POWERA FUSION PRO 4 WIRED & FUSION PRO WIRELESS WITH LUMECTRA |
POWERA FUSION PRO 4 WIRED & FUSION PRO WIRELESS WITH LUMECTRA |
Už na Gamescome som si mohol vyskúšať novinky, ktoré pripravoval známy výrobca gamepadov PowerA. Jeho oficiálne licencované ovládače patria medzi tie najlepšie alternatívy na trhu, keďže za rozumnú cenu ponúkajú veľmi dobrú kvalitu. A to jednak kvalitu vyhotovenia, ale aj nejaké tie bonusové funkcie navyše. V zásade tak za cenu originálneho ovládača dostanete tento s oficiálnou licenciou a možnosťami navyše. Tieto novinky cenou idú dosť vysoko, ale zase sú to nové modely v rámci FUSION Pro série, takže viete, že od nich môžete očakávať aj šikovné funkcie, ktoré len tak inde nenájdete. Minimálne nie v tejto cene.
Začnem tým lacnejším z dvojice ovládačov, ktorý je káblový gamepad FUSION Pro 4. Je síce lacnejší, ale aj tak u nás stojí nejakých 78 eur, čo nie je málo. Priplácate si tu za funkcie navyše, aj keď na prvý pohľad je to obyčajný ovládač. Dokonca aj balenie je pomerne jednoduché, ale po bližšom pohľade zistíte, že tu je toho viac ako v ostatných PowerA ovládačoch. V balení je okrem samotného ovládača len dokumentácia a trojmetrový USB-C kábel na pripojenie ku konzole. Je však opletaný a odolný, takže sa nemusíte báť. Navyše naozaj dobre padne a sedí v ovládači, takže si ho náhodou nevytrhnete.
Dizajnovo je to úplná klasika. Prakticky všetky tieto ovládače sa snažia čo najbližšie kopírovať originálny Xboxový dizajn, lebo naozaj dobre sadne do rúk a ergonómia je vynikajúca. Takže v tejto oblasti PowerA neprekvapuje. Ale detaily sa líšia – tvar triggerov, niektoré dizajnové prvky a podobne. Malé veci, takže celkový dojem z ovládača zostáva podobný ako pri originálnych Xbox ovládačoch. Akurát teda zase a stále cítiť, že tie plasty nie sú až tak kvalitné. PowerA využíva v takmer všetkých svojich ovládačoch rovnaký plast a nie som jeho fanúšikom. Nie je zlý, ale cítiť trošku inú cenovú hladinu. Zato ale rukoväte sú potiahnuté gumovou textúrou a vďaka nej sa ovládač dobre drží, čo je naozaj skvelé.
Na prednej strane nájdete klasické ovládacie prvky Xbox ovládača, takže tu nič nechýba. Navyše tu nájdete tlačidlo/drobnú páčku na ovládanie zvukového mixu. Stlačením vypnete a zapnete mikrofón na pripojenom headsete a nakláňaním doprava/doľava zase ovládate hlasitosť. Je to šikovné a aj časom overené riešenie. Zaujímavé veci sa skrývajú na zadnej strane, kde nájdete na každej strane dve programovateľné tlačidlá, takže celkovo 4, kde si môžete namapovať iné tlačidlá či akcie. Programovanie je jednoduché a môžete ho robiť kedykoľvek. Prípadne viac nastavení nájdete v PowerA aplikácii. Vzadu aj nájdete zámky polohy triggerov, takže aj im viete pri hraní nájsť polohu, ktorá aktuálnej hry najviac sedí.
Keď už spomínam triggery, nechýba im spätná väzba v nich, ale málo hier to podporuje. Gamepad obsahuje dva vibračné motorčeky, čo je tiež štandard. Nadštandard ale je, že ako analógy, tak aj triggery využívajú Hall effect, takže sa nemusíte báť driftovania a podobného poškodenia. Smutné je, že originálne gamepady takú vec stále nemajú. Analógové páčky navyše majú aj nastaviteľnú výšku. Stačí ich len trošku pootočiť a vytiahnuť a hneď poskočia hore, ak vám vyhovujú vyššie. Rovnako jednoducho si ich aj znížite.
Toto všetko sú tie drobnosti navyše, ktoré ovládač posúvajú vyššie a vďaka nim si aj tú vyššiu cenu obháji. Môžete si ho prispôsobiť podľa seba, či už sú to programovateľné tlačidlá, analógy alebo triggery. Navyše poteší využitie Hall effect prvkov, ktoré by už dnes malo byť štandardom. Keďže je to káblový ovládač, radí sa medzi tie ľahšie, čo zase niektorým nemusí úplne sadnúť. Celkovo je to ale kvalitný ovládač, ktorý za tie peniaze rozhodne stojí a ak hľadáte alternatívu k Xbox konzolám či PC, toto je jedna z tých najlepších.
