THE HOLY GOSH DARN |
THE HOLY GOSH DARN |
Boli by ste prekvapení, čo všetko sa dokáže udiať v jeden obyčajný utorok. Zvlášť, keď je to síce obyčajný, ale jeden konkrétny piatok v roku 2016. Zomrie niekto, kto zomrieť nemal. Mor potrebuje pomoc mladého Vikinga. No a ešte aj to nebo vybuchne. A aj keď sa to všetko zdá ako nijako nesúvisiace udalosti, nie je tomu tak. Všetko to má jedného spoločného menovateľa – Smrť. S veľkým S. Snažil sa na skateboarde spraviť kickflip a spustil tým lavínu nepredvídateľných udalostí s katastrofickými dôsledkami. A teraz je zase na vás, aby ste mu s tým pomohli?
Prečo zase? Lebo The Holy Gosh Darn je treťou časťou komediálnej trilógie štúdia Perfectly Paranormal, ktorá celá rieši ten istý deň a prelínajúce sa príbehy, avšak z rôznych perspektív. Prvá hra, Manual Samuel, vás nechala manuálne ovládať celé telo človeka, ktorý nechce zomrieť. Vrátane dýchania či žmurkania. Druhá hra, Helheim Hassle, bola zas o mladom Vikingovi Bjørnovi, ktorý nechce skončiť vo Valhale, takže musí využiť svoje rozpadajúce sa telo na prekonávanie prekážok v službe Moru. No a teraz tu je The Goly Gosh Darn, ktorá z vás spraví anjela len niekoľko hodín predtým, ako nebo vyletí do vzduchu.
Zabrániť niečomu takému by pre anjela nemala byť žiadna prekážka, lenže vy tu nie ste Gabriel ani Michael a ani žiadna ďalšia nebeská celebrita. Ste Cassiel, anjel rýchlosti (celerity). Ktorý paradoxne nie je vôbec rýchly. Cassiel si ľúbi pospať a to jej v tento utorok poriadne komplikuje život. Ale to vlastne nie je začiatok príbehu, ten je niekde úplne inde a začína psom. A ďalším. A ďalším. A ... Keďže všetky psi idú do neba a ľudia sú skazení, Peter pri nebeskej bráne počíta len psie duše a vy sa snažíte uhádnuť, aká rasa bude ten ďalší. Až kým zrazu pred nebeské brány nepriletí horda fantómov a nezničia celé nebo.
Teda okrem vás. Váš starý známy Smrťák sa ozve, že potrebuje trošku pomoc s touto situáciou, no keďže sa práve venuje Samuelovi, s vami zostáva len smietka jeho esencie. Dosť ukecaná a otravná smietka, ale zase vám venuje hodiny schopné vrátiť čas, čo vám pomôže zabrániť zničeniu neba. Avšak hodiny dokážu čas pretočiť len do bodu, kedy Cassiel vstala. No keďže si trochu prispala a zobudila sa až na obed, do zničenia neba o 6 podvečer jej nezostáva veľa času. No nič, treba sa pustiť do práce, lebo fakt nemáte čas. Alebo máte?
The Holy Gosh Darn je asi najvtipnejšia hra tohto roka a ak by to bolo možné, chcel by som ešte viac z tohto sveta a pokojne aj v iných formách, seriál alebo tak. Hra si berie na paškál klasické abrahámovské kresťanstvo a dosť ho satirizuje (napríklad byrokraciu), rovnako aj s jeho významnými postavami ako Peter či Metatron. Nechýbajú tiež klasické výjavy a podivné formy anjelov, avšak celé je to modernizované a Cassiel je vlastne obyčajná mladé žena deprimovaná svojou prácou. Stratila už skoro celú svoju svätožiaru a dokonca aj svoj ohnivý meč, ktorým kedysi kosila hriešnikov. Ako si teda poradí v takejto náročnej situácii? Musí sa to všetkého vykecať.
Akurát, že má poriadne podrazený jazyk a nie práve vyberané spôsoby. Ale to platí pre väčšinu neba. Dokonca aj Satan v pekle zakázal nadávať, lebo mu to až príliš pripomínalo nebo, odkiaľ ho vyhnali. Takže tým bystrejším už asi dochádza, aký druh humoru tu môžete čakať. Je v tom trochu Monty Pythonov, poriadna dávka vulgarizmov a obrovský náklad absurdnosti a pravidiel, ktoré nedávajú zmysel. Určite sa nájdu ľudia, ktorých to bude urážať, ale takí sa môžu ísť bodnúť. Ostatní sa tu budú kráľovsky baviť a niektoré scénky a reakcie sú priam božské. Zvlášť, keď niečo často opakujete, tak si Cassiel neodpustí poznámky a zároveň čoraz viac vyjadruje svoju frustráciu. Ale na to si musíte dať aj pozor.
