Konami jedná so svojimi zamestnancami ako s väzňami |
Niektorých bývalých herných vývojárov by sme našli umývať podlahu v podnikovom fitnescentre. MGS V pritom už vraj zhltlo 80 miliónov dolárov.
Japonské obchodné noviny Nikkei vydali článok o spoločnosti Konami a prišli s viacerými nepríjemnými informáciami a atmosfére vo vnútri tejto spoločnosti a špeciálne v štúdiách pracujúcich na videohrách. Spoločnosť sa tento rok stala terčom mnohých špekulácií spôsobených náhlym rozchodom s legendárnym herným dizajnérom Hideo Kojimom a zrušením jeho projektu Silent Hills.
Pôvod rozporu však zrejme treba hľadať ďalej v histórii, keď Konami zaregistrovalo až nečakaný úspech hry Dragon Collection určenej k hraniu na sociálnych sieťach. Konami je odvtedy čoraz menej ochotná investovať peniaze do veľkých videohier pre core hráčov a otáča sa smerom ku casual publiku a hrám pre mobilné platformy a sociálne siete s oveľa vyššou návratnosťou investícií. Pre porovnanie, Dragon Collection vraj nestál ani milión dolárov, pokým posledná Kojimova hra pre Konami, Metal Gear Solid V: The Phantom Pain, vraj už schrúmala 10 miliárd jenov, teda vyše 80 miliónov dolárov.
Článok sa však nevenoval iba Kojimovému tímu, ale Konami všeobecne. O preklad najdôležitejších pasáží do angličtiny sa postaral prekladateľ na voľnej nohe, Thomas James:
- Kojima Productions je už v spoločnosti známe iba ako „Produkčné oddelenie číslo 8". Nikkei informuje, že počítače v tejto sekcii nie sú pripojené k internetu a môžu odosielať iba interné správy.
- Zamestnanci si pri odchode na obednú prestávku musia „štiknúť" a včas sa vrátiť späť. O neskorom návrate sú informovaní nadriadení.
- Na pracoviskách sú nainštalované kamery, ktoré neslúžia strážnej službe, ale monitorovaniu pohybu zamestnancov Konami.
- Väčšina zamestnancov obchodného a PR oddelenia nemá pridelenú vlastnú emailovú adresu. Pri komunikácii s osobami mimo spoločnosti sa používa náhodná adresa (zmes písmen a čísel) menená každých pár mesiacov.
- Niektorí vývojári vyhodnotení ako nepotrební boli preložení na pozície typu člen strážnej služby, upratovač v podnikovom fitness klube alebo dostali prácu v továrni na výherné automaty. To sa netýka iba menej schopných mladých ľudí, ale aj už nepotrebných zamestnancov predtým pracujúcich na najznámejších tituloch spoločnosti. Toto nie je úplne novou správou, iné japonské noviny prišli už v roku 2013 s rozhovorom s bývalým vývojárom preradeným k výrobe výherných automatov trpiacim ťažkými depresiami.
- Vyššie spomenutý zamestnanec neskôr cez Facebook oznámil, že z Konami odchádza a bude radšej pracovať niekde inde. Niekoľko jeho bývalých kolegov dalo jeho správe „like", čo nebol najlepší nápad. Behom krátkeho času boli tiež preradení na iné miesta v rámci spoločnosti.
Nikkei okrem toho informuje aj o zrušení akéhokoľvek vývoja sérií Suikoden a v Japonsku známej Tokimeki Memorial a odcudzení Konami od ďalších japonských videoherných spoločností s dlhou históriou, Segy a Nintenda. Okrem Hedea Kojimu sa so spoločnosťou lúči aj Akira Sakuma, tvorca obľúbenej stolovej hry s vlakovou tematikou. Tam je zaujímavý udaný dôvod - neschopnosť dohodnúť sa na delení ziskov, čo je údajne aj dôvod Kojimovho odchodu.
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- DOJMY: Doom: The Dark Ages 70
- Warner Bros. znovu zmenil plány, zrušil plánovanú expanziu pre Hogwarts Legacy 54
- Prečo sme ešte nedostali druhý GTA VI trailer? Take Two vysvetľuje marketing novéh 75
- Avengers: Doomsday už má predstavených hercov 51
- Windows 11 dostane nový dizajn BSOD, stratí možnosť inštalácie bez loginu 119
- PS Plus predstavuje tituly na apríl 22
- 58% Slovákov nespí dobre. Zotavenie po prechode na letný čas môže trvať aj tri týž 110
- Aprílové hry 34
- Assassin's Creed Shadows dostal nečakanú virálnu reklamu 31
- Na fórach sa zbierajú prípady pokazených Ryzen 7 9800X3D procesorov 100 zobraziť viac článkov >