LOGITECH PRO 2 LIGHTSPEED & ASTRO A50 |
LOGITECH PRO 2 LIGHTSPEED & ASTRO A50 |
Logitech mal slušný rok a priniesol refresh a novinky naprieč celým svojím portfóliom. Takže ste v priebehu tohto roka mohli prejsť na novinky v každej oblasti svojich herných periférií – klávesnice, myši, headsety, dokonca volanty. Chýbajú snáď len nejaké nové kniple pre virtuálnych pilotov. Na niekoľko produktov sme sa už pozreli a teraz je tu ďalšia nádielka – príjemná dvojička, s ktorou určite nespravíte krok vedľa. Pozrieme sa totiž na ďalšiu hernú myšku a k nej aj headset Astro A50. A kým ten v názve nemá Logitech, stále patrí do jeho portfólia. Postupne si ale rozoberieme, prečo sú tie dve novinky také zaujímavé.
Tých PRO myšiek je už trochu veľa, ale na druhú stranu si aspoň každý môže vybrať takú, aká mu najviac vyhovuje. Nie je to tak dávno, čo som testoval PRO X Superlight 2 DEX a aj keď myšky možno na letmý pohľad vyzerajú podobne, rozdiely sú veľmi veľké. Na jednej strane tie vonkajšie – tvar, rozmery, váha. Na druhej aj tie vnútorné, kde majú myšky rozdielne črevá. Čo sa týka balenia, je tiež veľmi podobné – jednoduché, strohé, ale nájdete tu všetko potrebné. Takže okrem myšky a dokumentácie je tu aj receiver, nabíjací/pripájací kábel adaptér a alternatívne bočné tlačidlá, prípadne kryt na bočné tlačidlá. To všetko za €139,99, čo nie je práve najmenej.
Prečo sú tu tie alternatívne tlačidlá a kryty? PRO 2 Lightspeed je totiž symetrická myš, čo znamená, že je vhodná pre pravákov aj ľavákov. Je tvar teda nie je ergonomicky úplne dokonalý, ale teraz za viac ako mesiac používania (som pravák) sa nemám na čo sťažovať. Claw gripom sa drží pohodlné, je veľká, dobre sadne do ruky. Jej rozmery sú 125x63,5x40mm. Hmotnosť je oproti spomínanej DEX vyššia a to 80 gramov. Ak ste ľavák, jednoducho si tlačidlá myšky prehodíte na jej pravú stranu a ľavú prekryjete krytom. Je to jednoduché a elegantné riešenie, ktoré si dokáže upraviť každý behom pár chvíľ. Do minútky máte hotovo a môžete myšku používať na druhej ruke.
Už som sa dotkol dizajnu, tak môžem pokračovať. Symetrický tvar je naozaj elegantný a myš nie je príliš extravagantná. Skôr pôsobí nenápadne, nie ako nejaké herné železo. Dobre tak zapadne aj na pracovný stôl v kancelárii. Podsvietené je tu len G logo na jej chrbte a v prípade bieleho či ružového dizajnu tvorí čierne koliesko kontrast s farbou zvyšku. Na chrbte myšky ešte nájdete trojicu stavových LEDiek, ktoré indikujú batériu a ďalšie základné informácie o myške. Na spodnej strane okrem klzných nožičiek nájdete dve tlačidlá (slider na zapínanie/vypínanie a tlačidlo na cyklovanie DPI režimov). Je tu aj kryt, pod ktorý si môžete uložiť receiver, keď s myškou cestujete.
Myš má až 8 programovateľných tlačidiel, ak využijete obe strany, čo je veľmi slušné na rôzne herné žánre. Dve hlavné tlačidlá sú vybavené rýchlymi a spoľahlivými Lightforce spínačmi. Zaujímavé veci sú však aj pod kapotou. Myš používa senzor Hero 2, ktorý je presný a rýchly. Podporuje tak DPI až 44000, čo je viac, ako vôbec môžete potrebovať. Maximálne podporované zrýchlenie je 88G a maximálna rýchlosť 888IPS. Nechýba bleskurýchla frekvencia 1000Hz pri bezdrôtovom komunikovaní s PC. To všetko si viete detailne nastavovať a ukladať do pamäte myšky, aby ste svoje profily mali vždy so sebou.
Aj výdrž je to veľmi sľubná. Bez podsvietenia, ktoré vlastne ani nepotrebujete, dosahuje až 95 hodín, čo rozhodne oceníte. S podsvietením je to nejakých 60 hodín, čo tiež nie je zlé, ale naozaj myš nepotrebuje podsvietenie jedného loga. Ako sme si už zvykli, je nová Logitech PRO 2 Lightspeed drahšia. Ale zase na druhú stranu je technologicky veľmi dobre vybavená, pohodlne sa používa a ľaváci ocenia jej symetrický tvar. Na výber je v bielej, čiernej a ružovej pre každý herný stôl. Samozrejme, sú tu aj nedostatky, ale sú to malé veci. Napríklad koliesko mi nepripadá až tak kvalitné a je pomerne hlučné.
