Geforce Now, alebo Stadia? GeForce má lepšie funkcie a funguje aj u nás, je však stále v bete |
Nvidia pri vydaní Stadie pripomína svoj GeForce Now, ktorý má svoje výhody.
Zatiaľ čo Sony má svoj PS Now, Google rozbieha Stadiu, Microsoft xCloud, Nvidia už dlhšie rozbieha svoj GeForce Now streaming, ktorý ako jediný funguje aj u nás. Ale je stále v beta teste. Teda musíte si prístup do neho vyžiadať. Môžete tak spraviť tu a čakať, či vás vyberú.
Ak ste sa dostali do bety, môžete následne svoje vlastnené a zároveň GeForce Now podporované hry hrať rovno cez cloud a to bez nutnosti výkonného hardvéru vo vašom PC. Zatiaľ systém funguje na PC, Macu a Shield TV. Podporovaných hier je momentálne okolo 600 a sú tam tituly, ako Fortnite, nové Assassin's Creed alebo Tomb Raider hry, Metro, Wolfenstein, Far Cry, The Witcher alebo aj nový Greedfall.
Nvidia práve k tomu zverejnila novú tlačovú správu ku GeForce Now, aby naznačila svoje silné stránky oproti konkurencií, hlavne oproti Stadii, ale aj xCloudu. O svojom systéme hovoria ako o otvorenom a aj spätne kompatibilnom a aj s možnosťou ovládania myšou a klávesnicou, čo je výhoda oproti Stadii, xCloudu a aj Ps Now, ktoré sa orientujú na gamepady. Zároveň, čo je aj dôležité, hry nekupujete priamo v službe, na rozdiel od Stadie. Stačí, ak ich vlastníte na Steame, alebo v iných službách. Čo znamená aj to, že ak službu Nvidia zruší, stále hry budete vlastniť a môžete si ich zahrať aj bez streamovania, na rozdiel od Stadie. Zatiaľ je však pri Nvidii otázne, aký bude mesačný poplatok, respektíve aké služby ešte pridajú v plnej verzii.
Nvidia momentálne podporuje rozlíšenia do 1080p/120Hz, respektíve do 1200p pri 16:10 pomere strán s tým, že 4K už dlhšie firma plánuje. Zrejme je v testovaní v US. Pri nastavení kvality si môžete nastaviť maximálny bitrate od 5Mbit do 50Mbit (odporúča sa nad 15Mbit), zapnúť alebo vypnúť v-sync a vybrať rozlíšenia. Prípadne všetko nechať na automatiku.
Samotné pripojenie je prekvapivo rýchle, kde si môžete v Strednej Európe zvoliť hneď tri cloudové zdroje a dva v Západnej Európe. Myslím, že najbližšie sú v Berlíne a Amsterdame. Sú blízko, a teda je tam rýchla odozva a reakcie sprostredkované od ovládania do hry budú veľmi svižné. Osobne nemám na streaming internet a okolo 15Mbit je len minimum, ktoré podporuje a aj to je ideálne maximálne v 720p/30fps. Ak však máte rýchlu optiku, nebudete mať problém.
Zatiaľ je otázne, prečo to ešte Nvidia nespustila naostro, ale možno to súvisí s množstvom serverov, ktoré majú vonku, ako aj doťahovaním vzdialeného systému. Kde Nvidia to má komplikovanejšie ako ostatné systémy, keďže hry spúšťajú na remote desktope aj s klientom danej hry, do ktorého sa treba prihlasovať manuálne vždy pri príchode do hry. Plus treba vyriešiť aj možné problémy s každým z klientov. Postupne vidieť, ako robia vylepšenia, naposledy pridali lepšie emulácie kurzora myši a rôzne drobnosti, ktoré zlepšujú fungovanie celého systému.
Ostáva čakať, kedy to Nvidia naplno spustí, akú ponuku hier ponúkne pri štarte a aj aké ceny. Vyzerá však, že doba streamovania sa už naplno rozbieha. Ešte však bude roky trvať, kým sa výraznejšie rozšíri alebo dostane do mainstreamu. Bude to záležať aj na rýchlosti zlepšovania internetu.
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- Nové výpredaje spustené 33
- Postavu Ciri bude v The Witcher 4 hrať Ciara Berkeley 93
- Far Cry 7 je v príprave, príde aj Far Cry extrakčná akcia 77
- RECENZIA: The Thing: Remastered 20
- Nvidia zrejme pripravuje neurálne renderovanie do RTX 50 grafík 82
- Testy novej Intel Arc B580 grafiky ukazujú výkon nad RTX 4060 71
- Diablo 4 je zadarmo na zahranie až do nového roka 63
- RTX 5060 Ti má dostať 16GB pamäte, ale RTX 5060 zostane pri 8GB 133
- Stalker 2 dostal veľký patch 1.1, vylepšuje A-life 112
- EA spustilo odmeny pre predplatiteľov EA Play a Xbox Game Pass Ultimate 16 zobraziť viac článkov >