Aký najlepší TV kúpiť na hranie na PS4 a Xbox One na jeseň a vianoce 2019? |
Plánujete si na vianoce kúpiť TV? Možno vám pomôžeme s výberom, hlavne ak chcete aj herné funkcie.
Prejdime si najzaujímavejšie TV, ktoré si môžete teraz kúpiť na hranie a filmy. Vyberieme niekoľko skutočne zaujímavých v každej oblasti.
Funkcie
Technológie
Čo sa týka technológií, stále máte k dispozícii štandardné LCD LED, ktoré sú lacnejšie a sú v rôznych kvalitách, kde postupne s cenou stúpa kvalita farieb vďaka typu panelu (väčšinou majú VA alebo IPS panely), podsvietenia a aj HDR. Jednotlivé firmy si robia zlepšené technológie LCD obrazoviek. kde Samsung má kvalitné QLED obrazovky, LG tlačí Nanocell.
Oproti LCD je tu konkurencia OLED, najlepšia technológia vzhľadom ku kvalite obrazu, s kvalitnými farbami, úplne čiernou čiernou, ale aj s problémom a to vypaľovaním obrazu. Vypaľovanie sa síce už firmy rôznymi technológiami snažia eliminovať, ale stále tam je a záleží od vášho používania TV, kedy a či sa vám prejaví. Napríklad, ak dlho hráte, máte tam HUD stále na jednom mieste, môže tam ostať aj po dohraní hry.
Obrazovky majú rôzne typy refreshu, niektoré zvládnu 50Hz, iné 100Hz, niektoré 500Hz až 5000Hz, sú to len marketingové čísla. Reálne na hranie stačí 50Hz obrazovka, ktorá funguje aj na 60Hz pre 60fps hry. Posledný rok s prichádzajúcou priamou podporou 120Hz a aj 120Hz vstupmi pre 1080p a 1440p a pomaly s nadchádzajúcim HDMI 2.1 aj s 4k/120Hz, toto budu používať aj nové konzoly a oplatí sa po tom pozrieť.
Podsvietenie
Pri LCD a QLED si môžete pozerať aj typ podsvietenia. Niektoré modely majú edge podsvietenie, kde sa obrazovka podsvieti len z okrajov TV. Niektoré majú priame zadné podsvietenie. Tam LED diódy svietia na obrazovku priamo zozadu.
Pre HDR je najlepšie zadné podsvietenie s lokálnym stmievaním. To majú hlavne drahšie TV. Pri lacnejších sa niekedy používa edge podsvietenie, niekedy priame direct podsvietenie, ale vždy záleží od kvality zapracovania, ktoré sa ukáže na kvalite obrazu
OLED niečo také nemá, tam svieti každý pixel. Vzhľadom na technológie sa však môže vypáliť a zmeniť farbu, zároveň nemôže dosiahnuť vyššie intenzity podsvietení ako kvalitnejšie LCD TV. Má obmedzenú svietivosť. Testy vypaľovania nájdete napríklad tu.
Veľkosť
Každý TV je potom v rôznych uhlopriečkach, tie si zvolíte podľa svojich financií a aj podľa svojej veľkosti izby. Najobľúbenejšia je teraz 55 palcová veľkosť, ktorá nie je ani veľká ani malá a je ideálna prakticky všade. Náležite tomu ju firmy ponúkajú prakticky pri každom modeli. Môžete ísť aj po 43, 47 alebo 50 palcoch, alebo naopak 65 palcov, prípade 75, ale 75 sú už drahé a veľké. Aj pri 5 metrovej miestnosti by som išiel maximálne do 65 palcov. Tam rátajte aj s tým, že čím väčšia uhlopriečka, tým väčší odber prúdu.
Systém
Možno systém nie je až taká dôležitá časť TV, ale minimálne sa naň oplatí pozrieť. Sú tam kvalitné systémy, ktoré má LG alebo Samsung, ale s obmedzeným počtom aplikácii a aj Androidy, ktoré majú veľa aplikácií, ale môžu sa zasekať a sú tam úplne obmedzené systémy len so základnými možnosťami a nepríjemným menu.
Tu je dobré pozrieť si podporu médií, ako aj všetky vstupy, ktoré TV ponúka. Niektoré majú len anténu, niektoré aj vstup z káblovky, satelitu, alebo aj CI kartu. Môže vám to úplne odstrániť externé zariadenia. Ale je to už samozrejmosť pri všetkých veľkých značkách.
Rozlíšenie
Tu už nemáte čo riešiť minimum je už 4K a síce je dostupné aj 8K, je to až v najvyšších luxusných kategóriách, do ktorých zatiaľ nemá veľký význam ísť, ale Samsung tam už má cenovo zaujímavé verzie a pripravené na novú generáciu konzol.