Veľká časť vecí, ktoré recenzujeme, sú len zápožičky. To znamená, že hardvér otestujeme, napíšeme a vrátime, lebo koluje aj po ďalších redakciách v rámci našich dvoch malých krajín. Za tie roky si človek zvykne, ale s niektorými vecami sa lúči len ťažko. Herný headset Astro A50 v novej generácii je takým príkladom. Zaujme dizajnom, možnosťami a aj zvukom. V relatívne komplikovanom balení toho nájdete veľa, toto totiž nie je jednoduchý headset, ktorý pripojíte a používate. Je dosť komplikovaný, ale ponúka komplexné a rozsiahle možnosti, ktoré potešia náruživých hráčov. A to najmä takých, ktorí majú všetky možné herné zariadenia.
Máte doma nadupané PC a všetky možné konzoly? Tento headset využijete so všetkými. Prichádza totiž so základňou, ktorú pripojíte do siete a k nej následne cez USB pripojíte PC, Xbox aj PlayStation. Možno je trochu škoda, že základňa potrebuje samotné napájanie a neťahá si energiu rovno zo zariadenia, ku ktorému je pripojená, ale to je detail. Vy tak máte základňu pripojenú k všetkým svojim zariadeniam a len si prepnete, kde počúvate/hráte teraz. Je to skvelé a elegantné riešenie, keď máte všetky svoje herné zariadenia na jednom mieste. Takéto multiplatformové hranie by som už čakal aj od volantov a ďalších vecí. Navyše nechýba ani tradičný Bluetooth, takže headset pripojíte napríklad aj ku Switchu a máte pokrytú celú svoju hernú domácnosť.
Avšak tieto možnosti niečo stoja a za headset tak dáte 200 eur. Nie je to málo, ale zase môže vám to doma vyriešiť problémy s tým, že neraz musíte mať ku každému zariadeniu pomaly samotný headset. Nie je ani práve najľahší, keďže samotný headset váži 380 gramov. Nemôžem však povedať, že by bol nepohodlný. Ba práve naopak. Na hlave sedí veľmi pohodlne, dobre si viete nastaviť veľkosť jednoduchým posúvaním. A velúrové náušníky spolu s hlavovým mostom si zamilujete, tak strašne sú pohodlné aj pri hodinách hrania. Len teda sú náročnejšie na čistenie. Viete ich však jednoducho odobrať, držia na magnetoch. Takže ich vyčistíte a vrátite späť.
Veľmi sa mi páči ovládanie, ktoré všetky prvky zjednotilo na pravé slúchadlo – je tam zapnutie/vypnutie, Bluetooth, koliesko na ovládanie hlasitosti a aj Playsync tlačidlo na prepínanie medzi platformami. Skvele je zvládnuté ovládanie mixu na vonkajšej strane slúchadla, kde si sami vyladíte zvukový mix medzi hrou a hlasom. Stačí pritom jednoduché ťuknutie. Toto je ďalšia vec, pri ktorej by si mohli iní výrobcovia písať poznámky. No a mikrofón ovládate jednoducho tak, že ho sklopíte pre zapnutie a zaklopíte pre vypnutie. To už ale dobre poznáte snáď zo všetkých dnešných modelov.
Headset je vybavený 40mm meničmi s frekvenciou 20Hz - 20,000Hz a SPL 118 dB @1kHz. Štandardné čísla, ale pretavené do veľmi slušného zvuku, ktorý výborne zvláda presnosť basov aj stredov. Výšky uchádzajú, ale stále sú na pomery herných headsetov kvalitné. Headset tak využijete dobre aj pri sledovaní filmov a počúvaní hudby. Headset navyše podporuje aj priestorový zvuk cez Dolby Atmos (kód na 2 roky pre Xbox máte rovno v balení), PS5 3D Audio a Windows Spatial Audio, ale je to len virtuálne podanie zvuku. Nie zlé, ale na zadok z neho nepadnete, boli tu aj lepšie. Zato mikrofón je výborný. Hlas neskresľuje, podáva ho verne a čisto. Jeden z najlepších mikrofónov v herných headsetoch za poslednú dobu.
Výdrž batérie na jedno nabitie je nejakých 26 hodín, ale zase keď headset nepoužívate, položíte ho do stanice. Tam nielen pekne vyzerá, ale nabíja sa, kým ho nebudete zase používať, takže je výdrž veľmi dobrá. Nie všetko ale dopadlo až tak dobre. Headset napríklad príšerne izoluje hluk kvôli svojej konštrukcii. Takže vy počujete všetko navôkol, čo napríklad v kancelárii nie je ideálne. A všetci navôkol počujú váš skvelý hudobný vkus aj do vedľajšej miestnosti (na najvyššej hlasitosti), čo napríklad v kancelárii taktiež nie je ideálne. Alebo keď s polovičkou úplne nemáte rovnaký vkus. Ak sa ale cez tieto veci prenesiete, headset používate len doma a zväčša sami, dovolím si povedať, že to za tie peniaze stojí.