CHESSARAMA |
CHESSARAMA |
Šach je hrou kráľov nielen svojím názvom, ale aj svojou históriou a samotnou stratégiou, ktorú pri hraní využívate. Dnes snáď nenájdete človeka, ktorý by šach nepoznal, väčšina ho dokonca aj ovláda. Je tu s nami už viac ako tisíc rokov a jeho pravidlá v dnešnej podobe sú stanovené už celá stáročia. Dokáže tak niečo tak známe ako šach aj v dnešnej dobe priniesť svieži a inovatívny herný zážitok. O to sa pokúsili vývojári zo štúdia Minimol Games vo svojej nenápadnej puzzle hre Chessarama, ktorá vyšla koncom minulého roka.
Je to šach, či to nie je šach? Pri niektorej z noviniek, ktoré sme publikovali pred vydaním hry, sa niekto vyjadroval, že čo je na tom vlastne šachové. Že to nie je šach. To je čiastočne pravda. Chessarama je a aj nie je šach zároveň. Jedno nevyvracia to druhé. Ak chcete, môžete si tu zahrať klasický šach, aký dobre poznáte. Ale ten si môžete zahrať aj doma proti niekomu známemu a je to zábavnejšie ako hra proti umelej inteligencii. Ale zároveň si tu môžete zahrať aj niečo iné. Niečo, čo sa na šach tak trochu podobá, čo z neho vychádza, čo je známe, ale zároveň aj nové.
Na tak malú a nenápadnú hru je jej ponuka pomerne dosť rozsiahla a nájdete tu hneď niekoľko rôznych režimov. Pričom tým najdôležitejším z nich sú kampane. Tie musíte hrať aj kvôli tomu, aby ste si odomkli ten ostatný obsah. A prakticky za plnenie všetkého v hre získavate skúsenostné body, ktoré sa vám tiež hodia na odomykanie – ďalších režimov, ďalších figúrok, jednoducho ďalších vecí, ktorých hra ponúka naozaj dosť. Trvá však, kým sa k tomu všetkému dostanete. Nečakajte, že vám hra nové režimy rozdá len tak zadarmo. Tu a tam budete musieť niektoré činnosti aj opakovať, lebo vám pár bodov bude chýbať.
Poďme teda na tie kampane. Tie sú tu 4 a líšia sa nielen tematicky, ale aj mechanicky. Začnete na farme, cez futbalové ihrisko a Japonsko prejdete až na stredoveké hrady. Každá kampaň predstavuje sériu viac ako 20 levelov, ktoré postupne musíte splniť. Ide o komplexné puzzle, ktoré riešite pomocou pohybov šachových figúrok. Napríklad sa niekam musíte dostať, musíte streliť gól, musíte zneškodniť nejakú figúrku na mape a podobne. Pritom nebojujete len s tým, ako túto úlohu splniť, ale neraz aj s limitom na počet ťahov.
Veľmi zaujímavý je režim Bitiek, čo je vlastne ďalší druh výziev, ktoré sa však líšia oproti tomu, čo je v kampaniach. Taktiež sa delia na rovnaké 4 tematické kategórie ako kampane a rovnako si ich musíte odomknúť postupným získavaním skúsenostných bodov. No a opäť to nie je klasický šach. Jednoducho musíte vyhrať bitky tím, že dáte mat kráľovi. Nehrá sa na klasickej šachovnici a ani so všetkými postavami, takže stratégia je tu dosť odlišná. No a v rámci jednej bitky máte niekoľko bitiek, ktoré musíte splniť, takže sa k bitkám budete vracať častejšie, keďže asi len ťažko splníte všetky výzvy v jednej hre. No a potom sa môžete pustiť do vyššej obťažnosti.
A predsa len tu je aj ten šach. Úplne normálny tradičný šach, kde bojujete proti súperovi a aj proti časomiere, takže vaše ťahy by ideálne nemali byť také, že si medzi tým ešte niekto dokáže spraviť kávu, odbehnúť na nákupy, vychovať deti...(aj takých šachistov poznám). Spestriť si ich môžete odomknutím iných figúrok, kde je napríklad namiesto kráľovnej akoby z dreva vyrezaná elfka. Bohužiaľ, šachovnice sa tu meniť nedajú, čo je trochu škoda. Keď sú tu tematické minihry a aj tematické figúrky, mohli by aj v obyčajnom šachu byť tematické šachovnice.
To však nepovažujem za nejaký veľký nedostatok. Horšie už je to, že aj keď tu ten prachobyčajný šach je, tak si ho dokážete zahrať len proti umelej inteligencii. Nezahráte si ho online, nezahráte si ho ani proti živému hráčovi vedľa seba lokálne. Pritom pri spustení šachového súboja sa hra tvári, že akože vyhľadáva niekoho online, no to je len klam, hráte proti botom na nejakej úrovni skúsenostných bodov. A práve toto je asi najväčší nedostatok hry. Mať šach a nemať možnosť zahrať si ho proti živým hráčom? Načo? Jediný náznak online možností sú rebríčky, kde sa porovnávajú nazbierané skúsenostné body v tabuľke s inými hráčmi. Sú tu mesačné, ročné a celkové rebríčky. A to je strašne málo.
Art štýl hry je veľmi pekný a aj keď by šach v skutočnosti mohol pôsobiť fádne, tu to tak nie je. vyzerá to naozaj dobre, pritom je to veľmi minimalistické. V kampani sú figúrky aj animované, takže doslova ožívajú. Hudba je...no je. a to je asi tak všetko, čo sa o nej dá napísať. Nejaká tu je, neutkvie vám v pamäti, je to skôr len pár fádnych slučiek, ktoré hrajú dookola, takže ich po čase začnete vytesňovať, až ich prestanete vnímať. Pre tých, ktorí z nejakého dôvodu neovládajú žiaden cudzí jazyk, je čeština, ktorú si v menu môžete zapnúť. Nie je veľmi dobrá, je skôr strojová, ale je tu. A aspoň vám počas krátkych nahrávaní preloží tých niekoľko slávnych citátov, ktoré tu sú.
Chessarama je fajn šachový zážitok, ktorý najznámejšiu stolovú hru na svete obohacuje o nové výzvy a minihry, ktoré vám ponúknu trochu nový pohľad na to, čo všetko sa so šachovými figúrkami dá robiť. Bohužiaľ, ale vývojári rezignovali na snahu priniesť aj niečo viac a niečo hlbšie. Je tu síce viac ako 100 levelov a viac ako 100 výziev, ale chcelo by to niečo viac. Niečo, čomu by ste si napríklad večer sadli a zahrali hodinu. Takto si len tu a tam dáte nejaké ten level a časom na hru možno aj zabudnete. Pomohol by multiplayer, ale ten tu nie je vôbec.
RECENZIE HRÁČOV |
PC
Xbox One Xbox Series X|S Vývoj: Hawthorn Games / Minimol Games Štýl: Logická | |
+ SLEDOVAŤ HRU
SÚVISIACE ČLÁNKY:
|