Zvuk
Sledujte aj zvukové vybavenie, kde lacnejšie TV majú obyčajné stereo, vyššie už môžu mať 2.1, alebo 4.1, pridávajú aj podporu Dolby Atmos. Oplatí sa pozrieť aj na výkon reproduktorov, ideálne 40W-60W. Najlepšie samozrejme zobrať externú repro sústavu, či už soundbar, alebo 5.1 reproduktory.
Podstavec
Tu si sledujte dizajn podstavca, aby sa vám hodil k vášmu nábytku, respektíve, aby sa dal odmontovať a pripevniť na stenu. Niektoré TV majú totiž pevný podstavec. Ak ho chcete zavesiť, pozrite si, či TV má VESA uchytenie a aké veľké. Podľa toho budete potrebovať kompatibilný držiak. Niektoré TV majú aj super tenké uchytenia, kde sú takmer na stene.
Výber TV:
Vyberieme si niektoré zaujímavé modely, na ktoré sa môžete pozrieť. Na trhu je toho veľa a keďže väčšina hlavne lacných TV nemá ani poriadne recenzie, ste odkázaní len na recenzie používateľov, alebo technické parametre. Veľmi dobré testy má rtings.com, kde majú hlavné série podchytené. Neberieme tu do úvahy neznáme alebo low-endové značky, máme tu zabehnuté LG, Samsung, Philips, Sony, Panasonic.
Rýchly prehľad značiek:
- LG má dobré ceny, dobré technológie v LCD aj OLED a veľmi dobre sa na hry orientujú vo svojej OLED sérii, majú 120Hz podporu a aj 4k/120Hz.
- Samsung má parádne na hráčov orientovanú celú ponuku od základných TV až po QLED TV, ktoré začínajú okolo 700 eur. Máte v nich Steam link, podporujú automatické herné režimy, VRR pre freesync, vo vyšších verziách 120Hz, v niektorých 4K/120Hz podporu.
- Philips je špecifické vďaka svojmu ambilight podsvieteniu, do TV dávajú Android systém
- Sony na drahších TV používa Android systém a v najdrahšej verzii pridávajú OLED obrazovky, majú kvalitný obraz a v neOLED verziách dobré zadné podsvietenie.
- Panasonic už rovnako prešiel na svoj systém a v TV sa zameriava na kvalitu obrazu, vo vyššej sfére ide do OLEDu.
Ak si chcete rýchlo prefiltrovať výber, základ pre hranie je Samsung alebo LG. Ak idete v lacných kategóriách, tak obe firmy majú zaujímavé ponuky a rovnako vo vyšších má Samsung QLED a LG OLED. Obe majú veľmi dobre herné funkcie. Na druhej strane Panasonic má napríklad kvalitné OLEDy v hi-ende, Sony má tiež zaujímavé modely vo vyšších kategóriách a Philips má podsvietenia, ktoré dokážu zaujímavo oživiť hranie.
Samsung RU7172
Samsung je veľmi obľúbený v tejto základnej triede TV a pod 500 eur ponúka v 55 palcovej verzii veľmi dobrý kompromis ceny a kvality. Tento rok je to RU 7000, ktorá má slušne zapracované smart prvky, decentný obraz. HDR síce má, ale to v tejto cenovej kategórii nie je výrazný. Pri hraní má nízky lag, s tým rátajte pri všetkých verziách Samsungu. Rovnako všade už dáva freesync podporu.
Minimum do ktorého choďte je RU7172 verzia, je tam síce aj RU7092, ale tá ma viac orezaní a cenový rozdiel je minimálny. RU7000 majú v zásade kvalitu obrazu označenú ako PQI 1400, čo je už slušný obraz, pri ktorom vám nebude nič chýbať.
Samsung RU7402
Ale ideálne v tejto 7000 sérii ísť do RU7402 verzie, ktorá má aj kvalitnejšiu konštrukciu, masívny stojan a vyššiu kvalitu obrazu PQI 1900 a aj moderné One remote ovládanie. Je to stovka naviac, ale oplatí sa investovať.
Samsung RU8002
Ak chcete pri Samsungu ísť do vyššej strednej triedy, ale ešte nie do QLED, Samsung tu má zaujímavý stred v 8000 sérii, kde už majú PQI 2500. Začiatkom roka stál 1200, teraz je za 600 eur. Je tu veľmi dobrý pomer ceny a výkonu. Má už lepšie herné funkcie a aj vyšší pozorovací uhol. Už je to označené ako prémiový model. Verzie od 55 palcov majú už 120Hz obrazovky, 49 palcová má len 60hz
LG UM7000
V low-end kategórii má dobrú ponuku aj LG, kde tlačí hlavne nízke ceny. LG tu má svoj WebOS, rovnako všetky základné funkcie. Nedá sa povedať, že by v niečom vynikal, kvalitou obrazu je mierne nižšie ako Samsung, je tam nízka svietivosť, ale ak idete po cene, môžete sa na to pozrieť. HDR je veľmi slabé a nie je tu ani podpora dynamického HDR, ale to nie je pri tejto cene dôležité.
