Tento rok nebol práve najväčším boomom technologického rozkvetu, ale objavilo sa niekoľko noviniek a hlavne jedna výrazná a to ďalšie rozšírenie AI.
Generatívna AI
Generatívna AI sa síce už rozbehla minulý rok, ale tento rok zažila veľký rozmach do rôznych smerov. Hlavne Microsoft to pomaly implementuje všade, kde sa dá, ale nezaostávajú ani ostatné veľké firmy. Hlavne sa AI ukázala na generovaní obrázkov, ktoré je stále dokonalejšie, pomaly prichádzajú aj videá alebo aj hudba, ale hlavne AI chat je veľmi používaný v rôznych oblastiach. Uvidíme, kam to bude smerovať ďalej.
Threads
Zo sociálnych sietí sa na problémoch Twitteru buduje konkurencia a dobre sa rozbehla Meta s Threads, ktoré síce bolo pôvodne dostupné len mimo EU, ale teraz koncom roka prišlo aj ku nám a dosť sa to tam zaplnilo. Podobne sa snažilo rozbehnúť Bluesky od tvorcu Twitteru, ale to zrejme naplno pôjde až niekedy budúci rok.
Herné PC handheldy
Síce herné handheldy sú tu už dlhšie, tento rok vďaka novým AMD procesorom zažili najväčší boom a na trh prišiel ako Asus ROG Ally, tak teraz koncom roka aj Legion Go, oba výkonovo veľmi zaujímavé a konštrukčne dobre riešené. Valve síce neprinieslo verziu s vyšším výkonom, ale v novej verzii pridali OLED displej. V inej oblasti išlo do handheldov aj Sony, ktoré prinieslo streamovací handheld.
iPhony dostali USB-C
Možno nie najväčší technologický skok tisícročia, ale pre Apple mobily veľký posun vpred. Apple totiž konečne do iPhonov pridalo USB-C port. Je to pre nariadenia EU, kde od budúceho roka musia byť už všetky zariadenia s USB-C. Zároveň nariadenia pôjdu ešte ďalej v otváraní obchodov a platobných systémov. Apple tak zažije ďalšie pokroky.
OLED monitory
Tento rok sa začali rozširovať OLED monitory na PC, ktoré v tejto oblasti dlho absentovali a prišlo dostatok modelov s 27" uhlopriečkou 1440p rozlíšením. Je to však len začiatok a budúci rok prídu minimálne 32" 4k 240Hz monitory a novinkou bude aj natívna zmena rozlíšenia na 1080p 480Hz. Viac nám teraz začiatkom roka ukáže CES výstava.
Kúpa Activisionu
Celým rokom sa niesla aj téma odkúpenia Activisionu, kde rozhodnutia o odsúhlasení striedali súdy v UK a USA, kde regulačné úrady doslova vymýšľali dôvody, aby to nemuseli odsúhlasiť. Súdy však nakoniec rozhodli a obchod prebehol. Síce ešte v USA bude pokračovať žaloba Playstation hráčov a aj vlastný FTC súd, ale nečaká sa, že by tam bola veľká šanca zvrat. Microsoft si už medzitým firmu pripojil, Kotick je už bez práce, ale so svojimi miliónmi a uvidíme, ako bude Activision a Blizzard pokračovať ďalej. Mimochodom, Blizzard už nie je priamo pod vedením Activisionu, a teda nemusí si dávať odsúhlasovať veci im, ale len rovno Philovi v Microsofte.
Z najväčších failov v tech svete môžeme spomenúť:
- Twitter / X, kde Musk celý rok odháňal reklamné firmy ako sa len dalo a rovnako aj používateľov (už chce za prístup aj platiť, lebo nemá peniaze z reklám)
- Veľkou vecou bol aj hack Insomniacu, z ktorého sa dostalo von veľa informácií a aj hrateľné verzie titulov. Takmer to doplnil aj hack Ubisoftu, ale ten vraj zachránil svojich 900GB dát a na poslednú chvíľu to odstrihol.
- Fail, ale zároveň pozitívny, je smrť NFT, dúfajme, že už minimálne v hernej oblasti definitívna.
- Unity je už iný level failu, kde už vyhodený šéf Riccitiello zaviedol platby za inštalácie a prakticky si znepriatelil väčšinu vývojárov. Síce väčšiny by sa to nedotklo, ale štýl ohlásenia a všetko okolo toho bolo veľmi negatívne a veľa z vývojárov radšej prešlo na iný engine.
- Plus žiaľ celým rokom sa niesli aj prepúšťania vývojárov, zatváranie firiem, vydávanie nedokončených hier a aj rušenie hier.
- VR tento rok rovnako veľmi nešlo, nepodarilo sa výraznejšie rozbehnúť PS VR2 a ani Questu 3. Síce ešte aj Apple ide do tejto oblasti, ale zatiaľ pripravujú len 3000 dolárový headset a kým prídu lacnejšie, to ešte potrvá.
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- Warner Bros. znovu zmenil plány, zrušil plánovanú expanziu pre Hogwarts Legacy 54
- DOJMY: Doom: The Dark Ages 68
- Prečo sme ešte nedostali druhý GTA VI trailer? Take Two vysvetľuje marketing novéh 75
- Avengers: Doomsday už má predstavených hercov 51
- Windows 11 dostane nový dizajn BSOD, stratí možnosť inštalácie bez loginu 119
- PS Plus predstavuje tituly na apríl 22
- 58% Slovákov nespí dobre. Zotavenie po prechode na letný čas môže trvať aj tri týž 110
- Aprílové hry 34
- Assassin's Creed Shadows dostal nečakanú virálnu reklamu 31
- Na fórach sa zbierajú prípady pokazených Ryzen 7 9800X3D procesorov 97 zobraziť viac článkov >