KRÍZA DORAZILA DO VIDEOHERNÉHO PRIEMYSLU |
KRÍZA DORAZILA DO VIDEOHERNÉHO PRIEMYSLU |
Ešte pred niekoľkými mesiacmi si táto brandža myslela, že je imúnna. Sled opatrení, ktoré sa začali objavovať v médiách a teraz sa už uplatňujú v praxi, však svedčí o opaku. Ani videohry nie sú mimo súčasnej recesie, akurát na ne doľahla s menším oneskorením...
Bublina 2008 v novodobej kríze
V apríli minulého roka platilo, že videohry sú silné odvetvie a aj v čase krízy si zatiaľ vedú so cťou. Výrobcovia i hráči sa ešte nespamätali z fantastického roka 2007, kde uspeli pokračovania (Call of Duty 4, Halo 3), aj nové tituly (Bioshock, Mass Effect, Assassin’s Creed). Pri multimiliónových predajoch existovala záruka zdravého priemyslu – záujem bol o ďalšie diely sérii i úplne nové.
Jar prebehla výborne – všetci sa tešili na GTA IV, priemysel sa bavil vlastnými bitkami typu EA chce kúpiť Take 2. Okolitý svet riešil prvé znaky krízy, no hráči húfne kupovali Metal Gear Solid 4, Super Smash Mario Brawl, Mario Kart i Wii Fit za 99 eur!
Leto pominulo a jeseň na nás vyvalila veľké množstvo titulov. Opäť sa tu tisli pokračovania a nové hry, ktoré vyskúšali záujem nakupujúcich. Nejeden analytik vopred varoval, že tento rok sa vplyvom krízy premietnu do nákupných košíkov trošku iné preferencie. Osvedčené značky by mali dostať prednosť pred novými. To znamenalo určité varovanie titulom ako Dead Space, Mirror’s Edge a upokojenie pre Call of Duty, Tomb Raidera, Prince of Persia či nového Bonda…
Hry nenapĺňajú očakávania...
Väčším problémom sa stala predajnosť niektorých známych sérií. NFS Underground, Tomb Raider Underworld, Prince of Persia či nový Bond mali maximálne očakávania, no veľmi striedme výsledky. Iste, pri Bondovi či NFS si to zlízli hry aj v kritikách s menším hodnotením, no nový Tomb Raider i Prince of Persia boli aj chválené a predsa nie tak dobre predávané. Odhliadnime na chvíľu od únavy materiálu či prestrelené očakávania výrobcov, tieto hry nemútili vodu ako pravé vianočné hity.
Smutné štatistiky výpovedí a predajov
Starosti majú aj veľkí výrobcovia. Ubisoft vytvoril úspešného Shawn Whitea a zajace s TV Party majú fajn predaje, no Prince of Persia len mierne a EndWar číslami sklamal. Princa mohol zraniť neskorší termín a iný štýl, EndWar zase strategický žáner, no UbiSoft márne hľadal hit a la Assassin’s Creed.
V EA je už problém na oboch frontoch. NFS dopadlo tragicky – po kritikách to ukázali aj predaje. Novinky sa zase toľko nepredávajú. Od výbornej vízie ponúknuť novinky i známe hity v miliónových číslach sa finančníci dostali k prehrabávaniu priemerných výsledkov. A mocný Activision Blizzard? Druhý datadisk pre World of Warcraft i Call of Duty: World at War zabodovali parádne, nový Bond už menej, ale zatiaľ mergovaná firma obstála so cťou.
Aký bude rok 2009?
Herný priemysel nepostihla recesia v prvom, ale až druhom slede. Aj keď podobne ako filmový priemysel v čase krízy ponúkajú hry útechu a štít pred neľahkým dianím. Dobrý film (a už aj dobrá hra) sú pomocníkmi. Len je otázne, koľko ich uspeje, lebo časy krízy sa často vyznačujú niekoľkými silnými trhákmi a slabými predajmi ostatných produktov. Čo je do veľkej miery prípad Vianoc 2008.
Recesia sa premietne do tejto brandže už naplno. Pre výrobcov to bude znamenať jediné – môžu sa pripraviť na nižšie predaje konzol. Pokiaľ nebudú dramaticky nízke, nebude potrebné vyvíjať nové systémy. Vďaka súčasnej ekonomickej kríze si totiž nikto nedovolí vyvíjať nový systém. Na druhej strane ani nemusí či nemôže. Nintendo sa predáva maximálne, PS3 sľúbuje 10-ročný cyklus a zase je možné, že súčasnou konzolou môže pekne preklenúť roky krízy – navyše na vývoj nového systému ani nemá financie. A Microsoft novú konzolu tiež nepotrebuje – teraz keď sa dostal do čiernych čísel sa mu darí, zatiaľ je pred Sony (čo s X360 od roku 2005 aj chcel), a tak je zbytočné investovať do nového železa a bojovať s ním... vlastne len proti sebe samému.
Otázka hier je komplikovaná. Je možné, že niektoré firmy ťažké roky neprežijú, iné budú investovať a fungovať v obmedzenom móde. Škrtanie nákladov bude na programe dňa, tým pádom je možné vyhodenie menej perspektívnym titulov a la Tiberium. Veľké firmy si môžu dovoliť vyhodiť pár hier, no ak rovnako budú konať aj menšie a stavia iba na jeden-dva tituly, môžu sa popáliť. Preto bude nutné vybalansovať vydávané hry. To by teoreticky mohlo pomôcť hráčom na rozloženie kupovania hier (aj keď v menšom počte). A zároveň existuje šanca, že firmy by si mohli rozložiť hry na dlhšie obdobia a nesledovať iba dve hlavné sezóny (jar a jeseň), čím by hráči získali a jednotlivé novinky medzi sebou neparazitovali.
Next-gen už sám o sebe prináša nie príliš veľké množstvo hier a kvantita sa môže mierne znížiť. Investícia do nových značiek bude riskantná, takže nás čaká predsa len balans na hrane pokračovaní, rôznych licencií filmov a podobných stávok na istotu.
Rok 2009 je zatiaľ slabší vo svojom výhľade – nesľubuje pecky ako rok 2007, ani novinky od majstrov ako Hideo Kojima, Peter Molyneux, Will Wright či Cliffy B. Netreba sa báť, že nebudete mať čo hrať a aj hity budú (Killzone 2, Resident Evil 5 už o pár týždňov), ale už ich bude menej. A je celkom možné, že v máji si nekúpite nové GTA či Metal Gear Solid, ale X-Mena, Terminatora, Transformers a možno budete preklínať prepojenie filmov a hier. Ale to je už iná téma...