prvej hádanky (zložitejší prípad). Súradnice následne zadáte do príslušného softvéru, ktorý vám vypočíta smer, vzdialenosť a všetky ostatné údaje potrebné k tomu, aby ste ho našli. Keďže GPS pozícia je rátaná s odchýlkou niekoľkých metrov, na mieste určenia sa zväčša treba pri hľadaní ešte natrápiť. Ak je schránka umiestnená na verejnom priestranstve (námestia, pešie zóny, mosty), treba sa k nej dostať nepozorovane a tak, aby si vás muklovia („obyčajní“ ľudia) nevšimli. Zložitejší prípad nastáva vtedy, keď si s ukrytím dal niekto viac námahy. Potom sa hľadanie zmení na sériu riešenia niekoľkých hádaniek, kedy sa na prvej súradnici nachádza len vodítko k ďalšej atď, a nájdenie jednej kešky (poslovenčený výraz „cache“) môže trvať aj pol dňa. Po úspešnom odhalení pokladu to treba oznámiť na internetovej stránke. Za každú nájdenú kešku získavate body, špecialitkou je tzv. FTF – first to find – čo je označenie človeka, ktorý danú kešku našiel ako prvý. Kvôli FTF sú niektorí jedinci schopní urobiť čokoľvek, sú známe aj prípady, kedy náruživý hľadač vybavený baterkou prečesával lesy medzi Košicami a Prešovom počas hlbokej noci.
Iné využitieOkrem hrania a geocachingu sa dá Pocket PC použiť aj na iné, serióznejšie účely. Keďže väčšina nových prístrojov je dodávaná s nainštalovaným operačným systémom Windows Mobile, je na týchto mini počítačoch možné robiť takmer všetko, na čo sme zvyknutí z klasických PC. World, Excel, Powerpoint, Internet Explorer, Outlook, kalkulačka, adresár a plánovač úloh by nemali chýbať v základnej (už v rámci OS) výbave žiadneho PDA. Samozrejme ovládanie stylusom a virtuálnou klávesnicou nie je vhodné na serióznejšiu prácu, ale aj na to existuje liek – plnohodnotná externá klávesnica. Okrem klasického browsovania po internete pri zachovaní vysokej mobility (buď cez vstavané GSM alebo pomocou mobilného telefónu) môžete používať aj služby ako ICQ či dokonca Remote Desktop (vzdialená správa iného počítačového systému). V kombinácii s GPS modulom je Pocket PC neoceniteľným pomocníkom pri navigácii, čo uľahčí orientáciu v neznámych mestách alebo pri ceste do zahraničia. Kto často cestuje autom na služobné cesty, satelitnú navigáciu využije nespočetne krát.
Z multimédií si vychutnáte hudbu v rôznych hudobných formátoch (vrátanie mp3), videá v klasickom divx/xivd kodeku upravené pre rozlíšenia displeja 320 x 240, obrázky a zábavu na cestách poskytnú určite aj elektronické knihy. Pracovné prostredie, ako i niektoré aplikácie sú skinovateľné, resp. sa dajú aplikovať rôzne témy, takže nie je problém prispôsobiť si vzhľad svojho malého miláčika podľa vlastného vkusu.