LG SM8500
Na čo sa pri LG oplatí pozrieť je vyššia trieda SM Modelov od 8200 vyššie, ktoré sú stále v dobrej cene, ale majú napríklad lokálne stmievanie obrazovky, teda zadné podsvietenie, ktoré prinesie lepšie kontrasty. SM8200 ešte nie je veľmi zaujímavá, ale SM8500 už má aj 100Hz obrazovku, lepšie reproduktory, vyšší procesor na spracovanie obrazu. Je to lepšia ponuka oproti Samsungu v 8000 sérii, aj keď v tejto verzii nemá také široké herné funkcie ani podporu freesyncu.
Philips PUS7304
Philips má zaujímavý podsvietený TV v 600 eurovej kategórii, kde ponúka Android systém. Má HDR10+ aj Dolby Vision, teda plnú podporu HDR, aj keď v tejto nižšej kategórii ešte nečakajte výrazne HDR. Má všetko základné funkcie, ktoré by ste pri TV potrebovali. Nechýba Dolby Atmos podpora zvuku. Index kvality obrazu je PPI 1700.
Philips má aj zaujímavú kompromisnú 58 palcovú, ktorá môže byť dobrý kompromisom medzi 55 a 65 verziou.
Philips OLED754
Ak chcete ísť s podsvieteným TV vyššie, Philips má aj OLEDy, kde už 754 model je zaujímavý so 100Hz obrazovkou a plnými HDR podporami. Index kvality obrazu zvýšili na PPI 4500. Cenovo ide podobne ako LG verzie.
Sony Bravia KD-55XG9505
Sony má Braviu s LED obrazovkou a Androidom tesne pod tísíckou. Má zadné podsvietenie, už kvalitné dynamické HDR s 1000 nitmi, aj keď recenzie mu vyčítajú slabý zvuk. Má mierne vyšší lag ako Samsungy a LG a to 20ms v hernom režime, je to však pokrok oproti minuloročnej 9005 verzii, ktorá mala už príliš vysokých 32ms. Nemá však hlbšie herné funkcie ako freesync.
Sony Bravia OLED KD-55AG8
O trochu vyššie majú OLED TV, kde je rovnako Android, HDR10 aj s Dolby Vision, Dolby Atmos. Pridávajú 40W reproduktory, aj keď je tu problém a to vyšší lag a to 31ms. Je to škoda, môžete ho síce na PC alebo Xbox One znížiť cez zapojenie cez 120Hz port, ale len v 1080p alebo 1440p. 4K/120Hz bude zrejme až budúci rok, ak pridajú HDMI 2.1 podporu. HDR je tu však parádne hlavne pre filmy.
Ak chcete najkvalitnejší Sony OLED, môžete sa pozrieť po A9 verzii. Tá prinesie ešte lepší obraz a lepšie HDR aj pre hry, ale stále lag je 29ms.
LG OLED C9 alebo B9
LG je kráľom mainstreamových OLEDov, kde ponúka parádnu kvalitu za prijateľnú cenu. Má veľmi nízky 13ms lag pre hranie, kvalitný obraz, parádne HDR s HDR10, LG tu automaticky pridáva podporu Dolby Vision pre filmy, aj keď z nových štandardov nemá HDR10+, nechýba mu ani Dolby Atmos v zvukovej podpore. Má aj 120Hz vstup a tento rok už aj s VRR freesyncom a práve v US pridávajú aj G-sync compatible update. V hernej podpore je veľmi dobrý
Samozrejme je tu spomínané riziko postupného vypaľovania pixelov. Ťažko zatiaľ povedať, ako obrazovka skončí za pár rokov. Niektorí používatelia sa nesťažujú ani po roku, iní už boli reklamovať pre vypálený obraz aj viac TV. Sú k tomu rôzne fóra, testy a ankety. LG to vylepšuje a aktuálna deviata séria znovu vyzerá lepšie, ale nikto ešte nevie tieto TV dopadnú o 5 rokov. Stále tam je riziko.
Ak sa rozhodujete medzi C9 a B9, hlavný rozdiel je v procesore, kde B9 má minuloročný procesor, C9 nový. Oba procesory už zvládnu naraz 120fps obraz aj s HDR. C9 ho spracuje mierne lepšie. S C9 aj B9 by ste mali byť pripravený aj na nové konzoly pre 4K/120Hz vstup.
