Apple a Google budú vyšetrované v EU ohľadom DMA smernice |
Apple, Google a ani Meta neupravili svoje systémy v súlade s DMA smernicou.
Keďže Apple, Google a ani Meta neupravili svoje systémy v súlade s DMA smernicou, EU ich preto začalo oficiálne vyšetrovať. Firmy skúsili hľadať cesty, ako obísť smernice alebo pridať nezákonné poplatky.
- Hlavné vyšetrovanie je pre Apple a Google, ktoré nepovolili vývojárom, aby bezplatne nasmerovali používateľov mimo ich obchodov. Obe to naviazali na vysoké poplatky a obmedzujú tak schopnosť vývojárov voľne komunikovať a propagovať ponuky mimo store.
- K tomu Google má na krku aj prešetrovanie v samouprednostňovaní vo vyhľadávaní napríklad ako sú Letenky Google.
- Apple má na krku ešte tri veci, ktoré komisia prešetrí a to umožnenie odinštalovanie hociktorého softvéru z iOS, ale aj jednoduché zmenenie default nastavení na iOS a nakoniec aj ponuku výberových obrazoviek, na ktorej sa musia dať ľahko vybrať náhrady štandardných Apple produktov, ako browser alebo vyhľadávanie. Komisii sa tu nepáči dizajn výberových obrazoviek, ktoré preferujú ich produkty (napríklad safari browser je vždy na prvom mieste).
- Meta je v skúmaní za systém, ktorý zaviedla, kde používatelia sa môžu vyhnúť cookies, ktoré sú naviazané na personalizované reklamy, len ak si zaplatia službu bez reklám..
- Zároveň komisia vidí, že si Amazon preferuje svoje produkty v digitálnom obchode.
Toto aktuálne vyšetrovanie si vyžiada svoj čas a komisia ho uzavrie až do roka. Na druhej strane, ak niečo zistia, firma môže prísť o 10% svojich celosvetových tržieb pri prvom porušení a 20% pri ďalších.
EU zároveň hovorí, že toto sú len prvé veci na prešetrovanie. Ďalšími vecami, na ktoré sa zatiaľ pozerá a študuje pre ďalšie podanie, sú:
- štruktúra poplatkov pre stores tretích strán od Apple, ako aj pre sideloading. Kde si účtujú sumy, ktoré môžu byť v rozpore s DMA smernicou
- Rovnako sleduje preferovanie vlastných produktov Amazonu v ich digitálnom obchode.
Uvidíme, či to niečo dokáže aj zmeniť. DMA je aktuálne dosť slabá smernica a v mnohých oblastiach nie je dosť konkrétna, vďaka čomu sa jej dá ľahko vyhýbať.
Ale nebudú to jediné veci, ktoré prebiehajú, na Apple podala žalobu vláda USA, Epic na Apple podal žalobu v Kalifornii, ktoré podporu vyjadrilo veľa firiem a aj Disney. Začína aj súd Epicu proti Apple a Google v Austrálii.
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY TÝŽDŇA |
- Alza spustila nové zľavy 29
- Elon Musk podvádzal v Path of Exile 2 hre, a keď ho Asmongold odhalil, reagoval ak 96
- Prvý pohľad na Nintendo Switch 2 153
- Dizajn PS6 čipu je vraj už hotový 183
- Článok: Najlepšie hry roka 2024 45
- TikTok bol v USA vypnutý 201
- Samsung predstavil svoje nové vlajkové lode Galaxy S25, S25+ a S25 Ultra 73
- DOJMY: Sid Meier’s Civilization VII 22
- Ako Crysis zadefinoval nároky na grafiku? 93
- AMD RX 9070 a RX 9070 XT karty sa objavili v ďalšom obchode aj s cenami 43 zobraziť viac článkov >