ORWELL'S ANIMAL FARM |
ORWELL'S ANIMAL FARM |
Ideálny svet, kde sú si všetci rovní. Svet plný rovnoprávnosti, každý má prácu, jedlo, má kde spať a ešte k tomu na raňajky má aj voňavú kávu. Totalitné mocnosti vedia byť romanticky príťažlivé a vábia davy ľudí na lacnú propagandu. Môže to byť prípad aj Marxizmu a jeho vízie komunizmu. Práve ten bol inšpiráciou pre Georga Orwella, ktorý vytvoril dielo s názvom Zvieracia farma, prvýkrát publikované v roku 1945 v Spojenom kráľovstve.
V knižnom titule sú titulné prasatá v skutočnosti predstaviteľmi najvyšších revolucionárov – Lenina, Trockého a Stalina. Rovnako sa nájdu prirovnania k nemeckému nacizmu a najmä operácii Barbarossa. Zvieracia farma je zrkadlom komunizmu a konkrétne najmä Sovietskeho zväzu. Nad celým dielom visí výkričník. Idea môže byť dobrá, ale Stalinov pokrútený komunizmus ju využil len vo svoj prospech, a tak sa stal nemilosrdným diktátorom.
V roku 1954 štúdio Disney v spolupráci s americkou CIA vypustilo na verejnosť animovaný film Zvieracia farma, ktorý niektoré drobné, ale dôležité veci oproti knihe zmenil, ale stal sa veľmi populárnym a šlo propagandistický film proti Sovietskemu zväzu. Oplatí sa však pozrieť si ho aj dnes. Ide o nadčasové dielo so silným posolstvom a rozhodne sa nebudete nudiť.
Britské vývojárske štúdio Nerial sa snaží vyzobať najlepšie súčasti z knihy, ale aj z filmu a pridáva vlastné ingrediencie so snahou ovplyvniť určité udalosti v hre. Tá sa pokúša byť vernou adaptáciou obohatenou o drobný manažment. Ale skôr ako o plnohodnotnú hru vlastne ide o grafickú novelu s decentnými zvukmi a oddychovou atmosférou, ktorá je v počiatkoch príjemná, ale neskôr začne mraziť. Podobný efekt má kniha aj film.
Hra sa však vlečie a nevyužíva potenciál moderných technológií a myšlienky autorov tak zostávajú žalostne nevyužité. Z herného hľadiska ide o nudu a stereotyp. Iba klikáte myšou a sem-tam robíte rozhodnutia. Ste za to, aby boli mačky vo výbore a odhlasovali, či majú na farme zostať aj potkany? Fajn. Budete dojiť kravy alebo brániť hranice pred farmármi? Fajn.
V hre ubiehajú dni a roky, ale kedykoľvek ju viete resetovať a skúšať rozhodnutia odznova. Na jednej strane je príjemné vracať sa k príbehu a byť prekvapený z toho, aké zlo vedia spáchať také milučké zvieratká, ešte k tomu v krásnom kreslenom grafickom kabátiku. Ale na druhej strane je tu ten negatívny pocit z premrhanej príležitosti. Mohla vzniknúť naozaj silná videohra, ktorá by sa zapísala do histórie, pretože Orwell by výrazne rezonoval aj v hernej adaptácii. Takto sa však jedná iba o drobné dielo, ktoré navyše v podstate nič nové neprináša. Možno len to, že vás privedie k tomu, aby ste oprášili knižnicu a prečítali si legendárnu knihu.
Hra nie je rozsiahla, ale nudné klikanie myšou môže trvať dlho. Nie je to nič pre netrpezlivých, chýba tu akákoľvek výzva. A práve to môže spôsobiť, že hra skončí v zozname nikdy neprejdených. Je to škoda, pretože sú tu zaujímavé rozhodnutia, je tú mrazivá téma, z ktorej by si navyše mladší hráči mohli niečo zobrať k srdcu. Obzvlášť v súčasnosti, kedy sa západný svet uberá rozporuplnou cestou. George Orwell si určite zaslúži pozornosť aj preto treba oceniť, že sa vývojári z Veľkej Británie pokúsili spracovať jeho dielo a uctili si tak svojho veľkého spisovateľa. I keď to mohlo dopadnúť aj lepšie.
RECENZIE HRÁČOV |
PC
Vývoj: The Dairymen / Nerial Štýl: Adventúra
| |||
+ SLEDOVAŤ HRU
SÚVISIACE ČLÁNKY:
|