ASUS EEE |
ASUS EEE |
EEE v plnej kráse.
|
Veľkostné porovnanie so Sony PSP...
|
... a s klasickým 14" notebookom
|
Klávesnica je síce plnohodnotná, ale na dlhšiu prácu nevhodná.
|
EEE disponuje okrem iného aj čítačkou SD/MMC kariet.
|
Pohľad z boku.
|
Základná obrazovka s aktivovanou záložkou Internet.
|
Sector sa vo Firefoxe číta hlavne vďaka svojej fixnej šírke relatívne pohodlne.
|
MS Office? Nie, Open Office!
|
Skúsenosti z používania
Začnime napríklad výdržou batérie. Pri zapnutom Wi-Fi a nastavení jasu obrazovky na 50 % som na jedno nabitie dokázal browsovať, chatovať a pozerať videá z youtube niečo málo pod tri hodiny, čo pokladám za veľmi slušný výsledok. Pozitívnym prekvapením je bezproblémová prevádzka. To už opakujem po niekoľkýkrát, ale predinštalovaný Linux funguje vzorne, problém mu nerobia ani klasické USB zariadenia. USB kľúč s filmami vo formáte Xvid či Divx sa okamžite stáva videotékou, nie je potrebné inštalovať žiadne kodeky, akurát treba v nastaveniach zmeniť jazyk tituliek (ktoré sa mimochodom načítavajú automaticky, tak ako to poznáte napr. z VobSub). 4 GB SSD pevný disk výborne poslúži ako miesto na zálohovanie fotiek na dovolenke, keď vám už dochádza miesto na pamňťovej karte vo fotoaparáte.
Príliš som sa nevenoval Open Officu kvôli zmieňovanej absencii diakritky, ale kto si tento balík vyskúšal na platforme Windows, vie, čo môže očakávať. Browsovanie po internete si vzhľadom na menšiu obrazovku vyžaduje viac scrollovania, ale Sector.sk je dizajnovaný na šírku 800 a to je najhlavnejšie :-). Kvalita prenosu zvuku a obrazu cez Skype je relatívne vysoká, ani v tomto sa nemá EEE za čo hanbiť.
Otvorene treba pomenovať negatíva. 7“ uhlopriečka displeja je naozaj vhodná iba na krátkodobé používanie, rovnako ako klávesnica s malými tlačidlami. Ľudia s hrubšími prstami majú v tomto prípade bohužiaľ smolu. Oba nedostatky sa dajú odstrániť pripojením externých zariadení, či už monitora alebo klávesnice. Pri bežnej prevádzke je EEE úplne tichý, keď ho ale viac zaťažíte, roztočí sa v jeho útrobách chladič, ktorý nepríjemne piští. Počas dňa je to nepostrehnuteľný zvuk, v noci, resp. v tichom prostredí predsa len trochu vadí.
Koľko si myslíte, že EEE stojí?
Všade, kde sa EEE objaví, vzbudí rozruch. Dámy obdivujú jeho malé rozmery (aj keď je im všeobecne skôr bližšie robiť opak :-)), páni neveriacky krútia hlavy nad ponúkanými možnosťami. Iste, treba na rovinu povedať, že ASUS 701 nie je vhodný ako pracovný notebook, na to má príliš malý displej a klávesnicu (diplomovku alebo pracovný projekt by som na ňom písať nechcel). Ako sekundárny notebook do rodiny, určený na kontrovanie pošty, internet, chatovanie, Skype, občasnú krátku prácu, prípadne pozeranie filmov pred zaspaním sa však hodí priam ideálne. Pripočítajte si k tomu malé rozmery, váhu a dostávate takmer ideálneho spoločníka na cesty.
Nakoniec som si nechal to najlepšie. Koľko si myslíte, že EEE stojí? Tipujete 30 tísic poctivo zarobených slovenských korún? 20 tisíc? Kdeže, uberte. 15? Ešte uberte! Presnú maloobchodnú cenu vám nepoviem, ale podľa veľkoobchodnej ceny a priemernom rabate našich obchodníkov, by som si dovolil tipnúť tak 11 - 12 tisíc. A to je za ponúkané možnosti viac ako dobrá cena!
Skúste tento link a nechajte sa prekvapiť cenou.