SUBNAUTICA: BELOW ZERO |
SUBNAUTICA: BELOW ZERO |
Podmorská survival hra sa vrátila v mrazivom pokračovaní. Niežeby bola taká strašidelná, aby vám po chrbte behali zimomriavky, ale odohráva sa v krajine pod bodom mrazu. Pôvodná Subnautica sa v roku 2018 stala nečakaným hitom, a tak ani neprekvapuje, že sa vývojári vrhli na druhé dobrodružstvo pod vodnou hladinou a pokúsili sa nadviazať na úspech svojho predchodcu.
Rovno si môžeme povedať, že Below Zero nie je až taká dobrá hra ako originál, ale fanúšikov vie zaujať a utopíte tam dlhé hodiny svojho času. Ale zrejme to bude menej ako v predošlom počine. Náš úvod, prezentačné materiály aj samotný názov jasne definujú zmenu klímy, ktorá je najvýraznejšou zmenou. Hlavnou postavou je tentoraz žena, ktorej hlas budete aj počuť a na už známu planétu 4546B prilieta hľadať svoju sestru. Pristátie neprebehne hladko, a tak po vzore minulého hrdinu a vlastne aj preživších z iných (nielen) survival hier, začína ako stroskotanec s veľmi obmedzenými prostriedkami.
Ale v tomto prípade to vlastne nie je také zlé, pretože nablízku je záchranný modul s fabrikátorom na výrobu vecí potrebných na prežitie. Ibaže je pod vodou, no to v Subnautice nie je nič nové pod slnkom. Ak ste hrali prvý diel, zakrátko zistíte, že sa zachovala väčšina herných prvkov a princípov, takže sa rýchlo oťukáte a adaptujete. Ak ste si zvolili hlavný režim hry – prežitie, budete musieť permanentne myslieť na zaháňanie hladu a smädu. Vo voľnej hre tento problém odpadá, v tvrdej verzii sa naopak pritvrdí a máte len jediný život, v kreatívnom režime si len tak staviate a netrápia vás fyzické potreby, smrť ani dej.
Tvorcovia chceli pokračovanie spraviť dynamickejším práve vďaka príbehu, ktorý mal byť komplexnejší a viac motivujúci. Toto však veľmi nevyšlo. Je síce pravda, že ste viac zainteresovaní do diania, ale pletky s mimozemskou entitou, ktorá vás žiada o pomoc a a ani pátranie po stopách súrodenca nijako zvlášť nezaujmú. Je to podané povrchným spôsobom s príležitostnými rozhovormi, ale hlavne informáciami z digitálnych záznamov. A väčšina úloh je zameraní na vyhľadanie kľúčovej stopy alebo skenovanie mimozemských technológií, ktoré sú najčastejšie zašité v podmorských labyrintoch. Zrejme netreba prízvukovať, že potápanie k nim nie je jednoduché. Najmä spočiatku je mimoriadne náročné, pretože vám v hlbinách rýchlo ubúda kyslík, a tak sa musíte vrátiť na hladinu skôr, ako sa všetok minie.
No postupne sa dopracujete k malej ponorke - podmorskému ťahaču, ktorý sa dá vylepšovať, aby mohol bez ujmy klesnúť do väčšej hĺbky, zbieral morské vzorky a podobne. Potom príde na rad veľmi efektívny mechanický oblek PRAWN, s ktorým sa dá kráčať pod vodou aj na pevnine, ale tam viete použiť aj vznášadlo, no a na rad prídu aj iné vymoženosti. Všetko si však opäť treba krvopotne zaslúžiť.
V prvom rade musíte naskenovať vraky roztrúsené po ľadovcoch a na morskom dne, aby ste mali kompletné plány výroby. Potom treba nájsť potrebné rastliny, horniny a ďalšie suroviny a použijete fabrikátor, mobilnú výrobňu vozidiel alebo ručný prístroj na výstavbu jednotlivých komponentov a napokon celého objektu. Či už sú to kusy osobnej výbavy, ako sú plutvy alebo hrejivé oblečenie, alebo vozidlá a aj časti základne, ktorú si aj tentoraz môžete postaviť nad aj pod hladinou. Konštrukcia vlastného sídla, ktorú tvoria miestnosti s rôznym účelom, chodby, pokročilé prístroje, ale aj dekoratívne prvky, ako je akvárium, stôl s fotografiami a kuriozitami, tu už tiež bola a je to asi najzaujímavejšia súčasť Below Zero.
