POČÍTAČOVÁ HRA VERSUS FILM |
POČÍTAČOVÁ HRA VERSUS FILM |
Moje nervy, zase vymýšľať úvod! HM, ako by som... čo by som... No nič, hodím na papier, čo ma práve napadne a ak vás to bude príliš nudiť, jednoducho túto časť textu preskočte. Niekde na počiatku bol príbeh. Ak bol hodný pozornosti, rozširoval sa ústnym podaním a neskôr písmom. V súčasnosti sa tie naj veci objavujú aj vo filme. Platí to o NAJčítanejších knihách, NAJobľúbenejších komixoch, ale aj o NAJpopulárnejších počítačových hrách. Niekedy sa naopak film dočká knižného spracovania, alebo zmutuje do podoby ambicióznej gamesky.
Priznám sa, nie som si istý, ktorá hra sa ako prvá bratríčkovala s filmom, ale viem, že to tak bolo už v ranných počiatkoch hernej zábavy. Medzi úvodné pokusy patrili textové adventúry. Žiadne obrázky, len písané slovo a trocha dôvtipu. Medzi to najlepšie určite patrila herná séria PODRAZ motivovaná úspešným filmom s Robertom Redfordom a P. Newmanom v hlavných úlohách, kde sa jednalo sa o veľký finančný podvod.
Nasledoval rozvoj grafiky a „Schwarzeneggerovsko-Stalloneovské obdobie.“ To znamená, že svet zaplavili akčné trháky so spomínanými svalovcami a to sa prejavilo aj na hernom trhu. Objavil sa RAMBO, ROCKY, COBRA a COMMANDO. Vývojári pre aktuálne počítače AMIGA, COMMODORE, či SINCLAIR pružne zareagovali a na trhu sa objavilo množstvo
rovnomenných gamesiek. Keď sa zrodil Spielbergov Indiana Jones s Harrisonom Fordom, ako Dr. Jonesom, v jeho svetle zažiarili nespočetné adventúry a hopsačky. Keď plátna kín okupoval Votrelec (Alien) , zakrátko sa dostal aj na vtedajšie nosiče počítačových dát-magnetofónové pásky a diskety. Pamätám si vcelku vydarený pokus po strašidelnej komédii Krotitelia duchov. GHOST BUSTERS boli príjemnou zábavkou na mojom „ nadupanom“ ZX-SPECTRUM +. A potom niekoho vo filmovej branži napadlo, že keby hrdinov z herných automatov a domácich mašín umiestnil na plátno, dali by sa z toho vytĺcť celkom slušné peniaze. Šťastlivcom sa stala populárna mlátička STREET FIGHTER II a hlavnú postavu vo filmovom spracovaní „ Pouličného bojovníka“ stvárnil Jean Claude Van Damme. V jednej z vedľajších úloh sa objavila Kylie Minogue. Film bol komerčne naozaj pomerne úspešný , aj keď sa jednalo o absolútne trápny a nevydarený pokus, ktorý rýchlo upadol do zabudnutia.
Zlaté časy 8-bitov končili a trh s prehľadom ovládli variabilné 486-ky ale hlavne ich supervýkonní nástupcovia 586-ky. Rýchle procesory PENTIUM okrem iného umožnili vývoj podstatne dokonalejších hier a vďaka nekončiacemu vývojovému šialenstvu to platí až dodnes. Jednou z prvých vydarených gamesiek novej generácie bola pseudo3D akcia TERMINATOR:FUTURE SHOCK, zdokonalená v pokračovaní TERMINATOR:SKYNET, vytvorená na základe drsného filmu s A. Schwarzeneggerom. Tvorcom hry sa veľmi realisticky podarilo zobraziť dusivú atmosféru temnej budúcnosti, kde sa inteligentné stroje snažia eliminovať ľudskú rasu. Okrem toho práve v tejto gameske sa prvýkrát použilo zameriavanie zbrane , a otáčanie postavy nie len na strany, ale aj hore a dole a to aj pomocou myši. K tomu pozoruhodný multiplayer, ktorý poskytoval odlišný zážitok v podobe človeka a terminátora, navyše s možnosťou šoférovať auto a ovládať lietadlo. V súčasnosti na podobnom základe funguje BATTLEFIELD 1942.