Toto je vôbec prvý bezdrôtový FUSION ovládač pre Xbox a PC, no to nie je jeho hlavná devíza, čo vám naznačí už vyššie cenovka. Tá je u nás 147 eur, takže už viete, že toto bude ešte o niečo pokročilejší ovládač. Teda minimálne v niektorých oblastiach. Aj preto v balení nájdete okrem ovládača, dokumentácie a kabeláže aj pevné puzdro na prenášanie, receiver na pripojenie k PC či konzole (ovládač sa s Xboxom nepáruje tak ako bežný ovládač) a aj stojan s magnetickým nabíjaním. Takže keď ovládač nepoužívate, jednoducho ho postavíte do stojana. Ten ho udrží a zároveň nabíja, aby bol pripravený, keď ku konzole zase sadnete. Výdrž pritom nie je zlá, s vypnutým podsvietením až 30 hodín na jedno nabitie.
Už s názvu viete, že jedným z hlavných lákadiel je tu Lumectra podsvietenie, ktoré funguje pomerne zaujímavo. Na prvý pohľad je to obyčajný Xbox ovládač. Pôsobí podobne ako vyššie opísaný model alebo mnoho ďalších. Jednoducho čierny, elegantný, ergonomický. Ale po jeho zapnutí sa ukáže celé jeho čaro. Obsahuje Ghost RGB podsvietenie s veľmi pekným motívom, čo sa odhalí naozaj až po zapnutí ovládača. Tvoria ho 4 customizovateľné zóny a celkovo môžete nastaviť až šesticu režimov podsvietenia. Dá sa s tým pekne pohrať a detailne opäť v aplikácii PowerA Gamer HQ App. Základ ale stále viete prepínať aj na samotnom ovládači a potom sa taktiež prepínať medzi nastavenými profilmi.
Aj tento ovládač má programovateľné zadné tlačidlá, čo je ďalšia vec, ktorú si tu môžete prispôsobiť a detailne naprogramovať podľa svojich potrieb. Ak sa radi hráte s možnosťami svojich ovládačov, toto všetko rozhodne oceníte. Upravovanie je rýchle, jednoduché a pohodlné. A ako som už písal, kedykoľvek si jedným tlačidlom dokážete prepínať medzi 3 uloženými profilmi, takže ak prechádzate z akčnej hry do bojovky alebo čohokoľvek iného, môžete si prepnúť na profil, ktorý ste si ušili na mieru danej hre. Toto je jedna z tých vecí, za ktoré si priplácate a ak to viete využiť, ovládač u vás zaboduje.
No a inak je to podobné ako vyššie opísaný Pro 4 model. To znamená, že tu nájdete impulzné triggery s Hall effectom, rovnako aj Hall effect analógy, takže sa nemusíte báť driftu. Nechýbajú ani tri rôzne uzamykateľné polohy zadných triggerov, aby ste si ich prepli na vhodnú hĺbku stlačenia pre racingovky, akcie a čokoľvek iné. No a tiež oceníte už spomínané výškovo nastaviteľné analógy. Jednoducho pootočíte a upravíte si výšku na takú, akú práve potrebujete. Je tu aj tlačidlo na ovládanie zvuku headsetu cez gamepad. Úprimne poviem, že sa na tieto veci ľahko zvyká a aj keď mi v niektorých veciach stále viac vyhovuje originálny Xbox ovládač, toto mi už na ňom chýba a ťažko sa vracia späť.
Dizajn a rozmery sú rovnaké. Stále to tak vychádza z dobre známeho tvaru a ergonómie Xbox ovládača. Ale s tým rozdielom, že tento ovládač je kvôli zabudovanej batérii ťažší. To znamená, že ak vám lepšie v ruke sedia ťažšie ovládače, tento by vám mohol vyhovovať. Oproti Pro 4 modelu sú tu však menšie rozdiely. Je tu pogumovaná textúra, ale nie je až taká rozsiahla cez celé rukoväte. Je iba na zadnej strane. Stále sa však ovládač drží dosť dobre v rukách. Tým pádom aj povrch samotného ovládača pôsobí trošku iným dojmom. Stále to nie je tá kvalita plastov, ktorú mám rád, ale pôsobí to inak. Ten plast je tu taký jemnejší, keďže musí prepúšťať všetky tie efekty podsvietenia.
Netreba si klamať, tých 150 eur za ovládač je veľa. Nie je to však ovládač pre každého. PowerA má širokú ponuku a tých lacnejších ovládačov je tam kopa. Toto je ovládač pre tých, ktorí chcú viac – chcú viac personalizácie, nastavení a možností. Môžete si tu toho prispôsobiť naozaj veľa a to ako fyzicky, tak aj cez programovanie. Lepšie si nastavíte ovládanie a pridáte si k nemu aj jedno najzaujímavejšie spracovaných podsvietení vôbec. Kvalita vyhotovenia nezaostáva a opäť musím vyzdvihnúť Hall effect prvky.