ATARI BLAZE HANDHELD |
ATARI BLAZE HANDHELD |
Boom retro konzol so sebou prináša aj návrat Atari konzoly hneď v niekoľkých verziách a to ako handheld, tak aj ako joystick. Teda konzola je prerobená do podoby joysticku, ktorý pripojíte k TV, alebo priamo handheldu s displejom. My tu máme Blaze Atari Retro Handheld, ktorý tak ponúkne zmenšenie Atari konzoly z konca 70-tych rokov do minimalizovanej podoby. Je to konzola vašich otcov, alebo starých otcov s extrémnymi retro hrami, ktoré svojho času rozbiehali herný biznis.
Špecifikácie:
Displej: 2.4 palcový LCD
Napájanie: 4x AAA batérie
Výstupy: Slúchadlá, TV
Softvér: 50 hier
Handheld prichádza v retro vyhotovení, ktoré sa snaží pripomínať klasické Atari 2600, teda kombinácia čierneho plastu a hnedého dreva. Tu je však drevo nahradené hnedým textúrovaným plastom. Na pohľad to nevyzerá zle, ale na dotyk to pôsobí lacno. Nakoniec, čo najnižšie náklady boli zrejme aj cieľ autorov, a teda dopĺňa to slabší displej a v handhelde nie je vstavaná batéria, ale funguje na štyri AAA batérie, ktoré si musíte dokúpiť.
Z výstupov handheld ponúka ako možnosť slúchadiel, ak chcete jednoduché pípanie hier počúvať v slúchadlách, tak aj možnosť výstupu na TV cez AV out, kde si ale musíte dokúpiť kompatibilný kábel. Nechýba tlačidlo na zapínanie a hlasitosť. Z ovládačov prináša jeden d-pad ako náhradu joysticku a dve štandardné tlačidlá. Ďalšie funkcie hier ovládate cez Start a Select, ktorých súčasným stlačením oboch tlačidiel konzolu resetujete a vraciate sa do úvodného menu s výberom hier.
Zvláštnym doplnkom je LED dióda v pravom hornom rohu, ktorá sa nezdá ako najvhodnejší doplnok. Je príliš silná a zapnutie zariadenia vyslovene nepotrebujete mať naznačené diódou, keďže vám svieti displej.
Po zapnutí vám handheld ukáže výber 50-tich klasických Atari titulov. Tesa úplne prvých retro titulov v časoch, kedy hry boli zložené z pixelov veľkých ako päsť a farby v hrách ste mohli rátať na prstoch jednej ruky. Na danú dobu to však bolo niečo nevídané a zaujímavé. Nájdete tu tak legendárne hry, ako Asteroids, Breakout, Centipede, Missile Command, Pong a veľa ďalších hier, medzi ktorými nechýba golf, bowling, tenis, pinball, kasínové hry atď. Všetko v úplne jednoduchom spracovaní.
Ponuka je rozmanitá, od arkád, športov, cez lietadielka, autá až po stolné hry. Niektoré sú graficky lepšie, niektoré úplne hrozné a nechýbajú ani textové hry. Vizuálne najlepšie sú športy, kde majú postavičky aspoň aký-taký tvar. Väčšinu hier si zahráte najviac pár minút, niektoré nevydržíte ani toľko.
Čo sa týka ovládania, hry boli pôvodne navrhnuté na joystick a nedá sa povedať, že by sa d-padom ovládali práve najlepšie. Záleží od hry, ale napríklad v Breakoute je pohyb veľmi citlivý a na jedno stlačenie tlačidla prejde palička viac ako by ste čakali a často je tá vzdialenosť náhodná. Veľmi ťažko sa nastavíte pod padajúcu loptičku. Rovnako všetky autíčka a všetko, čo si vyžadovalo rýchle a presné reakcie, sa hrá dosť zle. Centipede je na tom lepšie, ale tiež tam bude presnosť problém. Asteroids ako tak viete zahrať, aj keď tam to na miniatúrnej obrazovke nie je práve najprehľadnejšie.
Najzaujímavejšou hrou je tam asi Adventure (video, ako má prostredie vyzerať bez pixelov, pekne ukázal reboot). Je to prakticky predchodca všetkých RPG a dungeonov. V jednoduchých miestnostiach musíte hľadať kľúče, otvárať brány, niekedy zobrať meč, ak je v ďalšej miestnosti nepriateľ. Musíte sa aj vracať a prechádzať bludiskom. Na tú dobu je to prekvapivo hlboké, aj keď vaša postava je len štvorček. Prejdenie hry trvá tak 15 minút.
Všetky hry sú relatívne jednoduché, krátke, často však náročné, sú to ešte hry z časov predtým, ako začali mať hry aj hĺbku, alebo väčší obsah. Tie nasledovali až v neskorších tituloch, ktoré tu chýbajú. Tony lepších hier alebo aj vylepšených verzií týchto hier nájdete na mobiloch zadarmo, ale keď už pre nič iné, hry sa oplatia zahrať pre štúdium histórie hier. Je to ako návrat v čase do hier, ktoré dnes aj začínajúci programátor spraví za hodinu. Ukazuje to, aký pokrok hry spravili za 40 rokov. Uvidíme, ako sa naše dnešné hry budeme my alebo budúce generácie pozerať o ďalších 40 rokov.... Možno dostanú retro Xbox digitálnu šošovku do oka.
Handheld má však aj chyby a okrem toho, že sa mi niektoré hry zdali zabugované a nedali sa ovládať, alebo som ich nevedel hrať, celý handheld sa niekedy nechcel spustiť. Niekedy sa totiž nabootoval len do bielej obrazovky a prebral sa až na niekoľké zapnutie, respektíve po určitom čase od vypnutia. Je to zvláštna chyba a neviem, či je to špecifické len na tento handheld, alebo to môže robiť každému.
Chýábalo mi tu však druhé ovládanie. Na handheld by sa síce ani nezmestilo, ale veľa starých Atari hier je spravených pre dvoch hráčov. Pri niektorých hrách je zvláštne, keď je polovica obrazovky je zamrznutá, alebo sa druhá postava nehýbe, lebo druhý hráč neovláda.
Ak to zhodnotím, je to handheld zaujímavý na tri veci a to pre nostalgiu pre starších hráčov, ktorí hrávali ešte koncom 70. a začiatkom 80-tych rokov a pripomenie im to mladosť aspoň na chvíľu. Druhá vec je historické hľadisko, aby ste mali doma časť hernej histórie, ktorú takto môžete študovať a uvidíte jej začiatky. A nakoniec vám handheld môže môže pekne dotvárať vašu poličku s hrami. Pretože presne na to je handheld dizajnovo stavaný. Spodná hrana je totiž plochá a pekne môže stáť a vynímať sa vo vašom hernom zátiší.
Ale jednu vec tam len ťažko nájdete - a to je zábava. Neviem si predstaviť, ako presne môžu tieto hry dnes niekoho na dlhšiu dobu zabaviť. Možno na chvíľu si to preklikáte a poskúšate, dlhšiu zábavu tam ťažko nájdete. Napriek tomu to za cenu mierne cez 30 eur nemusí byť zlý darček otcovi, starému otcovi, alebo aj dieťaťu, ak ho chcete potýrať a ukázať mu, čo sa niekedy hrávalo. Možno ho na pár minút odpútate od Fortnite.