LG 20'' FLATRON WIDE |
LG 20'' FLATRON WIDE |
Druhý monitor, ktorý vám od LG predstavíme, bude Flatron Wide 20,1'' L204WT. Je to menší a cenovo výrazne dostupnejší brat 24'' Flatronu, ktorý sme vám predstavovali minule. 19'' a 20'' monitory sú teraz v kurze a k tomu kurzu sa už pridáva aj širokouhlé rozlíšenie, ktoré dnes podporuje už takmer všetko. Starý 4:3 rozmer vynútený CRT obrazovkami už ustupuje a obraz sa konečne stáva impozantnejším v celej svojej dĺžke. Keď si k tomu domyslíte kontrast 2000:1, rýchlosť zobrazovania 5 ms, máte LG Flatron Wide 20,1'' monitor, monitor pre bežné používanie s nadštandardnými parametrami.
Nebudeme sa zaoberať detailnými testami obrazu monitora, ale prejdeme si praktické veci, ktorými monitor oplýva a ktoré by hráči, ako vy mohli aj prakticky využiť.
Základné špecifikácie monitora 20.1" LG Flatron Wide
- rozmer: 20,1 palca - 51 cm
- kontrast: 2000:1
- odozva: 5 ms
- jas: 300 cd/m2
- vstupy: VGA, DVI
- rozlíšenie: 1680x1050
- veľkosť bodu: 0.258
- pozorovací uhol: 160/160°
Porovnanie s 24 palcovým LG.
|
LG 20,1" má na svoju veľkosť obrazovky vysoké rozlíšenie 1680x1050 a teda menšiu veľkosť jedného bodu na obrazovke, vďaka čomu je ostrejší bez badateľných bodov, ale spolu s tým sa zmenšuje štandardné písmo v systéme. Teda, ak prechádzate napríklad z klasického CRT 19" monitora alebo 4:3 LCD 19", kde ste používali rozlíšenie 1280x1024, tu bude štandardné písmo v systéme trochu menšie. Je to samozrejme len otázka zvyku, ale ak myslíte, že by vám to mohlo vadiť a plánujete prejsť na širokouhlý LCD monitor, možno pre vás bude lepší 19", kde je nižšie rozlíšenie 1440x900, alebo ak máte trochu viac peňazí na 22", ktorý ponúka rovnako 1680x1050 rozlíšenie. 20" je však optimálnym kompromisom medzi týmito dvomi, ako cenovým, tak aj veľkostným.
Na rozšírený širokouhlý obraz si rýchlo zvyknete a pocítite rozšírenie plochy, ktoré budete môcť priamo v systéme využiť na rôzne veci. Napríklad Vista ponúka Sidebar, kam si nahráte rôzne gadgety, ktoré chcete mať stále na očiach. Vo Worde zas získate miesto pre dve strany vedľa seba a samozrejme najbadateľnejšie je využitie v hrách a filmoch, kde si užijete naozajstný širokouhlý zážitok. Na toto všetko si rýchlo zvyknete a už sa nebudete chcieť vrátiť späť k rozlíšeniam s pomerom strán 4:3.
Ak ešte stále máte CRT monitor a bojíte sa prechodu na LCD s tým, že stratíte farby a rýchlosť odozvy, toho sa pri nových LCD sa už nemusíte báť. Síce je pravda, že farby stále trochu zaostávajú, ale rýchlosť je už vysoká, monitory sú výrazne menšie, ľahšie a hlavne vás už neožarujú.
Monitor v akcii, kvalitný obraz, veľmi dobrá odozva.
LG Flatron Wide sa z vonkajšieho vzhľadu snaží byť minimalistický, dokonca aj tlačidlá menu sú skryté vzadu, aby nenarúšali úzky rovnomerný strieborný rám okolo obrazovky. Monitor sa dá nakláňať dopredu dozadu, chýba mu výškové nastavenie a nečakajte tu ani pivot.
Menu monitora je štandardné, máte tam základné veci ako jas, kontrast, gamma, RGB, posúvanie obrazu, ostrosť. Ale zo zaujímavych možností je tu funkcia na vypnutie power svetielka na monitore, ktoré vás potom nebude otravovať. Flatron f-engine umožnuje na monitore prestavovať tri predvolené nastavenia parametrov obrazu a to pre movie, text, a user nastavenia. Monitor pekne umožní prezrieť si aktuálne a nové nastavenia na polovici obrazu.
Vzhľadom na 20" obrazovku sa nemusíte báť ani spotreby. V bežnom móde vám zožerie okolo 30 W, LG síce udáva 45 W, ale to len ak radi pracujete pri maximálnom jase. Standby mód žerie 1 W.
Monitor ponúkne dual pripojenie a môžete naň pripojiť VGA alebo DVI výstup, alebo oba naraz a prepínať si potom medzi nimi. Teda napríklad si naň môžete zapnúť PC a konzolu a prepínať si tlačidlom vstup, ktorý práve potrebujete zapnúť. Nenájdete tu obraz v obraze alebo rozdelenie obrazu ako na minule spomínanom 24'' Flatrone, ale to je už dané cenovou kategóriou oboch monitorov.
Príjemné porovnávanie jednotlivých predefinovaných módov.
A teraz jedna z hlavných výhod, prečo je tento monitor dobrý pre tých, ktorí prechádzajú zo starých 4:3 monitorov. Monitor má totiž automatickú detekciu 16:10 a 4:3 obrazu, teda ak potrebujete použiť 4:3 rozlíšenie, monitor obraz neroztiahne, ale nechá v pôvodnom formáte a presunie obraz do stredu monitora. V tomto móde budete mať na krajoch monitora čierne pásy. Veľkou výhodou je to hlavne pri starých hrách, ktoré ešte nepoznajú širokouhlé rozlíšenia a ktoré väčšina širokouhlých monitorov deformuje. Tu si ich budete môcť zahrať v ich pôvodnom poňatí.
4:3 rozlíšenie monitor automaticky detekuje
Oplatí sa kúpiť?
Celkovo je monitor určený pre užívateľov, ktorí chcú preniknúť do širokouhlého sveta novej generácie, 19 palcov je im málo, 22 palcov veľa a ich cieľom je priemer s vysokým rozlíšením za dobrú cenu. V tomto prípade za svoje preniaze dostanú monitor s vysokou rýchlosťou odovy, vysokým kontrastom a kvalitným obrazom, bez chybných bodov (aspoň na našich monitoroch v redakcii sa žiadny nevyskytol).Ak máte viac peňazí na monitor, nabudúce si prejdeme 22" LG Flatron monitor.