Druhá vec, ktorú treba povedať, že žánrové zasadenie. A spomedzi všetkých hier tejto série je The Holy Gosh Darn vlastne najklasickejšia adventúra. Žiadne neustále manuálne ovládanie dýchania a ani oddeľovanie končatín. Tu s Cassiel chodíte, rozprávate sa s postavami, zbierate predmety, používate mechanizmy a kombinujete získané veci v inventári. Naozaj klasika, akú poznáme dekády. Akurát tu sa nekliká. A je tu navyše teda manipulácia s časom vpred aj vzad, čo spestruje hrateľnosť, je hlavným zdrojom hádaniek, ale aj ich riešení. Čas naozaj neposúvate len späť, ale ojedinele aj vpred, keď potrebujete, aby plynul rýchlejšie. Napríklad čakáte, kým dvaja známi kováči zo severskej mytológie otvoria svoju dielňu.
Ako to celé vlastne vyzerá v praxi? Ako klasická časová slučka, ktorá je naprieč knihami, filmami, seriálmi aj hrami často zdrojom napätia aj humoru. Len si spomeňte na skvelú epizódu zo Stargate SG-1. Ste teda v slučke a ide o to, aby ste sa naučili čo najviac informácií (a neskôr získali aj čo najviac predmetov), ktoré vám umožnia dostať sa k zbrani schopnej zničiť fantómov skôr, ako oni zničia nebo. Takže nejakú situáciu musíte absolvovať niekoľkokrát, kým ju vyriešite. Väčšinou nie ku svojej spokojnosti, keďže vtipy sú často založené na tom, že vyriešenie jedného problému iba vyvolá iný, ale aspoň postupujete hrou.
Učíte sa tajomstvá postáv a aj ideálny spôsob, ako s nimi komunikovať. Aj keď vás niektoré postavy už otravujú, nemôžete ich sprosto odbiť, lebo sa potom s vami nebudú ďalej baviť. Viete im ale správne skočiť do reči a prejsť k dôležitej veci. Taktiež získate možnosť si jeden predmet vložiť do hodín a zachovať ho. Ak sa totiž vraciate v čase do určitého bodu, prídete o veci, ktoré ste získali po tomto bode. Takže každé ráno je vhodné zobrať si z kapsy peniaze napríklad. Niektoré činnosti ale trvajú dlho, napríklad varenie kávy, takže vtedy potrebujete čas pretočiť dopredu. Celkovo tak budete počas hrania stále hľadať ten ideálny pomer manipulácie s časom, aby ste vyriešili aktuálny problém predmetmi alebo dialógmi skôr, než sa na nebesiach objaví atómový hríb.
Takto prejdete nebom, dostanete sa do Helheimu, navštívite peklo a hodíte reč s obrovským radom mytologických postavičiek, ktoré sú vlastne modernou paródiou. Navyše hra nie je len o tom, aby ste našli tú mýtickú zbraň schopnú zničenia čohokoľvek nazvanú The Holy Gosh Darn, nájdete tu aj vedľajšie úlohy, Cassiel postupne získava nové schopnosti a dokážete jej vylepšiť hodiny o nové schopnosti. Takže môžete plniť vedľajšie úlohy a chodiť aj na iné miesta, kam vás hlavný dej nezavedie. Ale všetko to nesplníte na prvé hranie, jednoducho to nejde. Takže sa oplatí ku hre vrátiť v rámci New Game + (a jeho rozšírenia). Už na prvé prejdenie vám hra zaberie nejakých 5 hodín, čo je na takýto titul tak akurát. Takto si ale hru ešte o niečo predĺžite pokojne na 8-9 hodín.
Okrem hrateľnosti a humoru je tu ale aj ďalšia stránka hry, ktorú si zamilujete. Je ňou audiovizuálne spracovanie. Áno, grafika je jednoduchá 2D, ale zato naozaj štýlová a veľmi pekná. Skvele zapadá do konceptu tejto trilógie a keď v priebehu hry narazíte na postavy z Manual Samuel či Helheim Hassle, vyzerajú presne tak, ako si ich pamätáte. Ešte lepší je dabing, ktorý postavám dáva život a hlavne herečka Cassiel je úplne perfektná, ale aj ďalší sa nenechajú zahanbiť a niektoré postavy si naozaj zamilujete, pričom herci skvele stvárňujú aj ich viaceré stránky. Hudba to celé príjemne dokresľuje. Taká čerešnička na torte, aj keď možno chuťovo nie až tak výrazná.
Máte chuť na niečo zábavné, vtipné, kreatívne, sarkastické a zároveň inteligentné? V The Holy Gosh Darn do všetko dostanete v podobe jednej z najlepších adventúr tohto roka, od ktorej vynikajúco napísaného scenára sa len veľmi ťažko odchádza. Hra nie je až taká dlhá, ale po dohraní sa do nej pustíte zas, lebo vám ponúkne nové možnosti a tiež nový obsah na objavovanie, čo sa v rámci žánru až tak často nevidí. Je to síce koniec trilógie, ale dúfam, že to nie je posledný raz, čo sme mali možnosť tento svojský a zábavný svet navštíviť.
RECENZIE HRÁČOV |
PC
PS4 Xbox One Switch Xbox Series X|S PS5 Vývoj: Yogscast Games / Perfectly Paranormal Štýl: Adventúra
| |||
+ SLEDOVAŤ HRU
SÚVISIACE ČLÁNKY:
|