UNITED GAMING A.S. |
UNITED GAMING A.S. |
Dňa 30. januára 2004 prebehla v Bratislave tlačová konferencia United Gaming a.s. s cieľom predstaviť túto novo založenú spoločnosť všetkým dôležitým médiám a teda aj širokej verejnosti. United Gaming (ďalej len UG) je prvou oficiálnou organizáciou na území Slovenska, ktorá chce svojou činnosťou pozdvihnúť hranie počítačových hier na profesionálnu úroveň. Jej činnosť spočíva hlavne v usporadúvaní akcií a podujatí (LAN parties), zastrešovanie rozdrobenej hráčskej komunity a vysielanie hráčov na rozličné majstrovstvá s súťaže rôzneho druhu.
UG si nasadili ciele poriadne vysoko, tím ľudí (spolu 19), ktorý stojí za touto spoločnosťou je na profesionálnej úrovni, výhradne zastúpený skúsenými jednotlivcami, ktorým nie je hranie hier cudzie. Činy sú pre mnohých z nás presvedčivejšie ako slová, UG aj keď sa zdá, že vznikla len nedávno, má obrovské skúsenosti s organizovaním veľkých herných podujatí: Libra GamesPárty I, II, Cofax GamesPárty, WCG Slovensko 2003 a vedenie niektorých projektov: counter-strike.sk, warcraft3.sk, progamingshop.sk. O ďalších plánoch UG sme sa porozprávali s predsedom predstavenstva Pavlom "Palid" Dlhošom:
Ako by si charakterizoval progaming na slovensku?
Progaming na Slovensku je zatiaľ úplne v plienkach. Všetky okolité krajiny sú ďaleko pred nami a to myslím aj také krajiny ako napríklad Rumunsko alebo Bulharsko. V týchto krajinách je už progaming na oveľa vyššej úrovni, už niekoľko rokov sa tam hrávajú ligy v progamingových hrách, majú vlastné asiociácie združujúce hráčov, profesionálne sponzorované teamy a organizácie venujúce sa progamingu a usporiadavaniu podujatí pre hráčov. V susednej českej republike sa organizujú obrovské akcie, či už LAN párty (posledne PG Challenge 2003) alebo Majstrovstvá českej Republiky. Aj vďaka českým kolegom sa mohli Slováci zúčastnovať aspoň týchto akcií a tak nazbierať cenné skúsenosti. Kedže sa už dlhšiu dobu pohybujeme v progamingu, rozhodli sme sa tento stav zmeniť a začali tvrdo pracovať na tom, aby sme pre hráčov priniesli kvalitné podujatia a veľa zábavy.
V čom spočíva vaše pôsobenie na trhu? Máte nejakú konkurenciu?
Podarilo sa nám dať dokopy ten najlepší team ľudí, ktorý chcú rozvíjať progaming na Slovensku, a ktorí sú ochotný preto aj niečo obetovať. Našim dlhodobým cieľom je snaha o uznanie Progamingu vládnymi inštitúciami ako športu a jeho podpora, podobne ako je to aj v iných krajinách napríklad v Rusku. Z tých krátkodobejších cieľov na tento rok, môžem spomenúť spustenie prvej CeloSlovenskej LAN ligy vo viac ako 11 mestách na Slovensku, finále o titul Majster Slovenskej republiky v počítačových hrách, usporiadanie kvalifikácií na olympiádu v počítačových hrách v San Francisku v USA World Cyber Games 2004, kde vyšleme za Slovensko našich reprezentantov. Taktiež zorganizovanie najväčšej LAN párty na Slovensku a niekoľko ďalších projektov na tento rok si nechám ako prekvapenie :-)
Konkurencia zatiaľ nieje, i keď viem o ďalších pripravovaných organizáciách, ktoré sa plánujú tento rok venovať hernej a progamingovej oblasti. Nedá sa to však považovať za konkurenciu, budeme len veľmi radi, keď sa nájde niekto kto bude pracovať na rozvoji progamingu na Slovensku.