Ďalším ambicióznym filmovým projektom na motívy populárnej hry bol titul MORTAL KOMBAT . Bitkárska séria známa predovšetkým vďaka svojej brutalite a efektnému zakončovaniu súpera pomocou unikátneho komba-fatality, dopadla v kinách podstatne lepšie, ako jej predchodca. Zásluhu na tom mal aj herecký výkon Christophera Lamberta, ktorý stvárnil úlohu boha blesku Raydena. Projekt mal aj pokračovanie, ale to už nedokázalo výrazne osloviť divákov. Filmovej podoby sa dočkal aj obľúbený vesmírny simulátor WING COMMANDER.
Medzi najzaujímavejšie pokusy vytvoriť hru podľa filmu určite patrí aj titul ALIEN vs PREDATOR. Tuším sa kedysi snažil o úspech na 8-bitoch, ale až súčasná vyspelosť počítačovej techniky umožnila programátorom zrealizovať projekt podľa svojich predstáv a súčasne tak, aby naplnil chúťky hráča. Nevšedný projekt pri ktorom proti sebe stáli postavy z dvoch top filmov naozaj zaujal a tak votrelec v štyroch epizódach znepríjemňujúci osud Sigourney Weaver a Predator, po náročnom súboji s A. Schwarzeneggerom, po druhýkrát a opäť úspešne zaútočil na pevné disky domácich maznáčikov.
Asi tak rok-dva dozadu sa mi do ruky dostala vcelku vydarená vecička The THING, v ktorej som spoznal starší, ale kvalitný horror. Dej sa odohrával niekde v severských krajinách a polárna expedícia bola okrem mrazu a samoty vystavená nástrahám čohosi temného a neznámeho, s neskrotnou túžbou zabíjať.
Keď sa zem zakrútila v ošiali SPIELBERGOVHO JURSKÉHO PARKU, vzniklo mnoho hier s tématikou dinosaurov. Aj pomerne nedávno, hoci prvá vlna nadšenia už dávno opadla a JURASSIC PARK zaznamenal tretie pokračovanie, o miesto na hernom trhu sa pokúšala hra simulujúca fungujúci park dinosaurov, kde sprievodcov a poradcov pri správe parku predstavujú priamo postavy známe z knihy a filmov M . CRICHTONA.
V tej dobe sa na harddiskoch povaľoval už tretí diel chytľavej gamesky TOMB RAIDER. Lara Croft bola pravdepodobne prvou ženou-hlavnou hrdinkou v dejinách počítačovej zábavy a aj keď najnovší prírastok TOMB RAIDER:ANGEL of DARKNES je už iba slabý komerčný odvar, Lara sa (hlavne vďaka svojim vnadným krivkám) stala legendou a nečudo, že o ňu prejavil záujem aj HOLLYWOOD. Musím povedať, videl som aj lepšie filmy ako TR, ale ANGELINA JOLIE je fakt kočka, čo potvrdila aj v aktuálnom pokračovaní kinohitu TOMB RAIDER: KOLÍSKA ŽIVOTA.
Aj konzoly majú svojich zástupcov na plátnach. Napr. RESIDENT EVIL , neskôr upravený aj pre PC, s MILOU JOVOVICH v hlavnej úlohe sa naozaj vydaril. Určite nie len ja sa teším na druhý diel.
Niekedy sa trháky spred kamery objavujú na kompoch pomerne nenápadne. Napr. niektoré pasáže z akcie z obdobia 2. svetovej vojny MEDAL of HONOR, alebo aj z už spomínaného BATTLEFIELDu 1942 sú pomerne verným zobrazením fantasticky zrežírovaných scén z filmu ZACHRÁŇTE VOJAKA RAYENA.
Na počiatku mnohých hier ale aj filmov často stojí ešte iná zložka-komix alebo kniha. Za všetkých komixovo-filmovo-herných hrdinov spomeniem aspoň v pamäti ešte čerstvo
Rezonujúceho SPIDERMANa. Obrázky s bublinkami v ktorých dominoval pavúčí muž alias Peter Parker už existujú pekných pár rokov, ale celovečerný film vznikol len pred niekoľkými mesiacmi. Vzápätí sa objavila príslušná hra pre PLAYSTATION a PC.
