HRY NA MOBIL |
HRY NA MOBIL |
Hodnotenie: 90%
Tak túto hru si mnohí bradatí a Xt-čkom odkojení PC-čkári pamätajú. Princíp je geniálny a samozrejme aj jednoduchý. Hráme v úlohe údržbára, ktorý má problém s potrubím. Úlohou je spojiť hlavný ventil s vytekajúcou vodou s vodovodnou batériou tak, aby voda nevytiekla mimo trubiek. Herné pole je rozložené na štvorčeky, kde pokladáme jednotlivé súčiastky nie nepodobným tým z tetrisu. Sú rôzne zohýbané a dá zabrať spojiť ich do požadovaného smeru. Súčiastky padajú do zásobníka v pravom rohu (použiteľná je len tá, ktorá je na spodu), takže než niektorú použijeme, môžeme si trocha rozmyslieť taktiku, ako trubky povedieme. Ale času nie je nikdy dosť, hlavne vo vyšších leveloch tečie voda “proklatě rychle“ a treba aj premyslenú cestu niekoľko krát meniť. Ak súčiastka, ktorá nám nevyhovuje je na rade v zásobníku, jednoducho ju položíme hocikam do hracieho poľa. Problém nastáva, keď ešte nie je dokončené potrubie a na hracom poli už nie je miesto na pokladanie nepotrebných súčiastok. Vtedy treba pokladať časti už na položené a hra takýto spôsob tvrdo trestá mínusovými bodmi. Kľudne sa môže stať, že po dohraní levelu máte menej bodov než, keď ste začínali, len preto, že ste veľa krát “prepísali” už položenú súčiastku. Jednoduché, hrateľné, geniálne. Medzi nevýhody patrí, že sa hra nedá ukladať a nedá vám ani žiadne heslá po dohraní levelu, takže po reštarte treba vždy začínať odznova. Grafika je jednoduchá, ale prehľadná a mení sa v každom levele. Hudba a zvuky sú dosť slabé, ale väčšinou sa ľudia hrajú počas cesty nejakým hromadným prostriedkom, takže si ich väčšinou aj vypnú, aby na nich spolucestujúci nekukali ako na debilov.
Detonate -Macrospace
Hodnotenie: 93%
PCčkári bradatejší než židovské prirodzenie si určite spomínajú na Dynablaster alebo novšieho Bombermana. Veľmi to obľúbenú hlavne multiplayerovú gamesku. V trocha pozmenenej forme sa dostáva aj na mobilné telefóny. Príbeh hra síce má, ale nie je dôležitý. Posúďte sami. Veliteľ Zack Master dostal bojovú úlohu zničiť základňu zlého doktora Zorka. Koniec príbehu. Na začiatku má Zack k dispozícii len jednu bombu a je pomalý ako slovenská reforma zdravotníctva, ale len čo nájde potrebné bomby a korčule pre zrýchlenie, tak je nezastaviteľný viac než 80 ročný dôchodca pri rožkoch v LIDLy 5 minút po otvorení. Ďalej sa dá zobrať ešte ohník pre väčší dostrel a štít na ochranu pred výbuchom. Nepriatelia postupne pritvrdzujú a robotov, ktorí chodia od steny po stenu, nahrádzajú stíhačky, ktoré prechádzajú aj cez múr a sú dosť nevyspytateľné. Na konci každého 3. levelu je boss, a na konci deviateho, samotný doktor Zork chránený niekoľkými bossmi. Grafika je veľmi pekná a dosť farebná, zvuky hudba a vibrácie sa tiež podarili a dohranie zaberie pár hodín. Ovládanie je pomocou kríža alebo tlačidiel + tlačidlo pre bombu, takže nič zložité. Hra sa automaticky ukladá v každom leveli, čo je pri stúpajúcej obtiažnosti len dobre. Nevýhodou je, že do hry by mohol byť zaradený multiplayer aspoň cez bluetooth, čo by hratelnosť posunulo o dve galaxie vyššie a bitky pod lavicou počas tak nudnej hodiny, ako je dejepis alebo geografia, by nabrali pekelné obrátky.
Hodnotenie: 84%
Portovanie nových akčných hier z PC na mobil boli väčšou raritou ako 12 ročná bezdetná cigánka. Zámerne hovorím boli, pretože konverzie na mobil prichádzajú už len niekoľko mesiacov po vydaní na PC. Výnimkou nie je ani XIII, čo je síce na PC FPSka a na telefóne arkáda, ale autori kládli veľký dôraz na zachovanie určitej podobnosti medzi jednotlivými portami. Nechýbajú spoločné komixové atribúty ako “wham“, “aaawww”, “pow”, ”ratatata” komixové bubliny pri rôznych akciách, ako je streľba alebo smrť a tiež dej až na nejaké detaily verne kopíruje dej z PC. Nechýba čierna expertka na výbušniny a zbrane Jonesová, záchrana dôležitých rukojemníkov, ochrana Jonesovej pri hackovaní do počítača, zbieranie rôznych kľúčov od sejfov a samozrejme strieľanie po nepriateľoch. Nášmu agentovi sa dostanú do rúk zbrane ako samopal alebo brokovnica a na konci levelov nechýba súboj s obligátnymi bossmi. Postavička agenta skáče na všetky (dve) strany, strieľa, krčí sa pred guľkami, robí kĺzačky, čo spôsobuje často problémy s ovládaním a v určitých nabitých momentoch a návale nepriateľov sa stáva hra takmer nehrateľnou. Pri troche cviku sa na to dá zvyknúť, ale na telefóny, ktoré to zvládnu všetko naraz si musíme ešte počkať. Alebo si všetci kúpime N-Gage. Grafika sa naozaj podarila. Krásnučké počítačíky, kochlíky na kvetinky, elektrické lúčiky (ÁU), nepriateličkovia (ÁAAUU), výbušíčky (ÁAA...smrť). Zvukovo, ale nič moc, v menu 10 sekundová skladba a v hre počuť len výstrely a to len vaše. Ale, ako som už uviedol hore, nič podstatné a zvuky zatiaľ hru na mobiloch nerobia.
Prince of persia: Harem adventures – Gameloft
Hodnotenie: 96%
A ďalšia bradatá hra z praveku PC a nehovorte mi, že ste aspoň o tejto niečo nepočuli. Rozprávanie o Princovi by bolo nosenie igelitiek to TESCA, takže len telegraficky. Perfektná animácia postavičky ako na PC, šabľové súboje, 7 rôznych levelov, super ovládatelnosť, nástrahy v podobe pichliačov a gilotín. Nášľapné tlačidlá otvárajúce mreže, geniálna hratelnosť a vysoká znovuhratelnosť pri hone za lepším časom. Mám rekord pod 10 minút. Je niekto lepší?