Zoberme si krištáľovú guľu a pozrime sa do budúcnosti, na akej úrovni si myslíš, že budú turnaje v priebehu niekoľkých rokov?
Každým rokom sa to výrazne zlepšuje hlavne vo svete. Rok čo rok sú vyššie dotácie na výhry v hrách, čo priťahuje ďalších hráčov a i organizácia akcií a turnajov je z roka na rok profesionálnejšia. My sa budeme snažiť aby Slovensko viac v tejto oblasti nezaostávalo a budeme pre hráčov pripravovať čo možno najlepšie akcie.
Ktorá hra (vydaná alebo v príprave) má myslíš šancu stať sa najhranejšou a nahradiť tak niektorý z progamingovych titulov? Kto rozhoduje o nasadení multiplayerových titulov?
Momentálne možno v Európe (celosvetovo sú menšie rozdiely) považovať za progamingové hry: HalfLife-Counter Strike, Warcraft III, Starcraft: BroodWar, potom sú ešte na ústupe Quake 3 a Unreal Tournament 2003, ktoré už zo scény miznú. O tom, o ktorej hre možno hovoriť ako progamingovej rozhodujú najmä hráči, iba tie najhranejšie multiplayerové hry sa stanú progamigovými. Organizácie ako CPL, WCG, ESWC či CXG nasadzujú potom tieto hry do dotovaných turnajov, to láka teamy aby pravidelne trénovali a zúčastňovali sa tiež národných líg, čo zase priťahuje ďalších ľudí.
Veľké šance majú hry ako NHL 2004, Fifa 2004 vďaka spoločnosti EA, ktorá začala podporovať kompetetívne hranie. A z oznámených titulov sa čaká najmä na hru HalfLife2, ktorá sa isto stane hitom a ďalším progamingovým titulom.
Keď porovnáš slovensko a ostatné okolité krajiny (ohľadne profesionálneho hrania samozrejme) v čom sa odlišujeme? Máme šancu sa dostať medzi špičku?
Šancu máme, i keď momentálne medzi svetovú špičku nepatríme. Veľmi veľa záleží od rozvoja internetu, ktorý je dôležitý pre hranie multiplayer hier. Tie krajiny kde je vysoká penetrácia internetu majú najlepšie podmienky na tréning a práve tieto patria k najlepším. Najlepšie sú na tom severské krajiny ako Švédsko či Dánsko, kde je najvyššia penetrácia internetu v Európe, práve z týchto krajín sú najlepší hráči sveta. Dúfam, že rozvoj internetu či už v podobe ADSL alebo káblového pripojenia, výrazne zvýši hráčsku základňu a počet kvalitných hráčov.
Myslíš, že sa niekedy stane hranie hier rešpektovaným športom?
Ako som už spomínal všetko smeruje k tomu, o niekoľko rokov tomu tak bude vo väčšine krajín a ja dúfam, že Slovensko bude jednou z nich.
Čo je najväčším lákadlom pre ľudí na multiplayerových tituloch?
V prvom rade je to asi komunita. Ľudia sa denno denne stretávajú na serveroch kde spolu hrajú hry, a tak vzniká množstvo priateľstiev. A keď sa chcete stretnúť s priateľmi, ktorí od vás bývajú aj niekoľko 100 kilometrov tak chodíte za nimi (i keď len virtuálne) znovu na ten server, aby ste sa mohli spolu porozprávať, zahrať si, a zabaviť sa. Potom je to tiež motivácia stále sa zlepšovať a byť lepší ako ostatný, je to prirodzená ľudská vlastnosť takže sa niet čomu čudovať, že multiplayer hry hrá tak veľa ľudí. Pre tých najlepších sú to tiež finančné výhry, ktoré môžu získať na turnajoch a súťažiach usporiadavaných či už po internete, v herniach, LAN párty alebo na veľkých akciách.
Aké sú plány Unitedgaming do budúcnosti?
Veľa z nich som prezradil v úvode ale najbližšie je to spustenie celoSlovenskej LAN ligy, ktorej registrácia začne 2.2.2004 a o ktorej sa dozviete vrátane registrácie na stránkach www.unitedgaming.sk.
|