B9:
C9:
Samsung QLED séria Q60 - Q90
Samsung QLED je veľmi dobrá alternatíva OLEDu. Síce nemá až také kvalitné kontrasty ako OLED a nemá úplne rovnomerné podsvietenie, ale ponúka veľmi dobrú čiernu, kvalitné HDR a už aj HDR+ a hlavne sa nevypaľuje ako OLED. Obraz budete mať kvalitný aj po rokoch. Plus je tu veľmi nízky 14ms input lag, Dolby Atmos, plus Freesync, VRR a 120Hz podpora pre Xbox One a PC. Veľmi dobrá vec je aj automatická detekcia hry pre herný režim, kde TV sa vie prepnúť do herného módu len keď na konzole hráte hry, pričom na videá a filmy necháva štandardný režim.
Vyššie verzie QLEDov majú aj externý box, do ktorého dávate všetky vstupy, tenučký priesvitný kábel na pripojenie TV a dopĺňajú to Ambient režimom na zobrazovanie oddychových scén alebo obrazov, ak TV nepoužívate. Tento rok QLED séria dostala adaptívny jas a adaptívny zvuk, kde sa vám oba parametre automaticky nastavia.
Ak by ste hľadali dobrý pomer ceny a výkonu, Q80 je veľmi dobrá voľba. Q90 eventuálne pre budúcnosť keďže podporuje 4K/120Hz vstup, ktorý môžete využiť v nových konzolách.
Q60 základný s edge podsvietením (recenzia):
Q70 zadné podsvietenie, kvalitnejší obraz (recenzia):
Q80 zlepšuje zadné podsvietenie a lepšie a pridáva lepšie pozorovacie uhly:
Q85 dopĺňa externý box (recenzia):
Q90 najlepší obraz a najlepšie podsvietenie, plus pridaná je 4K/120Hz podpora (recenzia):
Plus, ak chcete niečo dizajnovo iné, Samsung má aj Frame verziu QLED TV, tá v 55 palcoch ide za 1399 eur a 65 palcov za 1799 eur. Je prakticky v dizajne obrazu, kde sú dva hlbšie zapustené rámy, teda jeden vonkajší, a potom vnútorné biele obkolesenie obrazovky má tiež ďalšie zapustenie pri samotnej obrazovke.
Panasonic GZ950
Panasonic má veľmi peknú ponuku OLEDov vo svojej 950 sérii, ktoré sú každý rok veľmi obľúbené a populárne. Má rovno 120Hz podporu HDR10+, Dual Vision, všetky základné možnosti, 50W zvuk, Dolby Atmos.
Samsung Q950R
Nakoniec si dajme chuťovku a to nový 8K QLED od Samsungu, ktorý nerieši zastaralé 4K rozlíšenia, ale ide rovno vyššie. Tento rok už podporuje vstup 8K pri 60 fps, alebo 4K pri 120fps. Tu by ste boli zaistený aj na nové konzoly, ktoré budú mať podporu.
Ak budete prehrávať klasický 4K signál, je tam AI upscaling postavený na podobnom systéme ako má Nvidia v RTX kartách, a teda rozpoznáva objekty a snaží sa ich čisto rozšíriť. Plus samozrejme má všetky funkcie z nižšej QLED série. Zvýšené je aj zadné podsvietenie, ktoré vytiahne 4000 nitov a index kvality obrazu uvádzajú PQI 4300.
Cenovo idú prekvapivo dobre, začínajú pri 3500 eur za 55 palcovú verziu, tam je otázne, či sa pri 8K oplatí a ideálne rovno 65 palcov za 3900 eur.
Ak by ste chceli iné 8K, je tam aj Bravia 85" za 11 tisíc eur a 75" LG 75SM9900PLA za 4859 eur.
Ak by sme mali vybrať favoritov, tak sú určite - 55 palcový Samsung QLED Q80R za 1399 eur alebo 55 palcový LG OLED B9 za 1599 eur. Len záleží, či chcete ísť do OLED, alebo QLED. Ak by ste chceli mierne vyššie verzie, tak OLED C9 alebo Q85R.
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- Nvidia predstavila RTX 5070, RTX 5070ti, RTX 5080 a RTX 5090 grafické karty 387
- Mega zľavy začínajú 39
- Alza spustila nové zľavy 9
- Objavil sa záber z preview verzie GTA VI priamo z kancelárií Rockstaru 23
- Spotreba RTX 5080 a RTX 5090 upresnená 196
- Fanúšikovský NFS Underground 2 remake na Unreal engine 5 dostal demo 46
- Filmy a seriály v roku 2025 44
- Čínska firma predstavila dosku s 1500W 50-pinom, aby PC nepotrebovalo žiadne káblo 33
- Prvý pohľad na RTX 5090 grafickú kartu 124
- Prvá cenovka RTX 5080 grafiky z obchodov ukazuje cenu a naznačuje DLSS4 212 zobraziť viac článkov >