Oproti pôvodnej hre je tu výrazne viac pevniny, hoci sú to väčšinou ľadové kryhy a ostrovčeky pokryté snehom a občas so zvyškami základní. No značný priestor je venovaný ich prehľadávaniu, pri ktorom si treba dávať pozor nielen na bizarné dravce, ale aj poveternostné podmienky. Okrem denného a nočného cyklu tu totiž musíte počítať aj s fujavicou a búrkami, ktoré vás oslabujú a zraňujú. Zatiaľ čo pod vodnou hladinou vám hrozí hlavne utopenie, nad ňou je to podchladenie a treba vyhľadávať jaskyne, potravu, ktorá vás zahreje alebo si nosiť teplý nápoj v termoskách. Podľa polohy ľadovcov sa dá pomerne dobre orientovať, ale zlepší sa to výrobou kompasu a čiastočne aj strohými mapkami. Aj tak ale budete neraz blúdiť, či už preto, že vás zmätie okolie, alebo preto, lebo ani za b... , teda ani za nič, nebudete vedieť nájsť nejakú dôležitú surovinu alebo vraky , ktoré potrebujete na výrobu kľúčových predmetov.
Pritvrdenie vďaka novým výčinom prírody je síce akceptovanou výzvou, ibaže až príliš často kvôli tomu takmer nič v okolí nevidíte. Buď je poriadna tma, alebo vám výhľad zakrýva husto padajúci sneh a len čiastočne pomôžu baterky a svetlá. Pod hladinou neraz vidíte len blikajúce rybky či medúzy a farebné značky bójok a dôležitých objektov v úlohách. Veľa romantických výhľadov si teda neužijete a navyše ťažšie identifikujete polohu vecí aj v blízkom okolí.
V hre je viacero diskutabilných vecí, u ktorých je otázne, či sú prínosom, alebo skôr negatívom. A občas aj nedomyslených alebo v rozpore s logikou. Celková rozloha krajiny je menšia ako predtým, ale zrejme budete viac blúdiť. Príbeh skutočne za veľa nestojí a je fádny. Keďže sa aj tentoraz vami pripravené jedlo postupne začne kaziť, dal by sa očakávať aj iný prirodzený proces a síce to, že sa snehové gule vo vašom inventári roztopia. Ibaže sa tak nestane. A spočiatku som rozmýšľal aj nad tým, prečo si takýmto spôsobom nemôžem získať tekutinu a som odkázaný len na špeciálny druh vodnatej ryby. V pokročilej fáze ma už ale uspokojil prístroj na filtrovanie vody a tabletka, ktorá konečne premenila sneh na pitný nápoj.
Odhliadnuc od častých temných momentov a pevniny, ktorá je teraz, prirodzene, menej farebná a inklinuje k bielej, sa vzhľad od minulej hry veľmi nezmenil. Ale vyzerá to stále celkom dobre, teda keď niečo ste práve schopní vidieť a dá sa predpokladať, že časom pribudne aj podpora VR ako v prípade originálu. Zvuk a hudba sú v poriadku, teraz počujete aj dabing, i keď ho, prirodzene, nie je až tak veľa, lebo v krajine nemáte veľmi s kým debatovať. Mnohých určite potešia slovenské titulky, čo je rarita aj u hier od našich vývojárov. Čeština, ktorá, samozrejme, tiež nechýba, býva príležitostne, i keď v poslednej dobe menej často, aj v iných hrách. Slovenčina, až na ojedinelé výnimky, prakticky vôbec. Sú tu síce občas preklepy a drobné nepresnosti, ale aj tak je to veľmi sympatické a možno aj vďaka tomu si ochotnejšie prečítate objavené záznamy a denníky.
Subnautica: Below Zero je dobré pokračovanie kvalitného podmorského survivalu, ktorý vás tentoraz častejšie vytiahne von z vody na pevninu. Drsné ľadové prostredie je OK a osvedčené prvky stále spoľahlivo fungujú, ale o tých nových sa vždy nedá povedať to isté. A dej neoslní. Navyše nejaký markantný rozdiel a posun dopredu veľmi nevidieť. Hra má skôr povahu expanzie ako plnohodnotného produktu a hoci pobaví, nie je to až taká bomba ako Subnautica spred troch rokov. Stále je to však vhodná voľba pre priaznivcov tohto žánru.
RECENZIE HRÁČOV |
PC
PS4 Xbox One Switch Xbox Series X|S PS5 Vývoj: Unknown Worlds Entertainment Štýl: Adventúra / Survival Web: domovská stránka hry
| |||
+ SLEDOVAŤ HRU
SÚVISIACE ČLÁNKY:
|