KINGSTON FURY RENEGADE PCIE 4.0 NVME M.2 SSD |
KINGSTON FURY RENEGADE PCIE 4.0 NVME M.2 SSD |
SSD disky si za posledné roky prešli parádnou evolúciou. Nielenže sú čoraz dostupnejšie aj vo veľkých veľkostiach, ale zároveň poriadne rastie aj ich rýchlosť. Vidieť to môžeme prakticky neustále. Dobrým príkladom môže byť Kingston, ktorý už na trhu má parádny a bleskovo rýchly KC3000, ale teraz sa rozhodol priniesť konkurenciu vlastne sám sebe v podobe nového Kingston FURY Renegade PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD. Ten síce vychádza zo základov svojho predchodcu, ale prináša aj nejaké zmeny, pritom cena sa oproti jeho predchodcovi veľmi nemení.
Veľa toho dobrého zostáva zachované a to hlavne fakt, že FURY Renegade využíva populárny a hlavne kvalitný osemkanálový Phison PS5018-E18 controller. Disky využívajúce Phison E18 patria medzi tie najlepšie na trhu a Phison sa chváli, že dokáže zabezpečiť dych vyrážajúce rýchlosti a aj jeden milión IOPS v oboch smeroch. Ďalej tu Kingston využíva Micron 176-Layer 3D TLC NAND čipy, ktoré sme už tiež videli v KC3000, takže z mnohých pohľadov vlastne tento nový disk nie je až tak nový, ale skôr stávka na overené a kvalitnú istotu.
Ako môžete vidieť v detailných špecifikáciách vyššie, disk ponúka naozaj vysoké rýchlosti a vybrať si môžete z rôznych variantov- nám sa do rúk dostala 2TB verzia, teda verzia s rýchlosťami sekvenčného čítania/zápisu 7.3/7.0 GBps. A kým špecifikácie sú v prípade tohto disku naozaj špičkové, cena je už niekde inde a takýto disk dostanete za približne 350 eur. Platí sa tu tak za kvalitu, ale na druhú stranu je rozdiel oproti KC3000 s rovnakou veľkosťou a takmer identickými špecifikáciami len nejakých 5 eur a v takom prípade sa naozaj viac oplatí novinka FURY.
Kingston tu naozaj vsadil na rýchlosť a ako ukazujú testy, FURY prekonáva konkurenciu od Samsungu aj Western Digital. A to ako v čítaní, tak aj zápise, kde sa dostáva pred 980 PRO alebo SN850. V benchmarkoch nedosahuje až vyššie uvedené čísla, ale stále je v čítaní 7000MBps a v zápise tesne pod 6500MBps. Interné kopírovanie obrovského množstva dát si taktiež dokáže udržať rýchlosť až okolo 1,8GBps. Akurát v zápise 4K benchmarku ťahá disk v porovnaní s konkurenciou za kratší koniec, avšak nie tak výrazne. Zaujímavé je, že pohodlne v rýchlostiach prekonáva aj spomínaný KC3000, čo je takmer totožný disk.
Disk samozrejme môžete používať na PC v podporovanej doske a využiť môžete aj softvér Kingston SSD Manager, čo je vlastne aplikácia na jednoduchú správu disku. Viete ho prostredníctvom jej updatovať na novšiu verziu firmvéru, indikovať jeho stav, merať aktuálnu teplotu, zaplnenie, zobraziť si udalosti a podobne. Disk je ale kompatibilný aj s PS5 konzolami (návod na jeho inštaláciu nájdete tu). Tam si konzola robí vlastný benchmark a namerala rýchlosť čítania 6490,958MBps, čo stále vysoko prekonáva rýchlosť interného disku.
Disk tak so sebou prináša vysoké rýchlosti nielen na PC, ale aj na PS5 konzoly, kde sa to taktiež premietne do rýchlosti inštalácie, kopírovania a aj nahrávania, aj keď to je oblasť, kde záleží od konkrétnych hier a aj od toho, či hráte natívnu PS5 hru alebo PS4 hru v rámci spätnej kompatibility. Zoberte si napríklad tak masívnu hru ako Final Fantasy VII Remake s veľkosťou takmer 91GB. Disk ju dokázal skopírovať za 1 minútu a 7 sekúnd. Mierne sa skrátili aj nahrávania v porovnaní s interným diskom, ale sú tu rozdiely len v desatinách. Hry ako No Man’s Sky a iné dokážu priniesť väčší benefit z nového disku. Napríklad warpovanie medzi systémami dokáže skrátiť aj o polovicu. Rovnako získate rýchlejšie hry v iných masívnych hrách. Taká Kena, hra s už tak bleskovým loadingom, sa s novým diskom načítala o 3 desatiny rýchlejšie. Ale týka sa to len nahrávaní, na samotné hranie externý disk nemá vplyv.
Moderné SSD disky však nie sú len o rýchlostiach, ale aj o teplotách, keďže slabšie chladenie môže spôsobovať teplotný throttling, teda vlastne škrtenie výkonu kvôli vyšším teplotám. Navyše vysoké teploty škodia diskom aj dlhodobo. Tu sa ale ničoho takého báť nemusíte. Disk má svoj vlastné grafénový heat spreader. To síce nie je plnohodnotný heatsink, ale stačí na odvádzanie a rozptýlenie tepla.
Teploty som meral bezkontaktným teplomerom namiereným priamo na heat spreader a pri bežnom chode (avšak po záťaži) disk fungoval na nejakých 44°C. chvályhodné je, že jeho teplota po záťaži veľmi rýchlo klesala. Dôležitejšia je ale teplota záťaži. Po kopírovaní obrovského množstva dát a priamo pri hraní vybehla teplota na necelých 54°C, čo taktiež nie je vôbec zlé. Ak by ste ale náhodou chceli mať teploty viac pod kontrolou, vždy môžete namiesto spreadera nahodiť heatsink, čo nie je drahé riešenie a zvládne ho každý.
Pri takto dobre zvládnutom už základnom chladení a špičkových špecifikáciách sa nemusíte báť nespoľahlivosti disku. Koniec koncov je postavený na dobre známych základoch, ktoré už dlhšie poznáme z iných diskov a máme ich overené. Kingston FURY Renegade PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD ponúka už spomínané vynikajúce rýchlosti, ktorými hravo prekonáva konkurenciu. Avšak cena je niečo, čo ten vynikajúci dojem trochu ťahá dole. Nie je prehnane vysoká, to vôbec, ale je stále dosť vysoká na to, aby ste začali uvažovať o slabších, ale lacnejších konkurenčných diskoch, ktoré sú v rovnakých veľkostiach niekedy naozaj výrazne lacnejšie.
Kingston Fury Renegade 1TB kúpite za 188 eur.