Na základe rozsiahleho písaného diela PÁN PRSTEŇOV od neprekonateľného J. R. R. TOLKIENA vznikli hneď tri na seba nadväzujúce veľkofilmy - Spoločenstvo prsteňa, Dve veže a zatiaľ neuvedený Návrat kráľa. Kto by povedal, že režisér béčkových horrorov, ako napr. BRAIN DEAD, Peter JACKSON dokáže na tak vysokej úrovni oživiť najväčšiu fantasy modlu všetkých čias? A predsa, dopadlo to nad očakávanie dobre, (dúfajme, že ten záverečný diel nedovrzal) hoci kniha je kniha a v tomto prípade určite zostane neprekonaná. Možno ste
počuli, že Pána prsteňov chceli dostať pred kameru už chlapci zo skupiny The Beatles, ale realizácia takéhoto masívneho projektu bola v tom čase nemožná a tak sa čakalo až do 21.-ho storočia. A na nové milénium čakali aj hry motivované kultovým LORD of THE RINGS. Dovtedy si nikto netrúfal siahnuť na dielo obdivuhodného majstra. Zrazu tu máme 3D-čkovú LOTR:The fellowship of the ring pre PC, akčnú mutáciu Pána prsteňov pre konzoly, pripravuje sa dokonca stratégia z prostredia Stredozeme a kto vie , čo ešte. Ak sa dočkáme filmového spracovania Hobbita, a zdá sa , že je to dosť reálne, zrejme sa bude odohrávať podobný kolotoč. (aj keď už kedysi dávno bola zbúchaná jednoduchá textovka pod názvom HOBIT).
Veľmi podobnú históriu ako Pán prsteňov má aj čarodejnícky učeň HARRY POTTER. Niekoľko kníh (na trhu sa práve objavil piaty diel), dva filmy s D. REDCLIFOM v úlohe Harryho (čoskoro sa objaví tretí) a samozrejme hry pre PC a konzoly.
Bolo by neodpustiteľné nespomenúť veľkolepý filmový triptych MATRIX, v hlavnej úlohe s Keanu REEVESom. Prvý diel je už niekoľko rokov na svete, MATRIX RELOADED zabodoval v prvej polovici tohto roku a zrejme pod stromčekom sa odhalí MATRIX REVOLUTIONS. Hra na motívy filmov má názov ENTER the MATRIX, bola vypustená
súčasne s druhým dielom kinohitu a sú v nej použité videosekvencie, ktoré nie sú uvedené vo filmoch, ale dopĺňajú dej predostretý na plátne. Samotná gameska nepatrí medzi najhoršie, ale zažili sme aj väčšie trháky. Kto vie, ako to dopadne s hrou podľa novučičkého TERMINATORa 3.
Tým by som myslím aj skončil prehliadku hier prepojených s filmom a opačne. Chcem len pripomenúť, že mi nešlo o výpočet všetkých titulov na spomínanú tému a nesnažil som sa ani o zaradenie podľa doby vzniku (aj keď poradie približne súhlasí). Pokúsil som sa len o malú exkurziu po zmiešanom herno-filmovom priemysle. Možno ste si všimli, že úspech a komercia spolu úzko súvisia a preto väčšina exkluzívnych filmov je nasledovaná hrou a vychytené gamesky lákajú filmových režisérov. To znamená, že sa s filmovo-hernými projektmi určite budeme stretávať aj v budúcnosti (House of the Dead, Doom, Duke Nukem, BloodRayne, Alone in the Dark, Silent Hill...). Zostáva nám len dúfať, že to budú zväčša vydarené pokusy.
Lúčim sa, priatelia a na záver vám odporúčam, ak budete mať možnosť zájsť do kina, nenechajte si újsť záverečný MATRIX, zrejme nie posledného HARRY POTTERa a vyvrcholenie PÁNa PRSTEŇOV.